Brydż, jak to brydż, potrafił wciągnąć

Marek Stern
Renata Dancewicz w grze
Renata Dancewicz w grze materiały promocyjne
Josef Piekarek z Niemiec zwyciężył w klasyfikacji generalnej 48 Międzynarodowego Kongresu Bałtyckiego w brydżu sportowym.

Zgromadził 1865 punktów. Drugie miejsce zajął jego partner Alexander Smirnov z Niemiec - 1731 punktów. Na trzecim miejscu Łukasz Brede - 1619 punktów. Najwyżej sklasyfikowaną kobietą - na ósmym miejscu - jest Grażyna Brewiak z Gdańska. Najlepszym zawodnikiem z Pomorza jest Sławomir Henclik - w klasyfikacji generalnej zajął czwarte miejsce. Wśród seniorów najwyżej sklasyfikowany jest Andrzej Lućko. Najlepszym juniorem okazał się Thomas Gotard z Niemiec, a jego ojciec Tomasz Gotard najlepszym zawodnikiem zagranicznym.

Puchary, nagrody pieniężne i rzeczowe wręczono podczas zamknięcia Kongresu w hali 100-lecia Sopotu. Głos zabrał nowy prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego, wyraził nadzieje na równie liczny udział brydżystów z kraju i zagranicy w przyszłorocznym Kongresie Bałtyckim. W tym roku rekordowa liczba zawodników zasiadła między innymi do Pierwszego Kongresowego Turnieju Par z cyklu Grand Prix Polski - 293 pary oraz do Kongresowego Turnieju Par Mikstowych - 102 pary. W tym roku licznie stawili się zawodnicy z Niemiec i Białorusi, zajmowali premiowane miejsca w poszczególnych turniejach a także w klasyfikacji generalnej - między innymi Yelena Szochan oraz Igor Krawczenko exequo są najlepszymi zawodnikami o WK do 1,5 - a w klasyfikacji generalnej na 12 miejscu.

Wśród uczestników turniejów popularnych najlepszym jest Jacek Leśniczak 618 punktów. Drugie miejsce zajął Adolf Bocheński - 593, a trzecie Kazimierz Gralak z Pomorza 520 punktów.

Dodajmy jeszcze, że ostatni - pożegnalny - VIII Kongresowy Turniej Par wygrali Aleksander Skop i Adam Wujków z Bydgoszczy - 61,99%, przed dwoma parami z Gdańska: Jacek Lew, Wacław Wejknis - 59,38% oraz Józef Pochroń, Roman Kulpiński - 59,05%.