Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biorą sprawy w swoje ręce

Edyta Okoniewska
FOT. POLSKAPRESSE
Skończyłaś 40 lat i chciałabyś rozpocząć pracę, ale nie wiesz, jak to zrobić? Eksperci powiedzą ci, jak odnaleźć się na rynku pracy i w czym będziesz najlepsza. Dla młodzieży też jest oferta

Kobietom nie jest łatwo odnaleźć się na rynku pracy. Najtrudniej mają panie po 40, zwłaszcza jeśli mają za sobą przerwę w pracy zawodowej. Jednak coraz więcej z nich chce wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć zarabiać pieniądze. Jak się odnaleźć na rynku pracy? W jaki sposób starać się o posadę? To tylko nieliczne z nurtujących pytań. Przed kobietami z Kościerzyny pojawia się jednak szansa.

Panie, które ukończyły 40 lat i nie do końca mogą się odnaleźć w realiach panujących na rynku pracy oraz chcące wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy, Kaszubski Instytut Rozwoju zaprasza do udziału w projekcie "Świat kobiet", współfinansowanym przez gminę miejską Kościerzyna. W ramach projektu uczestniczki nauczą się przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny, wezmą udział w warsztatach autoprezentacji, otrzymają wsparcie psychologiczne i doradztwo w zakresie indywidualnego planu poszukiwania pracy zgodnego z predyspozycjami.

- Ponadto, planowane jest spotkanie z kobietami biznesu oraz warsztaty stylizacji i makijażu - mówi Monika Jażdżewska z Kaszubskiego Instytutu Rozwoju w Kościerzynie. - Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji o projekcie można uzyskać w Kaszubskim Instytucie Rozwoju w Kościerzynie, tel. (58) 680 87 63, www.kir.org.pl.

Jak podkreślają eksperci, kobietom nie jest łatwo.

- Zerwałyśmy z tradycyjną rolą, która gdzieś tam się za nami ciągnie - mówi Aleksandra Sarna, psycholog. - No i z jednej strony zostaje przyzwyczajenie, że jeśli jesteśmy kobietami to naszym obowiązkiem jest dom, a z drugiej ruszyłyśmy na podbój świata. I w tej sytuacji mamy problem z tym jak być kobietą, bo albo wchodzimy w rolę męską, albo wręcz odwrotnie. I to się nam nie podoba. Poszukujemy siebie w zmiennych warunkach.

Sytuacji nie ułatwia wizerunek kobiety współczesnej i to jak jest postrzegana.

- Wizerunek kobiety jest spolaryzowany, bo albo jest ona postrzegana jako kura domowa i nieudacznik, albo robi karierę i wówczas oceniana jest jako ta bezwzględna - dodaje Aleksandra Sarna. - Kobiety mają prawo brać sprawy w swoje ręce.

  • Przez wiele lat prowadziłam dom, wychowywałam dzieci - mówi Krystyna z Kościerzyny. - Teraz chciałabym się skupić na sobie, poczuć się niezależną. Dzieci stały się samodzielne i uważam, że jest to dobry czas dla mnie, abym wreszcie zrealizowała swoje marzenia. Praca zawodowa daje niezależność. Oby jeszcze tylko pracodawcy bardziej cenili doświadczenie i umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach dojrzałych kobiet w pracy.
    Kaszubski Instytut Rozwoju przygotował także ofertę dla młodzieży z woj. pomorskiego w wieku 13-18 lat. Może ona wziąć udział w projekcie pn. "Piękno małych ojczyzn"- Kaszuby i Kociewie uchwycone na obrazach. To przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Skierowane jest do młodzieży, która chce rozwijać swój talent malarski oraz wiedzę o sztuce. Letni plener malarski odbędzie się w dniach 6 - 10 lipca w Lipach (gmina Stara Kiszewa). Uczestnikom pleneru KIR zapewnia nocleg, całodobowe wyżywienie, opiekę kierownika i wychowawcy, ubezpieczenie oraz materiały i narzędzia malarskie. Zajęcia poprowadzi artysta malarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki