Bocian spowodował pożar, zboże uratował rolnik

  Bocian spowodował pożar, zboże uratował rolnik

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Brak większych opadów deszczu w ostatnich tygodniach sprawił, że zboża na polach są zagrożone pożarem. Chwila nieuwagi, niewielka iskra i cały rok pracy może pójść z dymem. Tak się stało w Półcznie, gmina Studzienice. Spłonęły tam trzy hektary zboża. Zapaliło się od iskry z kombajnu, który w tym momencie kosił pszenżyto państwa Napiątek.
  - Kombajnista dopiero po pewnym czasie zauważył, że za nim pali się pole - mówi Leszek Napiątek, właściciel gospodarstwa. - Próbowaliśmy sami je ugasić, ale zboże było tak suche, że nie byliśmy w stanie opanować ognia.

  Od razu powiadomili straż pożarną. Jako pierwsi zjawili się strażacy z miejscowej OSP. Po chwili dojechały jednostki ze Studzienic i Bytowa. Po kilku godzinach pożar ugaszono. Dzięki szybkiej akcji pozostałe, nieskoszone jeszcze zboże udało się uratować. Całe gospodarstwo liczy ponad 23 hektary. Straty wyniosły 5 tys. zł.

  - To pierwszy pożar zboża w tym roku w naszym powiecie - mówi Stefan Pituch, zastępca komendanta bytowskiej straży. - Rolnicy powinni bardziej uważać przy tego typu pracach. Wystarczy iskra, aby wszystko stanęło w płomieniach. Muszą unikać otwartego ognia i nie palić papierosów, gdy pracują w polu.

  O mały włos do podobnego pożaru nie doszło w Łąkiem, gm. Lipnica. Tylko dzięki odwadze i zimnej krwi Tadeusza Żmudy-Trzebiatowskiego kilka hektarów zbóż nie stanęło w płomieniach.

  - Usłyszałem olbrzymi huk - opowiada rolnik. - Nie wiedziałem początkowo, co się stało. Dopiero żona zauważyła, że w linię wysokiego napięcia wleciał bocian. Iskry spowodowały, że zaczęło się palić wyschnięte zboże wokół słupa.

  Pan Tadeusz wybiegł z domu, wskoczył szybko do ciągnika i pługiem zaorał fragment palącego się już zboża, odgradzając je od pozostałego pola. Wraz z żoną i córką przystąpili do gaszenia pożaru. Piaskiem przysypali palące się zboże. Do przyjazdu strażaków zdusili ogień. Dzięki temu uratowali znaczną część upraw. Całe pole liczyło osiem hektarów zboża, a w pobliżu jest jeszcze las. Bocian zderzenia z linią wysokiego napięcia nie przeżył.

  - Postawa tego rolnika zasługuje na uznanie. W ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, ale nie każdy zdobędzie się na taki czyn. Można śmiało powiedzieć, że rolnik zapobiegł olbrzymiemu pożarowi - dodaje Pituch.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo