Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowej kompostowni w Szadółkach. Inwestycja, która ma ograniczyć fetor rośnie w oczach. Kiedy będzie gotowa?[zdjęcia]

Ewelina Oleksy
Budowa hermetycznej kompostowni na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach nabrała rozpędu. Obiekt rośnie w oczach, ku uciesze mieszkańców Gdańska Południa i okolicznych gmin. Bo to dzięki tej inwestycji, uciążliwość odorowa składowiska odpadów ma zostać ograniczona do minimum.

Praca na placu budowy nowej, hermetycznej kompostowni w Szadółkach, wre.

Wzmocniono już grunt za pomocą pali, podłączono sieć wodociągową oraz kanalizacyjną, wykonano przyłącze energii elektrycznej. Wykonana została też większość płyt fundamentowych z zainstalowanym w nich systemem napowietrzania. Postawiono już żelbetowe konstrukcje ścian co dotyczy hali przyjęcia odpadów i hali dojrzewania kompostu. Wykonane zostało palowanie pod płytę fundamentową biofiltra, wykonano także fundamenty pod zbiornik podziemny wód deszczowych.

Inwestycja, której budowę rozpoczeto w czerwcu, rośnie w oczach.

Budowa nowej kompostowni w Szadółkach. Inwestycja, która ma ograniczyć fetor rośnie w oczach. Kiedy będzie gotowa?[zdjęcia]
mat. prasowe/ZUT

**Zobacz też:

https://dziennikbaltycki.pl/budowa-hermetycznej-kompostowni-na-szadolkach-czas-start-inwestycja-ma-zlikwidowac-uciazliwosci-odorowe-na-poludniu-gdanska-i-w/ar/13272254

**

- Budując tego typu obiekty, kładzie się duży nacisk na efektywność oraz zgodność parametrów technicznych z prawem. W naszym przypadku postawiliśmy wykonawcom jeszcze jedno wymaganie, chodziło o przygotowanie technologii w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć uciążliwości zapachowe – mówi Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego.

Nowa kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. To te powszechnie nazywane mokrymi, które są najbardziej uciążliwe odorowo. Dotychczas składowane były na placu pod gołym niebem. Co dawało się odczuć- regularnie pojawiał się z tego powodu dokuczliwy fetor, który nasilał się w czasie upałów, czy deszczowej pogody. Zamknięta kompostownia powstaje na tym samym, oczyszczonym wcześniej placu.

Obiekt będzie się składał z czterech głównych części: hali przyjęci odpadów, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania, łącznika operacyjnego oraz hali dojrzewania kompostu.

Budowa nowej kompostowni w Szadółkach. Inwestycja, która ma ograniczyć fetor rośnie w oczach. Kiedy będzie gotowa?[zdjęcia]
mat. prasowe/ZUT

Pełna hermetyzacja dotyczyć ma wszystkich procesów związanych z dostarczanymi do zakładu odpadami bio wysegregowanymi przez mieszkańców. Zarówno załadunek materiału wejściowego jak i przesiewanie samego kompostu będą odbywały się już w zamkniętej hali. -Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet przy wysokich temperaturach, nieprzyjemny zapach nie będzie wydostawał się na otwartą przestrzeń. Zamknięcie procesu i wydłużenie go z 3 do 8 tygodni jest kluczową zmianą wpływającą docelowo na poprawę odczuć zapachowych przez najbliższe sąsiedztwo- wyjaśnia Iwona Bolt.

Kolejnym, istotnym elementem nowobudowanej kompostowni, jest wielostopniowy system oczyszczania gazów powstających w trakcie produkcji kompostu. Instalacja intensywnego kompostowania składać się będzie z 16 żelbetowych komór, każda z nich będzie wyposażona w system nawadniający a w podłodze zainstalowane zostaną rzędy dysz do napowietrzania materiału. Po ok. 5 tygodniach kompost podlegający intensywnemu napowietrzaniu i przy utrzymaniu optymalnej wilgotności trafi na kolejne 3 tygodnie do zamkniętej hali dojrzewania, gdzie dodatkowo będzie poddawany napowietrzaniu za pomocą przerzucarki. Powietrze znajdujące się w hali będzie odpylane i oczyszczane przy wykorzystaniu płuczek wodnych i chemicznych. Ważną rolę w procesie oczyszczania powietrza pełnić będzie biofiltr. Dla poprawy warunków pracy będzie on przykryty dachem, a oczyszczone powietrze odprowadzane będzie przez dziesięciometrowy komin (z możliwością regulacji prędkości wylotowej dla poprawy propagacji). Komin będzie można również wykorzystać do dalszej neutralizacji lub dezodoracji powietrza poprocesowego. Finalnie cały proces kompostowania w fazie intensywnej zostanie wydłużony, co pozwoli na uzyskanie właściwej jakości kompostu i jego wykorzystywanie również jako nawóz dla roślin jadalnych.

Projekt budowy hermetycznej kompostowni realizowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020. Jego wartość netto wynosi ponad 48 mln zł, a wysokość dofinansowania ze środków unijnych wyniesie 33 mln zł, czyli 68 proc. Zaprojektowaniem i budową nowej hermetycznej kompostowni zajmuje się konsorcjum firm: EKONOVA, AQUACOMS oraz EKO TECH. W I kwartale przyszłego roku mają zostać zakończone próby końcowe instalacji, a cały obiekt zostanie oddany do użytku w II kwartale 2019 roku.


ZOBACZ TAKŻE: Toniemy w morzu śmieci. Anja Rubik i Will McCallum radzą jak zerwać z plastikiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki