Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bobo na piątek. Bogusław Kaczmarek: Jedenaście atrybutów trenera [FELIETON]

Bogusław Kaczmarek
Bogusław Kaczmarek
Bogusław Kaczmarek Fot. Tomasz Bołt/Polska Press
Intencją dzisiejszego felietonu nie jest chęć wcielenia się w skórę trenera mentora posiadającego patent na szeroką, nie tylko trenerską, piłkarską mądrość. Ponad 30-letni staż, praktyka zawodowa - od piłki młodzieżowej poprzez pracę seniorską na poziomie ekstraklasy, w tym dwa lata współpracy w sztabie pierwszej reprezentacji Polski trenera Leo Beenhakkera - skłoniły mnie do próby odpowiedzi na kluczowe pytanie. Jakie cechy - czytaj podstawowe czynniki - mają bezpośredni wpływ na rozwój i poziom kwalifikacji trenera?

Jednym z najważniejszych w zawodowym procesie inicjacji każdego trenera jest, w mojej opinii, posiadanie na swojej drodze postaci mistrza. Wzoru, do którego poziomu należy zmierzać. Biorąc pod uwagę własne doświadczenia i uważnie przysłuchując się największym piłkarskim autorytetom, jak Otto Rehhagel, sir Alex Ferguson, Ottmar Hitzfeld, Arsène Wenger, Felipe Scolari, José Mourinho czy Giovanni Trapattoni, doszedłem do wniosku, że dobry trener powinien mieć jedenaście atrybutów.

Numer jeden to entuzjazm, wewnętrzny własny motywator. To jest baza, źródło wszelkich działań, mądrych decyzji, ale też często spotykanych błędów. Dwa to rzetelność, prawość i uczciwość. Nie trzeba dodawać, że nie ma zamiennika tych elementów w osobowości dobrego trenera. Trener bez tych ważnych czynników nie będzie miał bezpośredniego wpływu na kształtowanie nastawienia i postaw zawodników, a w konsekwencji na osiągnięcie zamierzonego celu.

Trzy to wytrwałość. Nie można osiągnąć w życiu zbyt wielu wartościowych rzeczy, jeśli przychodzą one zbyt łatwo. Wytrwałość to często ból, cierpienie i wiele wyrzeczeń. To kontynuacja działania w wierze, pełnej integracji i spójności w dążeniu do określonego celu. Cztery to cierpliwość. Mądrze ktoś powiedział, że zawsze będzie nagrodzona. Cierpliwość to postęp, który bardzo często przychodzi wolno i wtedy wydaje się trudny do osiągnięcia. Brak cierpliwości ma wpływ na wykonanie zadania i osiągnięcie celu. Cierpliwość to management, coach, drużyna.

Pięć to dobre standardy, czyli wysoki poziom norm i zasad. To wzory i przykłady systemu zachowań. Skuteczny trener ustala i proponuje oraz wymaga naśladowania i stosowania dobrych wzorów i norm postępowania. Sześć to otwartość i zdolność poszukiwania. Życie w tym zawodzie to ciągłe zmiany wpływające na postęp i rozwój trenera. To umiejętne przyswajanie wiedzy w celu własnego rozwoju i zdolność czerpania wiedzy oraz korzystania z doświadczeń innych, często mądrzejszych.

Siedem to efektywny trening i nauczanie. Jest elementem opartym na logicznym stosowaniu analizy i syntezy. Umiejętność logicznego i analitycznego myślenia (zdolność postawienia właściwej diagnozy w celu rozpoznawania przyczyn dobrej bądź złej gry - skutek, przyczyna, akcja, reakcja). Osiem to znajomość, wiedza i orientacja, jakie możliwości przyswajania wiedzy mają drużyna i zawodnicy. Bez tej wiedzy trenerowi będzie bardzo trudno o szkoleniowe efekty.

Dziewięć to umiejętne korzystanie z wiedzy, jako zasady efektywnego trenowania. Często sama wiedza, znajomość organizacji gry jest ważna, ale niewystarczająca. Żeby być efektywnym i skutecznym, trzeba relatywnie korzystać i umiejętnie stosować to, co jest właściwe, a odrzucać to, co nie ma racjonalnego zastosowania i w konsekwencji nie gwarantuje rozwoju zespołu.

Dziesięć to zdolność do inspiracji z wykorzystaniem trenerskiego doświadczenia i wiedzy. W tym celu wielu trenerów stosuje różnego rodzaju socjotechniki dające zespołowi właściwe nastawienie i poczucie sensu osiągnięcia celu. Jedenaście to intuicja, przeznaczenie, czyli nagłe działanie przez podejmowane decyzje, których istnienia sobie nie uświadamiamy. Czasami to po prostu przypadek i szczęście, bez racjonalnego podłoża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki