MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bilet Metropolitalny znów pod znakiem zapytania. Czy gminy będzie stać na dopłacanie do wspólnego biletu?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemek Świderski
Rozwój pandemii wstrzymał prace pomorskich samorządów na rzecz wypracowania jednego biletu obowiązującego na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego. 1 lipca - jako zapowiadany termin wprowadzenia w życie wspólnej taryfy - jest mało realny.

Bilet metropolitalny gmin Zatoki Gdańskiej nie ma szczęścia. Gdy w lutym br. trójmiejskie samorządy zaproponowały okresowy bilet obejmujący wszystkie formy transportu publicznego, włącznie z pociągami SKM oraz Polregio w cenie 150 zł (za normalny), wydawało się, że zapowiadana od lat idea ma szanse wkrótce się ziścić, nawet jeśli niektórzy włodarze podchodzili sceptycznie do perspektywy ponoszenia wyższych kosztów. Nic z tego.

Wprowadzenie stanu epidemii, obostrzenia oraz pogarszająca się sytuacja gospodarcza prawdopodobnie znacznie opóźnią wprowadzenie wspólnego biletu okresowego dla 14 pomorskich gmin.

Według założeń z początku roku modyfikacja oferty miała wejść w życie 1 lipca 2020 r., pod warunkiem zaakceptowania przez poszczególne gminy wspólnej taryfy oraz zgody na partycypowanie w kosztach (łączną dopłatę oszacowano wówczas na ok. 9 mln zł). W obecnej sytuacji epidemiologicznej samorządowcy zmuszeni zostali do odłożenia tematu do urzędowych szuflad. W marcu, z uwagi na wprowadzone obostrzenia, nie doszło do zaplanowanego spotkania członków zgromadzenia związku i na razie nie wiadomo, kiedy będzie mogło się odbyć.

Oczywiście jesteśmy „za” wspólnym biletem, natomiast prace musiały zostać zawieszone - mówi Wojciech Gawkowski, zastępca burmistrza Pruszcza Gdańskiego ds. komunalnych. - Wiadomo, że pandemia odbije się na naszym budżecie i będziemy musieli zrezygnować z niektórych zadań bieżących, natomiast na dziś jestem w stanie zaryzykować, że to nie wpłynie na nasze stanowisko w sprawie partycypowania we wspólnym bilecie. Oprócz solidarności z innymi gminami, bierzemy pod uwagę, że to bardzo ważny projekt oczekiwany przez naszych mieszkańców.

Mniej optymizmu jest w mniejszych gminach.

- Zobaczymy jak pandemia wpłynie na osiągane przez gminę dochody i na tej podstawie będziemy podejmować wiążące decyzje - mówi Jarosław Wejer, wójt gm. Luzino. - Dzisiaj nie zastanawiamy się czy dopłacimy 150 tys. zł do biletu metropolitalnego. Za chwilę ludzie mogą zostać bez pracy i nawet nie będą mieć dokąd dojeżdżać. Obecnie zajmujemy się tym co jest najważniejsze, m.in. maseczkami dla seniorów. Wstrzymaliśmy realizację inwestycji, oprócz tych realizowanych ze środków unijnych.

Według wójta do tematu będzie można powrócić najszybciej w sierpniu lub wrześniu br. Jednocześnie zarząd MZKZG nie rezygnuje z wprowadzania procedur niezbędnych do ujednolicenia taryfy.

Fala - taką nazwę nosi od dziś powstający system pomorskiego...

- Aby procedować tę kwestię, musieliśmy zmienić nasz statut i to się właśnie dzieje - mówi Kamil Bujak, przewodniczący zarządu MZKZG. - Dostaliśmy w tym zakresie pozytywne uzgodnienie od wojewody. Rzeczywiście dotychczasowe prace zostały spowolnione przez koronawirusa, natomiast cały czas trwają. Obecnie priorytetem jest bezpieczeństwo.

Kolejnym etapem zacieśniania współpracy między gminami ma być przeniesienie na związek obowiązku w zakresie ustalania taryf. Ale to póki co odległa perspektywa.

Wspólny bilet okresowy na komunikację miejską oraz kolej dla...

Przypomnijmy, że od 25 marca br. gdańszczanie mogą korzystać z biletu okresowego obowiązującego zarówno w miejskich autobusach i tramwajach oraz w Szybkiej Kolei Miejskiej, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i PolRegio w granicach Gdańska. Łączony bilet okresowy kosztuje 99 zł.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki