Brakuje funduszy na pomoc niepełnosprawnym z Żuław

Sławomir BednarczykZaktualizowano 
Zabraknie pieniędzy na m.in. turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych i likwidację barier komunikacyjnych w powiecie nowodworskim. W tym roku budżet Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w porównaniu z 2008 r., jest o połowę niższy.

Wszystko przez oszczędności w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Planowaliśmy wykonać w tym roku kilkanaście udogodnień dla potrzebujących, m.in. windy, specjalistyczne łazienki , chcieliśmy im kupić komputery - mówi Dorota Betkier, dyrektor PCPR w Nowym Dworze Gd. - Niestety, na samą likwidację barier architektonicznych w tym roku PCPR ma 30 tys. zł, aż o 240 tys. zł mniej niż w 2008 r. W związku z tym wykonamy tylko dwa podjazdy dla wózków inwalidzkich. Cała tegoroczna dotacja z PFRON wynosi 338 tys. zł, o 400 tys. zł mniej niż w roku ubiegłym.

PFRON tłumaczy cięcia innymi potrzebami. Sporo pieniędzy w budżecie instytucji przeznaczono dla pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do pensji osób niepełnosprawnych, których zatrudniają.

- Jest jednak możliwe, że powiatowe centra pomocy rodzinie dostaną dodatkowe pieniądze w drugiej połowie roku - wyjaśnia Dariusz Majorek, dyrektor pomorskiego oddziału PFRON.

Tymczasem w nowodworskim PCPR brakuje pieniędzy dla dwóch trzecich ubiegających się o pomoc.

- Od początku roku wpłynęło do nas 135 wniosków o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, z których mogliśmy rozpatrzyć pozytywnie zaledwie 58 - dodaje Betkier.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie