Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2021. Procesja ulicami Głównego i Starego Miasta. Abp Tadeusz Wojda: Boże Ciało jest żywą manifestacją naszej wiary

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Procesja Bożego Ciała w Gdańsku 3.06.2021
Procesja Bożego Ciała w Gdańsku 3.06.2021 Karolina Misztal
W całym kraju obchodzono uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywane Bożym Ciałem. - To jedno z najpiękniejszych świąt katolickich. Jest żywą manifestacją naszej wiary, przestrzenią tajemniczego zjednoczenia naszego życia z życiem Jezusa Chrystusa. - mówił abp Tadeusz Wojda, podczas mszy św. w bazylice Mariackiej w Gdańsku, która rozpoczęła się o godz. 10.

Boże Ciało 2021. Procesja w Gdańsku

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbyła się w pierwszy czwartek czerwca. Po rocznej przerwie wierni mogli ponownie uczestniczyć nie tylko w mszy św., ale również procesji, z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Z uwagi na liczbę uczestniczących w procesji w gdańskim Śródmieściu, o zachowaniu 1,5-metrowego odstępu pomiędzy maszerującymi nie mogło być mowy. Na zewnątrz maseczki założyli nieliczni. Rolę osobistego udziału oraz doświadczania święta podkreślał w kazaniu, przewodniczący modlitwie metropolita gdański.

Procesja Bożego Ciała w Gdańsku 3.06.2021

Boże Ciało 2021. Procesja ulicami Głównego i Starego Miasta....

Boże Ciało 2021. Abp. Tadeusz Wojda w Gdańsku

Mając świadomość wielkich wydarzeń, jakie dokonują się w Eucharystii, rozumiemy, że jest czymś wyjątkowym dla każdego wierzącego. Że jako wierzący nie możemy w niej uczestniczyć bez przygotowania. Uświadamiamy sobie, że jest ona ciałem Chrystusa za nas wydanym i krwią za nas wylaną. Te słowa są szczególnie ważne, gdy wychodzimy z pandemii koronawirusa, która nas ograniczyła w uczestniczeniu w tym wielkim darze. Prawdziwego spotkania z Chrystusem nie można przeżyć za pomocą telewizji czy ekranu komputerowego. One są wyłącznie namiastką tego co dokonuje się na żywo. Tu i teraz.

Zobacz: Pogoda na długi czerwcowy weekend

Abp Tadeusz Wojda mówił w bazylice o konieczności przygotowania serc do celebracji Bożego Ciała, oraz wyzbycia się „kwasu zalegające w sercach chrześcijan".

Jezus oczekuje, że przygotowanie Eucharystii Nowej Paschy, odbędzie się przede wszystkim w świątyni naszego serca. To w nim trzeba zaprowadzić porządek. Trzeba zadbać, by zostało oczyszczone z wszelkich brudów przez sakramentalną spowiedź. Trzeba dołożyć starań, by świątynia naszego serca nie była zagracona i zarzucona rzeczami bezużytecznymi. Trzeba usunąć z niego nawet najmniejsze okruchy grzechu, nieprzebaczonych urazów, niezabliźnionych win, ran czy też gniewu, zazdrości, egoizmu, uprzedzeń, hipokryzji, kłótni. Czy to możliwe, aby w chrześcijańskim sercu było tak wiele kwasu? Jest czasem go aż za dużo - mówił metropolita gdański.

Po mszy, wierni ruszyli za Najświętszym Sakramentem. W procesji uczestniczyło kilkaset osób. Stacje przygotowano przy Ratuszu Głównego Miasta, siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, bazylice św. Mikołaja oraz przed bazyliką św. Brygidy.

Procesje Bożego Ciała w innych miastach Pomorza:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki