Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa dużej elektrowni pod Pelplinem coraz bliżej

Jacek Klein
Za sześć lat Pomorze zyska nowe moce energetyczne. W 2016 roku w miejscowości Rajkowy pod Pelplinem produkcję energii zacznie elektrownia węglowa o mocy 2 tys. MW. Elektrownia Północ sp. z o.o., należąca do Kulczyk Investments, uzyskała pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Decyzja środowiskowa otwiera inwestorowi drogę do uzyskania pozwolenia na budowę, która zgodnie z harmonogramem ma rozpocząć się w 2012 r. Przy budowie zatrudnienie może znaleźć nawet trzy tysiące osób. Do jej stałej obsługi w trybie trzyzmianowym potrzebnych będzie nawet tysiąc osób zatrudnionych bezpośrednio w elektrowni oraz w firmach kooperujących, których w województwie pomorskim może być kilkadziesiąt.

- W pierwszej kolejności będziemy szukali pracowników na lokalnym rynku. Już teraz staramy się korzystać z firm lokalnych, na przykład przy badaniach środowiskowych, geologicznych czy melioracjach. Tą samą zasadą chcemy kierować się przy wyborze partnerów i wykonawców na kolejnych etapach budowy i eksploatacji elektrowni. Skorzystają na tym lokalni przedsiębiorcy - od gastronomii poczynając, na budownictwie mieszkaniowym kończąc - powiedział Karol Pawlak, dyrektor zarządzający Elektrowni Północ.

Elektrownia, choć oparta na węglu kamiennym, ma być bezpieczna dla środowiska. RDOŚ będzie kontrolowała spełnienie norm środowiskowych jeszcze dwukrotnie - na etapie projektu budowlanego i 18 miesięcy po uruchomieniu elektrowni.

- Do końca listopada wpłyną oferty od dostawców technologii - zapowiedział Jacek Strzelecki, wiceprezes spółki Polenergia z grupy Kulczyk Invesments. - Zastosowane zostaną piece pyłowe o sprawności 45 proc., które nie będą generować odpadów paleniskowych.

Produkty uboczne spalania mają być wykorzystane jako surowce budowlane. Zaplanowano już podpisanie stosownych umów z regionalnymi składami budowlanymi. Elektrownia ma być także przygotowana do dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania i transportu CO2 w celu jego składowania. Inwestor już miesiąc temu złożył do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o udzielenie promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej na 50 lat. Rozpoczął także rozmowy ze spółką PSE Operator, zmierzające do podpisania umowy przyłączającej Elektrownię Północ do krajowej sieci energetycznej.

Węgiel kamienny, którego rocznie będzie potrzeba ok. 5 mln ton, będzie sprowadzany koleją nie tylko ze Śląska, ale także importowany poprzez gdański port.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki