Bobry na Pomorzu do odstrzału

Redakcja
pixabay.com, AGW
Delta Wisła ma zostać uwolniona od bobrów. Wszystkie powinny się stamtąd wyprowadzić. Bo rozkopują wały przeciwpowodziowe, co grozi zalaniem ziem i budynków. Już jest projekt stosownego zarządzenia w tej sprawie, a przygotowała go Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku. Zapytaliśmy, dlaczego redukcja liczby tych zwierząt jest konieczna? Ile ich jest w Pomorskiem? Czy odstrzały są planowane także w innych województwach? Kiedy i gdzie można się zapoznać z projektami zarządzeń; do kiedy i gdzie można zgłaszać swe uwagi?

- Zgodnie z art. 56a ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r., poz. 1651 ze zmianami) regionalny dyrektor ochrony środowiska może zezwolić na obszarze swojego działania na odstrzał bobra, na czas określony. RDOŚ przygotowała projekt takiego zarządzenia, który obecnie podlega konsultacjom społecznym – odpowiada Sławomir Sowula, rzecznik prasowy RDOŚ Gdańsk. - Celem odstrzału jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie Żuław Wiślanych w województwie pomorskim, które jest zagrożone działalnością bobrów, polegającą na kopaniu nor w wałach przeciwpowodziowych. Na pozostałym obszarze województwa pomorskiego odstrzał bobra europejskiego ma na celu ograniczenie szkód w miejscach, w których bobry powodują znaczące szkody w uprawach rolnych, lasach oraz innych rodzajach mienia. Projekt powstał gdyż - pomimo działań polegających m.in. na ograniczaniu strat, a także odstrzałów prowadzonych w ubiegłych latach - ich populacja dynamicznie rośnie.

 

Czytaj też: Bobry na Żuławach do całkowitego odstrzału

 

Projekt rozporządzenia RDOŚ Gdańsku został ograniczony czasowo i obszarowo w stosunku do możliwości, które daje ustawa:

- ma obowiązywać przez 3 lata – ustawa dopuszcza 5 lat

- dotyczy tylko najbardziej zagrożonych negatywnym działaniem bobrów powiatów. Zostały one wskazane po szeregu alarmujących sygnałów płynących z różnych środowisk (melioranci, leśnicy, rolnicy) mówiących o dynamicznym wzroście populacji bobrów oraz coraz większych czynionych przez nie szkodach.

- RDOŚ przygotowała zezwolenie na odstrzał z ustaleniem konkretnego rocznego limitu dla wybranych powiatów. Całkowita populacja bobrów na terenie województwa pomorskiego znaczne przekracza liczbę wymienioną w zezwoleniu.

- odstrzału można dokonywać tylko od 1 października do 28 lutego.

- dla zachowania we właściwym stanie ochrony populacji bobra europejskiego tereny szczególnie cenne, jakimi są rezerwaty przyrody i obszary sieci Natura 2000, gdzie bóbr jest przedmiotem ochrony, zostały wyłączone z odstrzału.

 

Podobne zarządzenia planowane są w innych województwach - dodaje Sławomir Sowula, rzecznik prasowy RDOŚ Gdańsk.

W sprawie zamierzonego odstrzału bobrów głos zabrał także Klub Przyrodników.

- Wszystkie zarządzenia zawierają zapisy mające ułatwić życie myśliwym ale sprzeczne z elementarzem legislacji – czytamy w informacji, którą przekazał nam Paweł Pawlaczyk – skarbnik Klubu Przyrodników. - Np. wątpliwości nasuwa upoważnienie adresatów rozporządzenia do dalszego delegowania wykonania czynności, na które zezwolono. Swoimi zarządzeniami RDOSie bez żadnej podstawy prawnej próbują rozstrzygać o własności zwłok upolowanych bobrów. RDOSie w zarządzeniach ustanawianych na czas określony 3 lat próbują bezprawnie udzielić myśliwym bezterminowych zezwoleń na przetrzymywanie i obrót odstrzelonymi bobrami.

Szacunki liczebności bobrów w Polsce są rozmaite. W raporcie przedłożonym Komisji Europejskiej w 2013 r. na podstawie art 17 dyrektywy siedliskowej, Polska oficjalnie podała oszacowane krajowej populacji bobra na ok. 36-41 tys – informuje Paweł Pawlaczyk. W 2015 r. na zlecenie GDOŚ przeprowadzono „inwentaryzację” bobrów która dala wynik 31572 osobniki; choć następnie, posługując się absurdalnym założeniem o 100% zasiedleniu wód przez bobry, „poprawiono” to oszacowanie do liczby ponad 100 tys. GUS podaje ponad 100 tys., ale zbiera dane metodą ankietową, więc liczba ta mierzy raczej wyobrażenie leśników i myśliwych o liczebności bobrów, niż samą liczebność.

 

Kazimierz Netka

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie