Biskup, który został Honorowym Obywatelem Kościerzyny

Maciej Wajer
Ks. Jan Bernard Szlaga to kolejna osoba, która została wyróżniona najważniejszym tytułem przyznawanym przez miejskie władze.

Jan Bernard Szlaga urodził się 24 maja 1940 r. w Gdyni. Chrzest przyjął na początku czerwca tego samego roku. Jego ojciec Jan, był przedwojennym pracownikiem Poczty Polskiej w Gdyni , następnie pracował na kolei. Do pracy na poczcie powrócił po zakończeniu II wojny światowej. Matka Helena nigdy nie pracowała zawodowo. Warto nadmienić, że późniejszy biskup pelpliński był najmłodszym z sześciorga dzieci.

W latach 1947–1953 uczęszczał do szkoły podstawowej w Gdyni, a następnie kontynuował naukę w Collegium Leoninum w Wejherowie oraz w Collegium Marianum w Pelplinie, gdzie następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Pierwszymi placówkami, gdzie pracował jako wikariusz były parafie w Łęgu i Jabłonowie Pomorskim. W latach 1965 – 1969 studiował biblistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Tytuł doktora teologii w zakresie nauk biblijnych uzyskał w 1970 roku, pracę habilitacyjną obronił w 1976 r., a w 1984 r. uzyskał tytuł profesora. W latach 1969 – 1988 pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i przechodził kolejne szczeble naukowo-dydaktyczne, poczynając od asystenta, aż po profesora biblistyki. Trzeba też wspomnieć, że pod koniec lat 60. XX wieku związał się z zespołem redakcyjnym „Encyklopedii Katolickiej”, a w latach 1981-88 był członkiem jej redakcji naczelnej.

Ks. Jan Bernard Szlaga w swoim dorobku zgromadził ponad 350 publikacji, książek zbiorowych prac książkowych, recenzji, wywiadów, artykułów, opracowań encyklopedycznych. Sakrę biskupią otrzymał 25 czerwca 1988 r. wraz z nominacją na biskupa pomocniczego ówczesnej Diecezji Chełmińskiej. Był członkiem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, w której pełnił także funkcję przewodniczącego. Należał również do Rady do spraw Ekumenizmu.

Dnia 25 marca 1992 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II pierwszym Biskupem Pelplińskim. Jako biskup diecezjalny przeprowadził zmiany w Seminarium Duchownym w Pelplinie, a pod jego patronatem przeprowadzono renowację wnętrza Bazyliki. Za swoje działania na rzecz odrestaurowania zabytkowych wnętrz, został uhonorowany przez Kapitułę Konserwatorów Wojewódzkich tytułu Conservator Ecclesiae.

Z jego inicjatywy została również przeprowadzona reforma administracji diecezji w ramach dekanatów, ustanowił nowe parafie, błogosławił i święcił nowe świątynie. W roku 1997 doprowadził do powołania Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami. Bardzo mocno angażował się również w życie duchowe wiernych z Kościerzyny. W 1998 roku, w rocznicę 600-lecia naszego miasta dzięki jego staraniom, Matka Boża Kościerska została ukoronowana koronami papieskimi. Wniósł także duży wkład w ustanowieniu w 2001 r. Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin – Patronką Miasta Kościerzyna. Wielokrotnie spotykał się również z młodzieżą, czego dowodem są Diecezjalne Zjazdy Młodzieży, które odbywają się w Kościerzynie co roku w Niedzielę Palmową.

Mając na względzie wieloletnią posługę duszpasterską oraz pełnienie zaszczytnych i odpowiedzialnych funkcji w Kościele, a także doceniając ogromny dorobek naukowy, a nade wszystko wielkie zaangażowanie w staraniach o stworzenie w Kościerzynie ośrodka kultu maryjnego, Rada Miasta Kościerzyna w dniu 25 czerwca 2003 r. podjęła uchwałę księdzu biskupowi Janowi Bernardowi Szladze tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna. Uroczystość laudacyjna miała miejsce 15 września 2003 r. podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Kościerzyna.

Pierwszy biskup pelpliński zmarł 25 kwietnia 2012 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 28 kwietnia w Pelplinie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abpa Celestina Migliorego. Biskup Szlaga spoczął w pelplińskiej katedrze.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie