Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Materiał informacyjny ekspertów
Udostępnij:
Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób, a zwłaszcza takiego, zbudowanego w zgodzie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Jednak jest to przedsięwzięcie czasochłonne i wymagające nie tylko nakładu finansowego, ale również wsparcia specjalistów. Szczególnie gdy, dom ma służyć na lata i chcemy, aby jego budowa odbyła się bez problemów. Nasi eksperci wyjaśnią, krok po kroku jak zaplanować najważniejsze etapy i uniknąć niechcianych komplikacji.

Gdzie będzie stał Twój dom – czyli, jak wybrać właściwą działkę?

Każdy dom musi mieć solidny fundament – w podobnym sensie 'fundamentem' jest też działka:

 1. Sprawdzić musisz dokument określający możliwości budowlane: miejscowy plan zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy.
 2. Wybór miejsca jest równie istotny: widok na hałasującą halę produkcyjną nie należy do najlepszych.
 3. Zweryfikuj, gdzie znajdują się media: rozbudowa sieci np. wodociągowej lub energetycznej nie jest tania i szybka.
 4. Dojazd: latem dojedziesz praktycznie wszędzie nawet polną dróżką, ustal czy zimą również będzie przejezdna.
 5. Pamiętaj, że pomyłki w branży nieruchomości nigdy nie kończą się na 100 lub nawet 500 złotych, jeśli jakiś problem przeoczysz, to komplikacje na dalszym etapie będą się tylko piętrzyć.

Dlatego doradzam, sprawdź wnikliwie wszelkie dokumenty lub zatrudnij do tego profesjonalistę – on szybko zweryfikuje sytuację i ustrzeże przed kłopotami - wyjaśnia Aron Półtorak – pośrednik, doradca inwestycyjny na rynku nieruchomości, 3M Nieruchomości Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Aron Półtorak – pośrednik, doradca inwestycyjny na rynku nieruchomości, 3M Nieruchomości Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, planując budowę nieruchomości, jest załatwienie formalności. Należy zacząć od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zawiera szereg ważnych i przydatnych informacji, m.in. jakie działki są przeznaczone na zabudowę oraz opisy, co i w jaki sposób można wybudować na danym terenie. Z takim dokumentem warto się zapoznać jeszcze przed wybraniem terenu pod przyszły dom, aby wiedzieć, czy dana lokalizacja, może być w ogóle brana pod uwagę. Plan zagospodarowania terenu można obejrzeć w urzędzie miasta lub gminy.

W niektórych gminach mapy zagospodarowania przestrzennego są bardzo szczegółowe i zawierają konkretne wytyczne odnośnie wyglądu elewacji i dachu nowo powstających budynków.

Jakie jeszcze formalności są szczególnie istotne na pierwszym etapie budowy domu, wyjaśnia Iwona Trocha - współwłaścicielka Akme Property Jacek Krawczykowski, Iwona Trocha Spółka Cywilna:

Podejmując decyzję o budowie domu w pierwszej kolejności, należy zdecydować o lokalizacji i kupić działkę. Aby nabyć działkę, należy sprawdzić podstawowe dokumenty takie jak wypis i wyrys z Ewidencji Gruntów, oczywiście Księgę Wieczystą i czy dany grunt nie jest objęty uproszczonym planem urządzania lasu oraz, czy jest przeznaczony pod budowę domu. Oznacza to, że należy sprawdzić, czy działka znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli na dany teren jest ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to z niego będzie wynikać jaki dom możemy wybudować (powierzchnia zabudowy, parametry dachu, wysokość budynku, czasem usytuowanie na działce).

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Iwona Trocha - współwłaścicielka Akme Property Jacek Krawczykowski, Iwona Trocha Spółka Cywilna

Warunki zabudowy to kolejny dokument, który warto mieć jeszcze przed zakupem działki. Jest to konieczne w przypadku, kiedy nie została ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Warunki zabudowy pozwalają dowiedzieć się, jak można zaopatrzyć przyszły dom w media czy jaka powinna być odległość budynku od granicy działki. Aby otrzymać dokument, do właściwego urzędu należy złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy.

Więcej o tym dokumencie opowiada Iwona Trocha - współwłaścicielka Akme Property Jacek Krawczykowski, Iwona Trocha Spółka Cywilna:

Natomiast jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Głównym wytycznym aspektem w takim wypadku jest zabudowa sąsiednia, jeśli w sąsiedztwie znajdują się już wybudowane domy, to należy przyjąć, że otrzymamy decyzję o warunkach zabudowy domu, który będzie o podobnych parametrach jak budynki w sąsiedztwie.

Taki wniosek w zależności od miasta może wyglądać inaczej.

Ilość formalności konieczna do sprawdzenia może być dla wielu przytłaczająca, jednak niedopatrzenie w tym aspekcie może kosztować sporo nerwów, czasu, a także pieniędzy. Więcej na ten temat opowiada Maciej Kozielczyk, Kancelaria Goedyzyjna:

Jednym z bardziej niedocenianych etapów inwestycji jest sprawdzenie, jeszcze przed zakupem nieruchomości jej stanu prawnego. W przypadku typowych działek budowlanych, kupowanych na terenie typowego osiedla wystarczy porada notariusza.
Im bardziej jednak unikatowa jest nabywana działka, im trudniejsze do wyjaśnienia pochodzenie jej kształtu, tym ryzyko rozczarowania jest większe a prawnicy bezradniejsi.
Fakt, że kształt działki widniejący na mapach nie jest jej prawdziwym kształtem, a powierzchnia widniejąca w księdze wieczystej nie jest jej rzeczywistą powierzchnią, to jeszcze nie wszystko. Niewinna polna ścieżka przecinająca naszą wymarzoną samotnię może okazać się odwiecznym szlakiem najbliższych sąsiadów, którzy nabędą prawo do przejścia przez naszą działkę poprzez jego 30-letnie wykonywanie. W takich przypadkach tylko geodeta może pomóc uniknąć rozczarowania.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Działka przed sprawdzeniem

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Działka po sprawdzeniu

Przenoszenie marzeń na papier – tworzenie planu budowy

Załatwianie formalności dla wielu osób, może być czasochłonne i niekiedy bardzo frustrujące, zwłaszcza jeśli będzie to pierwsze podejście do budowy własnej posiadłości. Dlatego w taki wypadku, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, który sprawnie zajmie się dokumentacją. Taką osobą jest architekt, w jaki dokładnie sposób pomaga i co poza kwestiami urzędowymi jest w stanie zrobić wyjaśnia mgr inż. arch. Katarzyna Szewczuk - właścicielka biura architektonicznego Home Projekt:

Każdy, kto pragnie zbudować swój wymarzony dom musi się do tego dobrze przygotować. Na początku trzeba załatwić wiele formalności, w tym „decyzję o pozwoleniu na budowę”. Jednak, aby przebrnąć przez ten etap z sukcesem, trzeba wybrać architekta, który pomoże w tym skomplikowanym procesie. Architekt właściwie zinterpretuje zapisy warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które warunkują architekturę budynku, oraz pomoże dobrze zlokalizować dom na działce, a w efekcie końcowym stworzyć funkcjonalny dom o ładnej architekturze. Sam proces projektowania to najprzyjemniejszy etap współpracy zarówno dla projektanta jak i inwestora, gdyż wspólnie tworzymy coś niepowtarzalnego. Każdy projekt indywidualny to połączenie wiedzy i doświadczenia architekta z potrzebami i marzeniami inwestora.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

mgr inż. arch. Katarzyna Szewczuk - właścicielka biura architektonicznego Home Projekt

Mgr inż. arch. Katarzyna Szewczuk podkreśla również, że w przypadku planowania budowy dom ogromne znaczenie ma odpowiednie rozplanowanie wszystkiego czasowo:

Współpracę z architektem najlepiej podjąć przynajmniej rok wcześniej przed planowaną budową. Uniknie się wówczas stresów, że wszystko się przedłuża. Trzeba pamiętać, że nikomu nie pracuje się dobrze pod presją czasu, tym bardziej jeżeli projekt musi przejść swoją ścieżkę w urzędzie, gdzie ostatecznie zostanie zatwierdzony.

Wsparcie architekta niezbędne jest również na etapie tworzenia planu wymarzonego domu. Najważniejsze jest doprecyzowanie czy nieruchomość ma powstać na bazie oryginalnego projektu, czy będzie to przearanżowanie już istniejącego planu. Dobry rozwiązaniem jest także samodzielne wykonanie wizji budynku, można do tego użyć różnych darmowych programów do projektowania domu.

Dobrze stworzony projekt musi zawierać:

 • specyfikę terenu
 • kształt budynku,
 • rozplanowanie wszystkich pomieszczeń wraz z detalami takimi jak drzwi czy okna.
 • wszelkiego typu instalacje.

Solidny fundament to podstawa

Jednym z najważniejszych aspektów budowy domu są jego fundamenty. To one odpowiadają za trwałość budynku, dlatego należy zadbać o ich jakość oraz właściwą izolację i rozmieszczenie. Pierwszym krokiem na tym etapie budowania domu jest odpowiednie zabezpieczenie terenu i wykonanie niezbędnych pomiarów. Tego typu prace powinien nadzorować i koordynować kierownik budowy. Do jego obowiązków należy także przygotowywanie wpisów do dziennika budowy i dokumentowanie przebiegu prac.

Budowa fundamentów etapy:

 1. Wytyczenie i wyznaczenie ścian fundamentów (potrzebny jest tu rzut fundamentów);
 2. Wykop pod fundament/kopanie fundamentów (trzeba zmierzyć ławy fundamentowe);
 3. Przygotowanie gruntu pod ławy (przyda się folia na fundamenty);
 4. Zbrojenie fundamentu;
 5. Montaż deskowania;
 6. Wylewka (jeśli chodzi o beton, proporcje można policzyć wykorzystując kalkulator betonu. Podstawową jednostką jest kubik betonu, czyli m³.);
 7. Zdjęcie deskowania;
 8. Izolacja fundamentów (izolacja pionowa fundamentu);
 9. Drenaż domu (odwodnienie budynku);
 10. Zasypywanie fundamentów (ław fundamentowych).

Biorąc pod uwagę, że najbardziej narażone na działanie wilgoci są najniżej położone obszary budynku, czyli właśnie fundamenty, trzeba zadbać o właściwą ich izolację. Fundamenty można zabezpieczyć zarówno przed wilgocią, jak i wodą, zależnie od tego, przed czym głównie chce się chronić konstrukcję, można wybrać różne metody i materiały.

Izolowanie fundamentów można podzielić na:

 • Pozioma izolacja przeciwwilgociowa - oddziela ścianę nadziemia od mającej kontakt z gruntem ściany fundamentowej, na której się opiera. Chroni ściany nadziemia przed podciąganiem wilgoci z gruntu.
 • Izolacja przeciwwilgociowa pionowa fundamentów - chroni przed przenikaniem wilgoci przez ścianę fundamentową.
 • Lekka izolacja przeciwwilgociowa - chroni elementy domu przed wodą opadową i naturalną wilgocią gruntu. Stosuje się ją, gdy poziom wody gruntowej znajduje się wyraźnie poniżej fundamentu – przynajmniej metr poniżej poziomu posadowienia, a jej ewentualne okresowe podnoszenie się na pewno tego nie zmieni.
 • Średnia izolacja przeciwwodna fundamentów - zabezpiecza przed wodą opadową przesączającą się w kierunku ścian fundamentowych.
 • Ciężka izolacja przeciwwodna fundamentów - stosuje się, jeśli potrzebne jest zabezpieczenie budowli przed wodą naporową, czyli wywierającą ciśnienie hydrostatyczne. Dlatego oprócz absolutnej szczelności musi się ona charakteryzować dużą wytrzymałością mechaniczną.

Jak powinna przebiegać budowa domu okiem specjalisty, wyjaśnia Krystian Szymichowski CHIEF EXECUTIVE OFFICER W KDE Construction:

Mam działkę co dalej?
Przygotowanie formalne – na tym etapie należy zebrać niezbędne dokumenty, zgody i pozwolenia, a także projekt domu.
Pierwszym etapem jest ogrodzenie działki, wytyczenie budynku, niwelacji oraz przygotowaniu fundamentów lub podpiwniczenia.
Drugi etap budowy domu obejmuje wykonanie ścian zewnętrznych, stropów, schodów, a także elementów dachowych – więźby, kominów, pokrycia dachu.
Trzeci etap budowy domu obejmuje wykonanie instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej, a także montaż drzwi i montaż stolarki okiennej.
Czwarty etap budowy domu obejmuje montaż urządzeń grzewczych oraz wykończenie wnętrza domu tj. tynki, gładzie podłogi, sucha zabudowa.
Ostatnim etapem jest dopełnienie formalności wraz z kierownikiem budowy oraz zawiadomienie o ukończeniu prac budowlanych lokalnej jednostki PINB – przedstawia Krystian Szymichowski CHIEF EXECUTIVE OFFICER W KDE Construction.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Krystian Szymichowski CHIEF EXECUTIVE OFFICER W KDE Construction

Dlaczego bez geodety się nie obejdzie?

Geodeci zajmują się pomiarami działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowle. Wykonują oni również mapy do celów projektowych, sporządzają niezbędną dokumentację. Dlaczego zatem ich obecność potrzebna jest podczas budowany domu, wyjaśnia geodeta uprawniony mgr inż. Paweł Gregorek, właściciel Paweł Gregorek Usługi Geodezyjne ,,Geodelta":

W procesie budowy domu geodeta jest niezbędny na trzech etapach.
Sporządza mapę do celów projektowych potrzebną do wykonania planu zagospodarowania działki. Bardzo istotnym elementem mapy są granice naszej nieruchomości. Ważne jest, aby mieć wykonaną mapę z weryfikacją granic, gdyż wtedy od początku procesu inwestycyjnego mamy klarowną sytuację i znamy zasięg naszego prawa własności.

Rozpoczęcie budowy to kolejny etap, gdy geodeta jest niezbędny. Musi wytyczyć, czyli usytuować budynek na działce oraz określić „zero budynku” w terenie.

Geodeta jest również potrzebny tuż przed zakończeniem budowy, kiedy to przeprowadzany jest pomiar inwentaryzacyjny budynku, sieci uzbrojenia terenu oraz elementów zagospodarowania działki. Inwestor otrzymuje produkt końcowy, czyli mapę z inwentaryzacją oraz informację o odstępstwach od projektu.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

geodeta uprawniony mgr inż. Paweł Gregorek, właściciel Paweł Gregorek Usługi Geodezyjne ,,Geodelta"

Ponadto geodeta może być także niezmiernie pomocny już na etapie wyboru działki, ponieważ niektóre lokalizacje nie mają jasny granic, a konieczne jest ich poznanie przed zakupem. Na jakich jeszcze etapach prac budowlanych, warto sięgać po pomoc geodety opowiada Jarosław Marcyniuk,Geodeta Uprawniony:

Współpraca z geodetą powinna zacząć się już na etapie zakupu działki budowlanej. Często bowiem działki mają zatartą, niewidoczną granicę, a zakres działki warto poznać przed zakupem gruntu.
W trakcie procesu budowlanego geodeta powinien pojawić się na ""gruncie"" minimum 3 krotnie:

 • tworząc mapę do celów projektowych,
 • wytyczając budynek,
 • na zakończenie prac budowlanych mierząc budynek, urządzenia podziemne i sytuację (miejsca parkingowe, ogrodzenia, zagospodarowanie działki) dla potrzeb geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Z pomiaru inwentaryzacyjnego powstaje stosowna mapa oraz wprowadzane są zmiany w ewidencji gruntów i budynków, skutkujące naliczeniem podatków.
Może się zdarzyć, zwłaszcza przy większych lub bardziej skomplikowanych obiektach konieczność "obsługi geodezyjnej" w trakcie prac budowlanych. Takie prace mogą dotyczyć np: tyczenia sieci i przyłączy energetycznych, wodociągowych, kanalizacji sanitarnej lub deszczowej.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Szkic Tyczenia

Jak zbudować ekologiczny dom?

Obecnie duży nacisk kładzie się na rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, w każdej dziedzinie życia, również podczas budowy domu. Jak co tak właściwie kryję się pod sformułowaniem “ekologiczny dom”? Ogólnie rzecz biorąc - dom ekologiczny ma być maksymalnie przyjazny środowisku, na co składają się: właściwy projekt, proces budowy, pochodzenie i dobór materiałów oraz odpowiednia technologia. Największą zaletę domu ekologicznego, inaczej mówiąc pasywnego, jest skonstruowanie go tak, aby jego zapotrzebowanie energetyczne było, jak najmniejsze. Inaczej mówiąc, taki budynek powinien tracić jak najmniej ciepła poprzez ściany, okna, dach czy fundamenty, a także dzięki odpowiednio zaplanowanym systemom wentylacyjnym był w stanie odzyskiwać ciepło.
Rozwiązaniem ekologicznym, ale także dla wielu osób niesamowicie estetycznym, jest dom z drewna. Więcej o zaletach takiego domu opowiada Jerzy Kruczkowski, dyrektor handlowy Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe STILO POLSKA SC:

Od prawie 20 lat skupiamy się na budowie domów zdrowych, których ściany zewnętrzne wykonane są w 100 % z drewna. Specjalnością naszej firmy są domy z bali okrągłych, budujemy jednak również z bali klejonych kwadratowych. Materiał pozyskiwany do produkcji pochodzi z wyselekcjonowanego surowca, świerku i sosny, rosnących w górach i ścinanych tylko zimą. Jakość drewna jest bardzo wysoka - jest to najzdrowszy budulec do budowy domów.

W przypadku drewna klejonego używane są wysokiej jakości bioekologiczne kleje, obojętne dla zdrowia człowieka. Użycie właśnie takich materiałów do produkcji domów zapewnia ich długą żywotność i wytrzymałość. Zapach w domu z bala jest niepowtarzalny – olejki eteryczne cały czas wydzielają się i sprawiają, że w domu panuje niesamowity, bardzo przyjazny naturalny klimat, korzystny również dla alergików. Niepodważalnymi zaletami budownictwa z drewna to czystość i krótki czas wykonywanych prac.

Dzisiejsze domy z drewna charakteryzują się nowoczesną architekturą jak i wysokimi parametrami izolacyjnymi – koszty ogrzewania takiego domu są znacznie niższe od budowanych w formie tradycyjnej. Jedną z wyjątkowych i niepowtarzalnych cech takich domów jest absorbcja wilgoci. Drewno samoistnie reguluje wilgotność wewnątrz domu, ma swoją niepowtarzalną pojemność cieplną, co przekłada się na koszty zużycia energii, a zatem niższe koszty ogrzewania, niekiedy nawet o 20-30 % od innych materiałów. Możliwości technologiczne sprawiły, iż wiedza i zaufanie wciąż wzrasta i przekonuje inwestorów do budowania takich domów.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Jerzy Kruczkowski, dyrektor handlowy Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe STILO POLSKA SC

Oszczędnie, nie znaczy gorzej – rozwiązania dostępne na rynku

Każda osoba, która marzy o własnym domu, doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to przedsięwzięcie kosztowne i pracochłonne. Zakup działki, wynajęcie ekipy specjalistów, koszty materiałów budowlanych niekiedy sprawią, że chce się zaoszczędzić, na każdym etapie budowy, jednak warto mieć na uwadze, że dom powinien być przede wszystkim bezpieczny i odporny na upływ czasu. Zatem szukanie tańszych alternatyw nie zawsze będzie miało długofalowe korzyści. Jednak na rynku istnieje wiele sposobów i rozwiązań, które nie tylko są relatywnie opłacalne, ale także pozwalają skrócić czas powstania domu bez uszczerbku na jego jakości i trwałości. Więcej o takich rozwiązaniach opowiada Kuba Nowicki, kierownik działu obsługi klienta NCONSTRUCTION PAWEŁ NOWICKI:

Zanim zaczniemy poszukiwać firmy, która zbuduje nasz wymarzony dom, musimy zdecydować, jak szybko w nim chcemy zamieszkać. Wybór tradycyjnej metody (budynek murowany) zbudowany zgodnie ze sztuką i zachowaniem przerw technologicznych oznacza około dwa lata oczekiwania. Dom szkieletowy lub prefabrykowany powstanie w kilka miesięcy. W obu przypadkach warto postawić na małą rodzinną firmę – taki wykonawca zaoferuje indywidualne podejście i często wyższy standard pracy niż przedsiębiorcy działający na dużą skalę.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Kuba Nowicki, kierownik działu obsługi klienta NCONSTRUCTION PAWEŁ NOWICKI

Budowę domu należy powierzyć w ręce sprawdzonych specjalistów. Rynek obfituje w wiele firm budowlanych, które kuszą ceną, ale niekoniecznie wysokim poziomem usług. Jak zatem znaleźć, odpowiedniego fachowca? Wyjaśnienia udziela Kuba Nowicki, kierownik działu obsługi klienta NCONSTRUCTION PAWEŁ NOWICKI:

Jak znaleźć taką firmę? Inwestorzy najczęściej przeglądają tematyczne fora internetowe i social media. Ostatecznym sprawdzianem będzie spotkanie (koniecznie w miejscu, w którym dom powstał) i rozmowa z kimś, kto już z usług danej firmy skorzystał. Od niego dowiecie się, czy wykonawca zasługuje na zaufanie, czyli jak szybko reaguje na próby kontaktu, czy dotrzymuje terminów, relacjonuje postęp prac etc.

Budowa domu to wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak zaplanować budowę domu i o czym nie można zapomnieć?

Prace wykończeniowe - samemu czy pod okiem eksperta?

Są osoby, które są w stanie naprawić w domu wszystko samodzielnie i żadna usterka nie jest im straszna. Mając takie umiejętności, w ramach oszczędności można podjąć się samodzielnego wykończenia wnętrza domu. Takie podejście pozwoli na zmniejszenie kosztów robocizny, dopasowanie aranżacji do swojej wizji, jednak może być obciążone wyższymi kosztami materiałów budowlanych, ponieważ osoby indywidualne często mają mniejsze szanse na wynegocjowanie niskich cen, niż firmy, kupujące hurtowo.

Pomocne w podjęciu decyzji, czy warto podjąć się samodzielnego ukończenia domu, są kalkulatory budowlane lub pozyskanie wycen zarówno od fachowców, z których chce się skorzystać, np. ekipy remontowej czy architekta wnętrz i zastawieniem tego, z kosztami, jak i poniesie się, podejmując się tego przedsięwzięcia na własną rękę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie