Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej skończyło 28 lat! Niech trwa! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Na facebooku Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej czytamy: "Była tradycyjna obecność w świątyni, było odczytanie Reguły Rycerskiej, było też podpisanie deklaracji członkowskich przez 2 nowych braci - Rafała i Łukasza. Oprócz tego, w szeregi nowicjatu wstąpiła wyjątkowa liczba kandydatów, bo aż pięcioro. Ich plany rysują się bardzo ambitnie. Mamy nadzieję, że będziecie mogli ich poznać w działaniu już podczas najbliższej Nocy Muzeów, w maju przyszłego roku!"

Od blisko trzydziestu lat pokazują i udowadniają, że średniowieczne cnoty rycerskie sprawdzają się i w XXI wieku. Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej jest także dowodem, że wartości te można prezentować w sposob bardzo atrakcyjny. Świadczy o tym między innymi mnogość oraz różnorodność organizowanych lub współorganizowanych przez Bractwo imprez - z Turniejem Rycerskim im. Albrechta III Habsburga na czele. W tym roku odbyła się XIII edycja tej imprezy, edycja wbrew liczbie porządkowej bynajmniej nie pechowa, ale jak zawsze bardzo udana.

Obok tego sztandarowego, wpisanego na stałe do kalendarza imprez Bractwa, wydarzenia, sztumscy rycerze organizują szereg turniejów, w tym łuczniczych, a także imprez edukacyjnych. Po najeździe Rosji na Ukrainę część z nich dedykowana była m.in. młodym uchodźcom z tego państwa.

Rycerzom i damom Bractwa nie straszny był także covid. Pandemia nie zahamowała ich działalności, choć nadała jej nieco inny wymiar. Czy Albrecht III mógł przypuszczać, że powstanie coś takiego jak Internet?! A tymczasem ten środek przekazu i edukacji został pzrez współczesnych rycerzy wspaniale wykorzystany i to w okresie największego ataku choroby. Można napisać, że członkowie Bractwa nie tylko go odpari ale przeszli do kontruderzenia, ostatecznie wygrywając i bitwę i wojnę!

A stało się to dzięki zorganizowanej przez nich akcji „Rycerskość w sieci", której zadaniem było odpowiedzenie na pytania - Jak być rycerzem w XXI wieku i czy można nim być w Internecie?

Rozmawiający przed blisko dwoma laty z naszym reporterem koordynator przedsięwzięcia Arkadiusz Dzikowski powiedział: – Straciliśmy [w wyniku pandemii - przyp. autor] dotychczasowe pola działania – przede wszystkim imprezy plenerowe i pokazy na świeżym powietrzu. Pandemia odbiła się także na naszej działalności edukacyjnej, do której zawsze przykładaliśmy bardzo dużą wagę. Poza aspektem militarnym, od samego początku działania bractwa staramy się pokazywać życie człowieka średniowiecza. Interesujemy się wszystkimi jego aspektami – rzemiosłem, kuchnią, medycyną, i oczywiście kulturą i sztuką – gramy, śpiewamy, tworzymy poezję.

Arkadiusz Dzikowski dodał także: – Głównym celem projektu było zwalczanie hejtu w mediach społecznościowych. U podstaw projektu leżała idea, która już trzecie dziesięciolecie towarzyszy nam we wszelkich działaniach. To idea odtworzenia lub przypomnienia zasad moralnych i etycznych, które obowiązywały rycerstwo w XIII, XIV czy XV wieku. To zasady, które i dzisiaj powinny obowiązywać, miedzy innymi w kontaktach w sieci internetowej. W niczym się one nie zestarzały.

I niech to ostatnie zdanie, stanowiące przesłanie przeprowadzonej w 2021 roku rozmowy, będzie przesłaniem Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej przez następne lata - 100, 200... tak długo jak długo ludzie żyć będą na Ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki