Gdański Teatr Szekspirowski to odpowiednie miejsce dla gali KSW?
Pierwsze otwarcie dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego miało wyjątkową oprawę i nawiązywało do tradycji renesansowych widowisk miejskich. Dokonał go Mariusz Pudzianowski w przebraniu gladiatora, ciągnąc za cumowniczą linę. Wraz z kilkutysięczną widownią kibicowało mu wówczas aż 90 artystów. Happening uświetnił 450. rocznicę urodzin Williama Szekspira.
W sobotę, 5 czerwca 2021 r. popularny „Pudzian” powróci do Teatru Szekspirowskiego, gdzie odbędzie się 61. gala KSW. Były strongman zmierzy się z Łukaszem „Jurasem” Jurkowskim.


Będzie to pierwsza tego rodzaju impreza w tym obiekcie, a zarazem pierwsza od 2019 roku gala KSW w Trójmieście. Dotychczas wydarzenia spod szyldu KSW odbywały się w Ergo Arenie. Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne, nie może wziąć w niej udziału liczna widownia, dlatego zadecydowano wynająć dużo mniejszy obiekt.
Do głównego przeznaczenia Teatru Szekspirowskiego nawiązuje hasło promujące widowisko sportowe, czyli „To fight or not to fight” („Bić albo nie bić”), będące nawiązaniem do słów Hamleta „Być albo nie być”.
Pomysł zorganizowania takiego przedsięwzięcia w murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego budzi jednak niemałe kontrowersje. Niektórzy Internauci komentowali ten fakt słowami, że niedawno zmarły dyrektor tej instytucji „przewraca się w grobie”.
Jak się jednak okazuje, zgody na wynajem obiektu na galę KSW udzielił przed rokiem właśnie prof. Jerzy Limon.
Na łamach portalu Trójmiasto.plrzeczniczka teatru Magdalena Hajdysz zaznacza, że organizatorzy szukali atrakcyjnej wizualnie i dobrze wyposażonej technicznie przestrzeni.
– Teatr Szekspirowski zainspirował ich swoją historią i architekturą – tłumaczy rzeczniczka. – Przestrzeń tego teatru jest szczególna – jej wewnętrzny dziedziniec, otoczony trzema poziomami galerii, daje możliwość organizacji różnorodnych wydarzeń, również o charakterze sportowym. Przestrzeń wewnętrznego dziedzińca teatru jest rekonstrukcją jej XVII-wiecznego poprzednika – gdańskiej Szkoły Fechtunku.
Podkreśla również, że „teatry nie są dochodową formą działalności i, w większości, nie są w stanie utrzymać się wyłącznie z dotacji podmiotowych”.
– Ich siedziby to często atrakcyjne architektonicznie i dobrze wyposażone technicznie budynki, które stanowią potencjał instytucji – mówi. – Powinny być wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, czyli do organizacji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze artystycznym i widowiskowym.
– Poza swoją działalnością statutową, artystyczną często odpłatnie udostępniają swoją przestrzeń dla wydarzeń zewnętrznych, zdobywając w ten sposób środki na organizowanie wartościowych wydarzeń artystycznych. Czas pandemii mocno uderzył w instytucje kultury i artystów. Wsparcie, również poprzez wynajem przestrzeni, ze strony wydarzeń komercyjnych czy biznesowych jest teraz szczególnie ważne.
W podobną nutę uderza dyrektor sportowy Wojsław Rysiewski, będący przedstawicielem federacji KSW:
– Produkcja i transmisja wydarzeń, także sportowych, z pewnością jest dla instytucji i obiektów kultury szansą na przetrwanie czasu pandemii – mówi. – Doceniamy otwarte podejście władz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, które działa mądrze i gospodarnie, wynajmując swoje przestrzenie na potrzeby organizacji profesjonalnych wydarzeń. Cieszymy się, że jako organizacja sportowa możemy wesprzeć naszą obecnością tę ważną dla Gdańska instytucję kultury.
Dyrektor zaznacza również, że obaj założyciele KSW, czyli Maciej Kawulski oraz Marin Lewandowski, mają silne związki ze światem sztuki. Tym bardziej cieszą się, że mogą wesprzeć finansowo Teatr Szekspirowski w trudnym dla branży czasie pandemii.
– Współwłaściciel KSW Maciej Kawulski jest cenionym reżyserem filmowym, jego ostatni film został nagrodzony w głównym konkursie 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – tłumaczy Wojsław Rysiewski.
Obecnie reżyser Maciej Kawulski jest zaangażowany w kręcenie filmu o Nikodemie „Nikosiu” Skotarczaku, trójmiejskim przestępcy, który zasłynął przede wszystkim z kradzieży luksusowych aut z Niemiec. Premiera filmu zapowiadana jest na połowę 2022 roku.
– Natomiast Martin Lewandowski, drugi współwłaściciel KSW był w przeszłości mocno zaangażowany w środowisko teatralne – dodaje dyrektor.
Kasia Kowalska wystąpiła w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. ...
Odwiedź nas na Facebooku!
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Typowy Polak według sztucznej inteligencji. Zobacz, jak AI widzi Europejczyków
- Tajemnicza śmierć agentów włoskiego wywiadu i służb Izraela w katastrofie łodzi
- "To interes Polski i całego Zachodu". Sellin o komisji ds. rosyjskich wpływów
- Wielka miłość zabezpieczona dokumentem. Miliarder będzie chronił majątek intercyzą