reklama

Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych: debata, performance, koncerty [18 i 19 października 2019]

opr. szal
Naom Vazana charakteryzuje hipnotyzujący wokal, łączący bliskowschodnie i północno-afrykańskie muzyczne mieszanki oraz własne przebojowe kompozycje. Podczas jej koncertów na żywo, ponadczasowe kompozycje i obecność na scenie przenosi publiczność na wyższy poziom. mat. prasowe Asaf Lewkowitz
Biografie Gdańskie - Dni Mniejszości Narodowych” to wydarzenie nawiązujące do tradycji wielokulturowego Gdańska. Potrwają dwa dni: w piątek planowana jest debata „Miejsca naszej pamięci” i performance „Włóczędzy”, w sobotę trzy koncerty - występują Naom Vazana z Izraela, Alina Orlova z Litwy oraz zespół Czeremszyna z Polski.

Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.

Pierwszy dzień - 18 października

W piątek o 17.00 w Teatrze Miniatura (aleja Grunwaldzka 16) odbędzie się debata „Miejsca naszej pamięci” z udziałem przedstawicieli mniejszości narodowej (wstęp wolny). O 20.00 z kolei w CSW Łaźnia 2 (ul. Strajku Dokerów 5) można obejrzeć performance Simone Basani „Włóczędzy”. Dwoje tancerzy i jeden muzyk niczym nędzarze czy zagubieni trubadurowie, starają się zrozumieć wędrówkę. „Włóczędzy” to niepowstrzymany przepływ słów, dźwięków i ruchu. W warstwie tekstowej znalazły się fragmenty zaczerpnięte z powieści „Bieguni” Olgi Tokarczyk. Wstęp na oba wydarzenia wolny.

Drugi dzień - 19 października

Drugiego dnia Biografii Gdańskich organizatorzy zapraszają na trzy koncerty do Teatru Miniatura (bilety po 20 zł do nabycia online lub w kasie teatru).
O 16.00 zagra polski zespół Czeremszyna. To aktualnie jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów - te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.

O 18.00 wystąpi Naom Vazana z Izraela: charakteryzuje ją hipnotyzujący wokal, łączący bliskowschodnie i północno-afrykańskie muzyczne mieszanki oraz własne przebojowe kompozycje. Podczas jej koncertów na żywo, ponadczasowe kompozycje i obecność na scenie przenosi publiczność na wyższy poziom.

O 20.00 z kolei zaśpiewa Alina Orlova z Litwy - instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pieśniarka. W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Dziki pies dingo”. Od tego momentu Orlova koncertuje w całej Europie, śpiewając po rosyjsku, litewsku i angielsku, a krytycy porównują jej postać sceniczną do Kate Bush, Tori Amos, Björk. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą charakterystycznego, czystego sopranu, jak też instrumentalnej samodzielności.

Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębnościci państwowej i tzw. „małych ojczyzn”, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym.

Do roku 2018 organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Gdańsku w partnerstwie z Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym „Chatka”, Stowarzyszeniem Litwinów w Polsce, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, Oddział w Gdańsku, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku i Oddziałem Pomorskim Związku Ukraińców w Polsce. Rolę organizatora XVI edycji przejęła Gdańska Galeria Miejska, a partnerami tegorocznej edycji są dodatkowo Miejski Teatr Miniatura oraz CSW Łaźnia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie