Nasza Loteria

Biesiada literacka. 5 września spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim w Konsulacie Kultury

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Michal Gaciarz/Polska Press
5 września odbędzie się Biesiada Literacka, której gościem będzie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Spotkanie odbędzie się w Konsulacie Kultury w Gdyni.

Od wczesnej młodości związany z ruchem oazowym. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Działał w Studenckim Komitecie Solidarności. Przez całe lata 80. represjonowany przez SB. Dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy w roku 1985 – w Wielką Sobotę w rodzinnej kamiennicy, w klasztorze Sióstr Miłosierdzia Bożego. Historia życia ks. Tadeusza stała się kanwą filmu pt. „Zastraszyć księdza”. Współzałożyciel Fundacji im. św. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom upośledzonym, prowadzącą schronisko w podkrakowskich Radwanowicach. Obecnie jest prezesem Fundacji.

Spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim to opowieść o swoim życiu, kresowych, polsko-ormiańskich korzeniach, powołaniu i pobycie w seminarium oraz współpracy z opozycją antykomunistyczną i dwukrotnym pobiciu przez „nieznanych sprawców”.
Pojawi się wątek fascynacji światem osób niepełnosprawnych intelektualnie, wreszcie – opowieść o zaangażowaniu w proces samooczyszczenia Kościoła.

Ksiądz Tadeusz nazywa swoje życie „nielegalnym”, bo stale coś w nim robił „nie tak”, wykraczając poza ramy wyznaczone mu przez innych i angażując się w rozmaite działania bez formalnej zgody przełożonych. Wartka opowieść pogłębia obraz tego nietuzinkowego kapłana, który stał się w ostatnich latach bohaterem mediów i kojarzony bywa wyłącznie z tematem lustracji, chociaż w życiu starał się kierować ideałami Brata Alberta: ubóstwa, skromności i solidarności z najsłabszymi.

Spotkanie: 5.09.2021, niedziela, 12.00 Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25, wstęp wolny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki