Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budowa mostu w Sobieszewie już bez Vistalu Gdynia S.A. Władze Gdańska zapewniają, że pozostałe firmy konsorcjum dokończą most same [zdjęcia]

Maciej Pietrzak
Budowa mostu w Sobieszewie. Termin zakończenia prac przypada na koniec kwietnia 2018 roku. Termin zostanie dotrzymany?
Budowa mostu w Sobieszewie. Termin zakończenia prac przypada na koniec kwietnia 2018 roku. Termin zostanie dotrzymany? Przemysław Świderski
Borykająca się z problemami finansowymi i przechodząca restrukturyzację spółka Vistal Gdynia oficjalnie wystąpiła z konsorcjum budującego nowy most na Wyspę Sobieszewską. Władze Gdańska zapewniają jednak, że pozostałe dwie firmy - czeski lider konsorcjum Metrostav oraz Vistal Infrastructure dokończą kontrakt same.

Vistal Gdynia wniosek o ogłoszenie upadłości złożył w październiku minionego roku. W ostatnich dniach władze spółki przedstawiły plan restrukturyzacyjny i poinformowały o odstąpieniu od umowy z Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska dotyczącej budowy nowego mostu na Wyspę Sobieszewską. Po tych informacjach pojawiły się obawy, czy opóźniona już o blisko pół roku inwestycja nie będzie miała kolejnego poślizgu. Władze Gdańska uspokajają, że nie ma takiego zagrożenia.

- Prace na budowie mostu zwodzonego są kontynuowane, a pozostali członkowie konsorcjum - Metrostav a.s. oraz Vistal Infrastructere Sp. z o.o. - deklarują kontynuację kontraktu. Vistal Gdynia S.A. odpowiedzialny był za wykonanie konstrukcji stalowej obiektu, w tym zwodzonych przęseł mostu. Jest ona wykonana w 85 proc. i znajduje się na terenie stoczni Vistal Gdynia - informuje o aktualnej sytuacji Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska.

DRMG w imieniu pozostałych członków konsorcjum wystąpiła do Vistal Gdynia S.A. w restrukturyzacji o wydanie pozostających na terenie spółki elementów konstrukcyjnych zwodzonych przęseł mostu. Obecnie władze miasta czekają na odpowiedź firmy.

Zobacz też: Most na Wyspę Sobieszewską będzie Mostem Niepodległości?

Przypomnijmy, że budowa nowej przeprawy na Wyspę Sobieszewską podzielona jest na trzy główne obszary. Pierwszy obejmuje infrastrukturę zewnętrzną - czyli drogową oraz sieciowo-instalacyjną. Te prace są już na finiszu, zakończyło się też umacnianie nabrzeża poza obszarem, który będzie trzeba wzmocnić po demontażu starego mostu pontonowego. Prace wykończeniowe prowadzone są też już w sercu obiektu, czyli sterowni.

Najtrudniejszym technologicznie etapem całej inwestycji jest realizowana aktualnie budowa dwóch komór usytuowanych na torze wodnym. Na nich będą osadzone sterowniki i siłowniki hydrauliczne odpowiedzialne za poruszanie elementami ruchomymi mostu.

Zobacz również: Spacer po budowie mostu w Sobieszewie - maj 2017 [zdjęcia]

Co oprócz wspomnianej konstrukcji stalowej, którą ma Vistal Gdynia, zostało jeszcze do zrobienia w najbliższych miesiącach? Do wykonania jest m.in. całe wyposażenie mostu (barierki, wpusty, dylatacje, instalacje elektryczne, teletechniczne i deszczowe), automatyka obiektu czy ułożenie warstwy ścieralnej na całym układzie drogowym oraz na ścieżkach rowerowych.

- Termin zakończenia prac, zgodnie z zawartym aneksem, przypada na koniec kwietnia 2018 r. Ze względu na stan zaangażowania robót i konieczność dokończenia stalowej konstrukcji mostu zamawiający przewiduje możliwość wydłużenia kontraktu do końca czerwca - przypomina Agnieszka Zakrzacka z DRMG.

Budowie mostu towarzyszy także inna inwestycja, która ucieszy mieszkańców Wyspy i turystów. Do lipca gotowy będzie kolejny, półkilometrowy fragment deptaka nadwiślańskiego. Pojawią się tu nowe elementy małej architektury, a na całej spacerowej trasie, także tej zbudowanej w poprzednich latach, zamontowane zostanie oświetlenie. Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln zł.

Zobacz też: Budowa nowego mostu na Wyspę Sobieszewską - luty 2017 r.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Egzamin na prawo jazdy 2018 - zmiany

Bulwersująca kontrola biletów w Gdańsku

Nieoznakowane radiowozy marki BMW dla pomorskiej policji

Refleks kierowcy autobusu uratował 2 osoby!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki