Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa instalacji EFRA w Lotosie idzie pełna parą

Redakcja
Wideo
od 16 lat
W rafinerii w Gdańsku ruszyły prace ziemne związane z budową głównych instalacji Projektu EFRA. Rozpoczęto umacnianie gruntu czyli palowanie pod instalację produkcji wodoru (HGU) oraz prace na terenie budowy kompleksu koksowania, w ramach którego powstaną instalacje opóźnionego koksowania (DCU) i odsiarczania benzyny (CNHT). Równolegle prowadzone są prace przy budowie budynku elektroenergetycznego oraz estakady pod rurociągi. Przygotowywane są tereny pod zaplecza dla podwykonawców oraz teren pod budowę zbiorników.

Na terenie rafinerii pracuje obecnie ponad stu pracowników z takich polskich firm jak Przembud Gdańsk, P.R.I. Centrum i LOTOS Serwis. Wkrótce pracę rozpoczną kolejne polskie spółki: Mostostal Zabrze i Elektromontaż Gdańsk. W szczycie prac przy Projekcie EFRA (2017 r.) pracować będzie do 2 tys. pracowników pochodzących w przeważającej większości z polskich firm.

Cały zakres realizacji Projektu EFRA został podzielony na 7 obszarów realizacyjnych, obejmujących 30 obiektów inwestycyjnych.

– Ten projekt daje szereg wymiernych i przekładających się na inne obszary korzyści dla polskiej gospodarki. Nie tylko wzmacnia nas, polską rafinerię, na zmiany koniunktury na światowym rynku ropy. Daje bowiem gwarancję elastycznego i efektywnego przerobu. Wprowadza na rynek dodatkowe ilości wysokiej jakości produktów naftowych. Wreszcie wprowadza do rafinerii nowoczesne, innowacyjne rozwiązania technologiczne i organizacyjne, budując potencjał polskiego przemysłu. Te technologie stanowią dla naszych inżynierów swoistą bazę do dalszych innowacyjnych i racjonalizatorskich rozwiązań, z których korzystać będą inne polskie firmy w ramach planu reindustrializacji – mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A.

Projekt EFRA wpisuje się w rządowy plan reindustrializacji. Wprowadza do krajowego przemysłu rafineryjnego najnowocześniejsze rozwiązania i technologie, wzmacniając jego konkurencyjność, a z drugiej strony daje możliwość wytwarzania wysokiej jakości produktów naftowych, które trafią do klientów w kraju i zagranicą.

Polscy specjaliści na wagę złota

Mimo, że głównym wykonawcą Projektu EFRA jest renomowana włoska firma KT, będąca jednym z międzynarodowych liderów wśród wykonawców tego typu zadań, to podwykonawcami jest kilka polskich przedsiębiorstw. Założeniem tej inwestycji było włączenie w proces budowy sprawdzonych polskich partnerów i polskich pracowników. W najbardziej zaawansowanym okresie prac inwestycyjnych na terenie rafinerii zatrudnionych będzie do 2 tys. osób w większości z polskich firm. Już dziś prace wykonywane są przez takie firmy jak Przembud Gdańsk, P.R.I. Centrum czy LOTOS Serwis (spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej LOTOS). Wkrótce rozpocznie pracę Mostostal Zabrze oraz Elektromontaż Gdańsk. Podczas przygotowań do prac budowlanych, w 2015 roku, przy badaniu gruntu pracowały dwie specjalistyczne firmy z Trójmiasta.

Prace projektowe z zakresu instalacji pomocniczych oraz powiązania nowej inwestycji z rafinerią wykonuje polski oddział firmy Fluor (ok. 80 osób). Ze względu na tak dużą liczbę pracowników z zewnątrz w proces budowy zaangażowane będą także regionalne firmy transportowe, usługowe, cateringowe i hotelarskie.

Rozpoczęte teraz prace budowlane, w zależności od specyfiki danej inwestycji czy zadania, będą prowadzone od kilku tygodni do kilku miesięcy. Cała inwestycja ma być oddana do rozruchu w 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki