Budowa drogi Rumia - Reda. Nowy skrót na Półwysep Helski?

Tomasz Modzelewski
Kierowcy jadący w stronę Półwyspu Helskiego będą mogli ominąć korki w Rumi i Redzie.
Kierowcy jadący w stronę Półwyspu Helskiego będą mogli ominąć korki w Rumi i Redzie. archiwum DB
Kierowcy jadący w stronę Półwyspu Helskiego będą mogli ominąć korki w Rumi i Redzie. Za niespełna dwa lata ma być gotowa nowa droga łącząca te dwa miasta. Szczegółowy projekt trasy powstanie jeszcze w tym roku, a zapłaciło już za niego... rumskie centrum handlowe.

Korporacja pokryje także koszty budowy połączenia do kwoty 6 mln zł. To efekt zawartego ostatnio porozumienia między przedsiębiorstwem a władzami Rumi i Redy. Drugie porozumienie zostało podpisane pod koniec sierpnia między tymi dwoma miastami.

Budowa nowej drogi rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Wczoraj ogłoszony został przetarg na przygotowanie dokumentacji projektu.

Droga będzie przebiegać równolegle do krajowej "szóstki". Od strony Rumi będzie można wjechać na nią w okolicy znajdującego się przy granicy miasta centrum handlowego, a w Redzie wyjechać na ulicy Obwodowej. Ze wstępnych planów wiadomo już także, że powstaną dwa nowe ronda. Trzeba będzie przeprowadzić także most przez płynącą na granicy miast rzeczkę. Wzdłuż całej trasy wybudowany zostanie także chodnik oraz ścieżka rowerowa.

Niewykluczone, że do zrealizowania tego wszystkiego trzeba będzie przeprowadzić wywłaszczenia.
- Dowiemy się tego, gdy projekt będzie już gotowy, a więc jeszcze w tym roku - mówi burmistrz Rumi Elżbieta Rogala-Kończak, dodając, że na terenie należącym do tego miasta prawdopodobnie wywłaszczenia nie będą potrzebne.
Również dopiero po wykonaniu projektu będzie znany pełny koszt inwestycji. Na razie miasta otrzymały gwarancję bankową na stopniowe przekazywanie pieniędzy przez centrum handlowe.

- Liczymy, że zmieścimy się w kwocie 6 mln zł - przyznaje burmistrz Rogala-Kończak, co oznacza, że ani Rumia, ani Reda nie musiałyby nic dopłacać

- Zakładamy też, że pełny projekt, wraz ze wszystkimi wymaganymi elementami zostanie przygotowany jeszcze w tym roku. Wówczas możemy wystąpić o zezwolenie na realizację tej inwestycji - dodaje Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, miasta, które formalnie będzie prowadzić budowę nowego połączenia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace drogowe potrwają do końca 2014 roku. W mniej optymistycznej wersji zakończą się w 2015 r.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie