MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bioblitz - niezwykłe warsztaty przyrodnicze w gminie Somonino [zdjęcia]

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W dniach 19-20 czerwca w Trątkownicy miało miejsce niezwykłe wydarzenie - warsztaty przyrodnicze Bioblitz. Gmina Somonino jako partner Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zrealizowała to przedsięwzięcie w ramach projektu pn. Zasoby naturalne Skarbem gminy Somonino, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Dziesięć 12-osobowych grup naukowców oraz przyrodników-amatorów prowadziło intensywne badania terenowe w ciągu 24 godzin, tak by zinwentaryzować możliwie jak najwięcej gatunków roślin i zwierząt na danym obszarze.

Zajęcia z ekspertami

Najpierw odbyły się zajęcia stacjonarne i terenowe z entomologiem (owady), geologiem i chiropterologiem (nietoperze). Następnego dnia od 5 rano można było wziąć udział w spacerze z ornitologiem (ptaki), a później do późnych godzin popołudniowych z herpetologiem (płazy i gady), teriologiem (ssaki), lichenologiem (porosty), botanikiem (rośliny), ichtiologiem (ryby) i entomologiem (owady).

Efekty przedsięwzięcia zaskoczyły wszystkich

Dzięki zaangażowaniu uczestników udało się zebrać dane, które pozwolą na sporządzenie raportu z przeprowadzonych badań. Jak się okazało, ich wyniki zaskoczyły bioróżnorodnością nawet ekspertów. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem pasjonatów przyrody. Dzięki takim działaniom zwiększa się zainteresowanie tematyką unikalności i piękna Raduni oraz Wąwozu Trątkownickiego, przyrodniczego skarbu gminy Somonino.

Nie zabrakło poczęstunku

Baza warsztatów mieściła się na terenie przystani kajakowej Kaszubskie Kajaki. W wydarzenie włączyły się Kaszubski Park Krajobrazowy ze swoim stoiskiem edukacyjnym oraz Nadleśnictwo Kolbudy. Podczas warsztatów odbyły się także pokazowy połów ryb na Raduni oraz pokaz „dzikiej kuchni” – gotowania w warunkach biwakowych. Przy nieustannie płonącym ognisku przez cały czas czekał poczęstunek. Dla dzieci nie biorących udziału w zajęciach terenowych przewidziano zajęcia przyrodnicze i zabawy z animatorem.

Dodatkowo Gmina Somonino organizuje spacery rodzinne z przewodnikiem na których można bliżej poznać historię i ukształtowanie naszych terenów oraz ich bioróżnorodność.

Pierwszy spacer prowadził nurtem strużki płynącej cienistym dnem Wąwozu Trątkownickiego. Kalosze bardzo się przydały, a dzieciom najbardziej podobało się chodzenie po kamieniach w nurcie rzeczki. Drugi spacer prowadził przez tereny północno wschodniej krawędzi Wysoczyzny Żukowsko-Przywidzkiej i Przełomu Somonińskiego, gdzie większość mieszkańców rzadko zagląda. Uczestnicy poznali ciekawy aspekt botaniczny terenu, geomorfologię oraz ważną rolę lasów tej strefy w ochronie gleby i retencji wody. Przepiękne widoki i chwilami dość trudna ścieżka w górę wąwozów były niezwykłą atrakcją, można było poczuć się jak na górskiej wyprawie.

Spacer zakończył się piknikiem przy ognisku na polanie nad rzeką. Wkrótce gmina zaprosi na kolejny spacer pn. „Przestrzeń wokół mnie - ja w przestrzeni. Młodzi waloryzują krajobraz Ostrzyc”.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki