Biznesmen z Pomorza: "Nienawidzę Polaków!". Posłanka zawiadomiła ministra Ziobrę o przestępstwie

asZaktualizowano 
Autorka programu "Otwartym tekstem" emitowanym w TV Republika Ewa Stankiewicz opublikowała nagranie, w którym pomorski przedsiębiorca wyraża się z nienawiścią o Polakach. Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk napisała w tej sprawie list do ministra Zbiegniewa Ziobry, w którym zawiadamia o popełnionym przestępstwie.
Autorka programu "Otwartym tekstem" emitowanym w TV Republika Ewa Stankiewicz opublikowała nagranie, w którym pomorski przedsiębiorca wyraża się z nienawiścią o Polakach. Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk napisała w tej sprawie list do ministra Zbiegniewa Ziobry, w którym zawiadamia o popełnionym przestępstwie. Przemek Świderski
Autorka programu "Otwartym tekstem" emitowanym w TV Republika Ewa Stankiewicz opublikowała nagranie, w którym pomorski przedsiębiorca wyraża się z nienawiścią o Polakach. Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk napisała w tej sprawie list do ministra Zbigniewa Ziobry, w którym zawiadamia o popełnionym przestępstwie.

Odcinek programu "Otwartym tekstem", o którym mowa został wyemitowany w TV Republika w czwartek 17 marca. Na materiale nagranym z ukrycia, na którym wypowiada się (według Ewy Stankiewicz) szef firmy działającej w woj. pomorskim w powiecie puckim, słychać jak wyraża się on z nienawiścią i pogardą wobec Polaków.

Chcę! Zabiłbym wszystkich Polaków. Nie miałbym z tym problemu. Nienawidzę Polaków, naprawdę. Nienawidzę. To nie, że ich nie lubię. Nienawidzę ich. Tak, jestem, jestem hitlerowcem, ale to wina tego kraju, że taki jestem- słychać między innymi na nagraniu.

W piątek 18 marca poseł PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk wysłała list otwarty, skierowany do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego- Zbigniewa Ziobry.

Posłanka informuje w nim, że jej zdaniem słowa pomorskiego przedsiębiorcy świadczą o popełnieniu przestępstwa z artykułu 256 par.1 kodeksu karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” oraz artykułu 257 kk: „Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Treść listu Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk do ministra Zbigniewa Ziobry:

"Dorota Arciszewska-Mielewczyk​​​​​ Gdynia, 18 marca 2016 r.
Poseł na Sejm  RP
Świętojańska 90/2
81-388, Gdynia

Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości
Prokurator Generalny 
Al. Ujazdowskie 11
00-950, Warszawa
 
 
Szanowny 
Panie Ministrze Sprawiedliwości,
Panie Prokuratorze Generalny,
 
Wczoraj w Telewizji Republika, w programie prowadzonym przez p. Ewę Stankiewicz pojawił się materiał nagrany (jak rozumiem) ukrytym magnetofonem. Nagranym jest p. Hans Gielen, współwłaściciel firmy POS SYSTEMS Sp. z o.o. działającej w województwie pomorskim. „Chcę! Zabiłbym wszystkich Polaków. Nie miałbym z tym problemu. Nienawidzę Polaków, naprawdę. Nienawidzę. To nie, że ich nie lubię. Nienawidzę ich. Tak, jestem, jestem hitlerowcem, ale to wina tego kraju, że taki jestem" – mówi Niemiec.  
Wedle mojej oceny doszło do popełnienia przestępstwa z artykułu 256 par.1 kodeksu karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” oraz artykułu 257 kk: „Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
           Szanowny Panie Ministrze,
według mojej wiedzy propagowanie faszyzmu jest również zabronione w Niemczech. Dlatego też proszę rozważyć możliwość powiadomienia niemieckich organów ścigania  i udzielenia niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości wszelkiej pomocy prawnej w omawianej sprawie.
Uważam, że prokuratura powinna w takich sytuacjach wszczynać sprawy z urzędu, jeżeli jednak tego nie uczyniła – proszę potraktować niniejsze pismo, jako zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 
 
 
​​​​​​​​Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Poseł na Sejm RP"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 119

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx

wyrażanie swoich poglądów jest przestępstwem? niemożna czuć obrzydzenia do polaków? to jest karane? głupia baba konfitura państwowa wielka patriotka

U
ULAN

A jak potoczył się proces, skazano tego niemieckiego faszystę - rasistę czy nie? Zamiast epatować nas tym co powiedział jakiś niemiecki faszysta i rasista proszę pisać co się dzieje z tym procesem i dlaczego nie mówi się o tym w niemieckich mediach w Polsce, które dominują na naszym rynku, dlaczego ??? Czy jesteśmy już "totalną" kolonią niemiecką ???

p
pamietliwy

szkoda ze o przestępstwach męża nie chciała prokuratury informować

H
Hitlerowca - do pudła.

Hitlerowiec powinien trafić do pudłą. I to sofort!

1

Na tego oczadziałego fryca powinien czekać psychiatra i seria elektrowstrząsów.

K
Kaszebka ze Śląska

I tu masz rację! W... mnie ta poprawność polityczna.

Ł
Łużyczanin z Żytawy

Oni tacy są i tacy będą.
Jeszcze gorsi są Ukraińcy, którzy nawet nie próbują stwarzać pozorów.
Ale sytropian (wcześniej Po, teraz PiS) wciąż bredzi że to już minęło i włazi im do d...py jak latarniana dziwka.
Na tego typa jest jeden spisób wydalenie z Polski z zakazem wjazdu i poruszania się po Polsce.

c
chris

Dowiesz się w Norymberdze

k
klex

kara musi być.

G
Gość

Widzę ze też jesteś nazistowską kurwą, obyś zdechł w samotności i męczarniach.

x
xyz

W którym miejsu Pan Hans Gielen się pomylił?

M
Maciek

Ich kacke auf dich und würde nie mit deiner Firma zusammen arbeiten (hab' meine eigene und verdiene mehr als ein durschnittlicher Deutscher). Deine Landsleute sollten sich für dich schämen, du Mistkerl!

b
bruner

jaki głupi hitlerowiec ,teraz ci spala auto ,napluja w twarz ,dadza w ryj na ulicy ,a kibole cie porwą do oświecimia, i z tego wszystkiego powiesisz sie jak twoi dziadowie esesmani,

l
lol

fghfhjghj

J
Jedrek

Pitu pitu

Dodaj ogłoszenie