Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak procentów procentuje

Agata Cymanowska
Ewa Kryczało
Ewa Kryczało
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu od kilku lat prowadzi liczne projekty oraz kampanie społeczne, m.in. "Kieruj bez procentów". Jej cel to zmniejszenie liczby przypadków prowadzenia pojazdów przez osoby nietrzeźwe oraz zwiększenie społecznej świadomości na temat skutków nietrzeźwości za kierownicą.

Rozmowa z Ewą Kryczało, kierownikiem działu profilaktyki w GCPU

Główne cele działalności centrum to...
Główną ideą powstania centrum była próba skoordynowania działań profilaktycznych w mieście.
Do kogo przede wszystkim te działania kierujecie?
Do dzieci, młodzieży, ale też grup specyficznych, takich jak kierowcy, sprzedawcy, właściciele dyskotek, policjanci, służby mundurowe, nauczy-ciele, trenerzy.

Próbujecie przekonać ich o zgubnym wpływie alkoholu...
Najważniejsza jest zmiana postaw wobec alkoholu. Zastanawiamy się, czy nasze działania kierować do dzieci i młodzieży, czy wychowawców. Doszliśmy do wniosku, że najlepiej opracować program działań na różnych etapach rodzicielstwa. Jeśli rodzic straci kontakt z dzieckiem, trudno odzyskać mu kontrolę. Dlatego warto zwracać na to uwagę już przyszłym rodzicom w szkołach rodzenia i tym, którzy mają dzieci w żłobkach, przedszkolach.
W szkołach prowadzimy warsztaty z udziałem psychologów i policji, na kursach na prawo jazdy szkolenia uświadamiające kierowców i obalające mity. Mówimy, że piwo to też alkohol, o czym często się zapomina.

Ale jak przekonać młodych i zbuntowanych o zgubnych skutkach picia alkoholu?
Staramy się uświadomić młodzieży, że picie alkoholu jest bardzo ryzykowne, bo pod je-go wpływem mogą stać się rzeczy nieodwracalne, np. przygodne kontakty seksualne, podczas których może dojść do zakażenia chorobą. To zwykle do nich przemawia. Podobnie postępuje się w przypadku kierowców, którym tłumaczy się, że na wypadku, do którego dojdzie w efekcie wypicia alkoholu, sprawa się nie koń-czy, a dopiero zaczyna. Dla sprawcy - sądy czy więzienie, utrata pracy, czasem i rodziny, a dla ofiary choćby długie leczenie.

W Niemczech dozwolona jest jazda samochodem do 0,5 promila alkoholu we krwi. Skąd kierowca ma wiedzieć, czy wypił tyle, by zmieścić się w tej granicy? Tym bardziej że taka ilość to wcale nie mało, o czym można się przekonać, zakładając alkogogle...
Właśnie dlatego namawiamy wszystkich, aby w ogóle nie pić alkoholu, jeśli zamierza się prowadzić samochód. Pod wpływem alkoholu traci się nie tylko pole spostrzegania, ale i krytycyzm. Co więcej, już jedno piwo może zaszkodzić, zwłaszcza gdy ktoś jest zmęczony, zestresowany, mało zjadł albo zażywał leki. Nawet najpopularniejsze leki dostępne bez recepty mogą zwiększać działanie alkoholu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki