Brak informacji może zabić

  Brak informacji może zabić

  Joanna Ćwiek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Gdy lekarz nie wie, że pacjent cierpi na przewlekłą chorobę, np. cukrzycę albo ma alergię na niektóre leki, często nie jest w stanie mu pomóc. Czasami może nawet zaszkodzić.
  Brak informacji może zabić
  Takich sytuacji można uniknąć, jeśli chory będzie miał przy sobie Kartę życia, która zostanie dołączona do dziennika "Polska" w przyszłą sobotę, 28 czerwca.

  Pod koniec ubiegłego roku głośno było o kilkuletniej Patrycji z Rzeszowa, która zmarła w szpitalu po podaniu jej zastrzyku z antybiotykiem, na który była uczulona, ale lekarz o tym nie wiedział.

  Oprócz informacji o zażywanych lekach i alergiach, dla lekarzy ważna jest też wiedza o przewlekłych chorobach, na które cierpi pacjent. Zdaniem Marka Niemirskiego, rzecznika warszawskiego pogotowia, takie karty powinni mieć przy sobie cukrzycy i epileptycy. - Objawy tych chorób mogą być mylone z innymi - mówi rzecznik.

  Tak jest już na Zachodzie, gdzie chorzy na padaczkę mają przy sobie plakietki z informacją, co mogą zrobić osoby postronne w przypadku ataku choroby, a osoby z cukrzycą - pomarańczowe bransoletki.

  Na Karcie życia dołączonej do "Polski" będzie można zapisać informacje o grupie krwi, przewlekłych chorobach i alergiach, a także kontakt do bliskiej osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Najlepiej, żeby kartę wypełnił lekarz. Wówczas będzie ona w pełni wiarygodna dla medyków podejmujących akcję ratunkową.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo