Budowa aquaparku w Słupsku. Akt oskarżenia wobec 4 osób, zajmujących się projektem i pozwoleniami

Hubert BierndgarskiZaktualizowano 
Od kilku miesięcy prace przy budowie Parku Wodnego „Trzy Fale” w Słupsku są wstrzymane. Hubert Bierndgarski
Jest akt oskarżenia wobec czterech osób, które zajmowały się projektem i pozwoleniami na budowę Parku Wodnego "Trzy Fale" w Słupsku. W poniedziałek akt trafił do Sądu Rejonowego. Oskarżeni to projektant oraz trzy pracownice słupskiego magistratu. Wszyscy nie przyznają się do winy. Grozi im od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia ma aż 32 strony. Rozpisane są w nim dokładne zarzuty dla 4 osób.

- Sławomira G. prowadzącego firmę „Pas Projekt Archi Studio” z siedzibą w Nadarzynie, która to firma miała wykonać projekt inwestycji, oskarżono o posłużenie się podrobionym w części przez nieustaloną osobę projektem budowlanym. Mężczyzna zamienił projekt budowlany aquaparku. W dokumencie nakreślono podpisy 9 projektantów, spośród których 4 nie brało udziału w realizacji projektu - mówi Jacek Korycki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Projektantowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pozostałe oskarżone trzy osoby to pracownice Wydziału Urbanistyki , Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miejskim w Słupsku. Jest wśród nich dyrektorka wydziału, jest zastępczyni oraz jedna z pracownic.

Grażynę K., jako dyrektora tego wydziału, oskarżono o to, że jako osoba upoważniona do wydawania decyzji administracyjnych, nie dopełniła obowiązku rzetelnego sprawdzenia projektu budowlanego aquaparku. Urzędniczka zatwierdziła nieprawidłowy i niezgodny z przepisami prawa budowlanego projekt, jak również sporządzony później projekt zamienny, które zawierały szereg nieprawidłowości.

Z powodu dopuszczenia do obiegu prawnego tych dokumentów, część decyzji administracyjnych została unieważniona. Okazało się, że rozpoczęto inwestycję niezgodną z prawem budowlanym.

- Działanie to naraziło interes publiczny Miasta Słupsk na szkodę w postaci możliwości wstrzymania inwestycji i konieczności dokonania zmian w dokumentacji budowlanej - dodaje Korycki.

Natomiast dwie pracownice oskarżono o niedopełnienie obowiązków, polegających na rzetelnym sprawdzeniu złożonego projektu budowlanego aquaparku i zaakceptowanie tych projektów.

Korycki powiedział nam również, że skierowany właśnie do sądu akt oskarżenia to nie koniec pracy prokuratorów.

- Sprawę nieprawidłowości w zorganizowaniu przetargu na inżyniera kontraktu oraz przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy tej inwestycji wydzielono do odrębnego postępowania. Stało się tak, bo w toku śledztwa pojawiły się pewne niejasności i nieścisłości. Poza tym musimy czekać na opinię Urzędu Zamówień Publicznych. A ponieważ nie mogliśmy tego śledztwa przedłużać, postanowiliśmy część spraw wyodrębnić - dodaje Korcyki.

Warto również dodać, że miasto Słupsk w tej sprawie jest potraktowane jako strona poszkodowana.

Budowa Parku Wodnego "Trzy Fale" w Słupsku miała być pierwotnie skończona w czerwcu 2012 roku. Do dziś obiekt nie został ukończony, a od kilku miesięcy prace na budowie są wstrzymane. Miasto szuka nowego wykonawcy. Całkowity koszt projektu to 57 mln zł, z czego prawie 20 mln pochodzi z dofinansowania unijnego.

h.bierndgarski@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie