Błyskawiczne powodzie miejskie latem to zagrożenie dla ludzi i infrastruktury. "Należy odejść od tworzenia betonowych i asfaltowych pustyń"

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Udostępnij:
Odbetonowanie miast ma zapobiegać tzw. błyskawicznym powodziom na terenach zurbanizowanych, wywołanym przez ulewy. Propozycje nowych rozwiązań zawiera projekt tzw. specustawy suszowej. Zaznaczmy, po burzach w ostatni weekend woda opadowa zalała część ulic, garaży, piwnic w Rotmance, Juszkowie, Straszynie w powiecie gdańskim. Wiceminister Marek Gróbarczyk chce pilnych rozmów z samorządami o tym problemie.

Tzw. błyskawiczne powodzie miejskie zostały wywołane nawałnicami, jakie przeszły nad Polską w ciągu ostatnich dni. W miniony weekend na Pomorzu woda zalała część ulic, garaży, piwnic w niektórych miejscowościach powiatu gdańskiego. Znacznie bardziej gwałtowny przebieg miały powodzie w miejscowościach na południu i południowych zachodzie Polski.

Wielu ekspertów wskazuje, że przyczyną takiego zjawiska są błędy w projektowaniu miejskiej infrastruktury - zbyt duża ilość parkingów zbudowanych z nieprzepuszczalnych materiałów, brak miejsc zielonych w miastach, służących naturalnej retencji.

- Retencja jest potrzebna, a wręcz niezbędna także w miastach. Należy odejść od tworzenia betonowych i asfaltowych pustyń na rzecz naturalnych sposobów zatrzymywania wody - brzmi apel kampanii "Co z tą wodą", przygotowany przez Koalicję Klimatyczną (to porozumienie 26 organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu, m.in. WWF Polska).

- Występowaniu zjawiska błyskawicznych powodzi miejskich sprzyja dynamiczne rozrastanie się miast, zwłaszcza budowa nowych osiedli mieszkaniowych bez uwzględnienia zasad gospodarki wodnej na danym terenie - podkreślił niedawno Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Powódź w Gdańsku w 2001 roku  spowodowała ogromne straty

Wielka powódź w Gdańsku. 9 lipca 2001 r. dużą część miasta z...

Lekarstwem na tzw. urban flash floods mają być zmiana w planowaniu przestrzennym miast. Tzw. odbetonowanie terenów zurbanizowanych (rozwój tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury, systemów retencji z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie) jest jednym z założeń tzw. specustawy suszowej. Obok rozwiązań inwestycyjnych, mających m.in. zapewnić większą retencję wód opadowych, nawadnianie wysychających terenów, specustawa ma ukierunkować planowanie przestrzenne na "wychwytywanie" wody.

- Coraz więcej miast, regionów i krajów w odpowiedzi na skutki zmiany klimatu stawia na „zielone obszary" - parki, lasy, ogrody deszczowe, zielone dachy i ściany (z wykorzystaniem pnących roślin -red.) oraz „niebieskie obszary"- rzeki, jeziora. Wychwytują one nadmiar wody w okresach intensywnych opadów i powodzi, pomagając tym samym w ograniczaniu szkód. W innych okresach dają efekt chłodzący i oczyszczają powietrze. Szczególną ulgę przynoszą mieszkańcom miast podczas upałów - czytamy w raporcie Koalicji Klimatycznej.

Marek Gróbarczyk chce pilnych rozmów z samorządami na temat specustawy suszowej. Podkreślił, że rząd ma gotowe rozwiązania, które będą zapobiegać błyskawicznym powodziom miejskim.

- Wystąpiłem o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w związku z nagłymi powodziami miejskimi (być może dojdzie do niego w przyszłym tygodniu -red) - mówił Gróbarczyk. - Za odprowadzanie wód opadowych oraz i gospodarkę wodno-kanalizacyjną na terenach miast odpowiadają prezydenci miast oraz burmistrzowie, dlatego kluczowa jest współpraca pomiędzy wszystkimi jednostkami administracji. Pilne wprowadzenie systemowych i kompleksowych działań ograniczających skutki nawałnic jest szczególnie istotne na terenach miejskich, gdzie straty materialne na skutek zalania, jakie ponoszą zarówno mieszkańcy jak i gminy, są największe. Apeluję o ścisłą współpracę samorządów, Wód Polskich oraz administracji rządowej w celu jak najskuteczniejszego działania.

Ulewa, która przeszła przez Gdańsk 14 i 15 lipca 2016 r. dokonała ogromnych zniszczeń

Wielka ulewa w Gdańsku w 2016 r. Trzy lata temu deszcz zatop...

Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik Gdańskich Wód podkreślała już rok temu w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", że projektowanie np. miejskich systemów przeciwpowodziowych musi przejść swoistą rewolucję.

- Na pewno plany muszą uwzględniać zmiany klimatu, bo te przynoszą coraz częstsze, coraz trudniejsze do przewidzenia w skutkach zjawiska pogodowe, takie jak gwałtowne deszcze nawalne - podkreśla Kowalkiewicz. - Poza największymi inwestycjami trzeba tworzyć instalacje małej, rozproszonej retencji. To m.in. ogrody deszczowe, zagłębienia retencyjne w zieleni miejskiej. Wodę opadową należy traktować jako zasób, który można wykorzystywać, kiedy mamy do czynienia z suszą. Polityka kierowania opadów do tradycyjnej, podziemnej sieci kanalizacyjnej, a następnie odprowadzanie jej do Zatoki Gdańskiej, już się nie sprawdza. W realizacji założeń współpracujemy też prywatnymi inwestorami. Służą temu restrykcyjne wymogi, by nawet 60 mm opad zagospodarować na działkach inwestorskich, by nie "wchodził" on na tereny miejskie.

KLIF W ORŁOWIEKlif Orłowski to stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni, znajdujący się w granicach dzielnicy Redłowo. Inne nazwy to Klif w Redłowie, Cypel Orłowski lub Orla Głowa. Na skutek abrazji ściana urwiska cofa się średnim tempie 1 m rocznie. Zbudowany jest głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Rozciąga się on na długości 650 m.

Cudnie i w zgodzie z naturą! Tak też jest na Pomorzu. Oto TO...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie