Bo szpital ma przynosić zysk

  Bo szpital ma przynosić zysk

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W pierwszym kwartale przyszłego roku chojnicki Szpital Specjalistyczny przekształcony zostanie w spółkę prawa handlowego. Terminy są bardzo napięte, bo we wrześniu zakończyć się ma ekonomiczna analiza.
  Ma ona pokazać placówkę po przekształceniu i pracującą na starych zasadach. - Już teraz możemy powiedzieć, że możliwości ekonomiczne szpitala będą znacznie większe po przekształceniu - mówi Marek Szczepański, wicestarosta chojnicki, który nadzoruje przekształcenie.

  W październiku mają być przeprowadzone konsultacje ze związkami zawodowymi, a miesiąc później z samorządami. Opinia rad gmin i miast nie jest wiążąca. W starostwie zapewniają jednak, że podnoszone argumenty będą przeanalizowane.

  - Jeśli argumenty będą zasadne, to się nad nimi pochylimy - dodaje wicestarosta.
  W grudniu tego roku zakończona ma być inwentaryzacja sprzętu wraz z jego wyceną. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Rada Powiatu będzie likwidować szpital w styczniu lub lutym.

  W to miejsce powstać ma spółka. - Obiecuję, że przed podjęciem decyzji będzie dyskusja na sesji. Pod obrady wprowadzimy tylko ten temat - zapewnił radnych Stefan Kwiatkowski, przewodniczący rady.

  Wiele obaw budzi przede wszystkim zatrudnienie oraz los pacjentów. Tych drugich martwi to, że jeśli nie będą kupować w spółce prywatnych zabiegów, to będą traktowani jak zło konieczne.

  - Głównym, podstawowym składnikiem budżetu szpitala po przekształceniach i tak będzie Narodowy Fundusz Zdrowia - tłumaczy Szczepański. - Fundusz będzie nadzorował wypełnianie kontraktu. I przecież już tak jest, że jeśli nie chcemy czekać w kolejce, to jedziemy do prywatnej kliniki i płacimy.

  Wszyscy pracownicy z kolei mają być po przekształceniu przyjęci. To teoria. Jaka będzie praktyka? Czas pokaże. Wszystko bowiem wskazuje na to, że zarząd powiatu podjął już decyzję: szpital ma być spółką prawa handlowego. "Przyklepanie" przez radnych, zapewne po burzliwej dyskusji, będzie już tylko formalnością.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo