Biblioteka nowa i nowoczesna

  Biblioteka nowa i nowoczesna

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Książki w czytelni będzie można wreszcie samemu wziąć z półki, bez wypisywania za każdym razem rewersu. Znikną stare, zakurzone katalogi, a ich miejsce zajmą komputery z dostępem do katalogu online. Będzie również książka mówiona oraz hotspot dla wszystkich.
  To tylko niektóre z udogodnień, jakie czekają na 60 tys. czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego przy Targu Rakowym w Gdańsku.
  Dobiega bowiem końca trwający prawie rok remont ogólnodostępnego parteru placówki. W miniony czwartek zakończył się montaż nowej windy (jest też druga, dla niepełnosprawnych). Trwa układanie książek na półkach w wypożyczalni.

  - Dla czytelnika może to nieistotny szczegół, ale dla nas bardzo ważne, bo to nie są takie zwykłe regały - wyjaśnia Paweł Braun, zastępca dyrektora WiMBP w Gdańsku. - Wykonane na zamówienie meble wyposażone są w półki, które bez problemy utrzymują ciężar 50 kilogramów.


  Zmiany widoczne są już przy wejściu. Jest czysto, jasno i przestronnie. Znacznie powiększono hol i wypożyczalnię, w miejscu dawnych katalogów będzie sala konferencyjna, swoje pomieszczenie dostanie też klub dyskusyjny oraz zbiory książki mówionej. Będzie czym oddychać, bo zainstalowano nowoczesny system wentylacyjny.

  W czytelni wprowadzony zostanie wolny dostęp do książek, a ich wynoszeniu poza budynek mają zapobiec specjalne bramki z alarmem.

  W holu zainstalowano telewizor, na ekranie którego będą wyświetlane m.in. filmy związane z historią placówki i bieżące prezentacje.

  - Podczas otwarcia, w związku z Rokiem Lecha Bądkowskiego, wyświetlimy film jemu poświęcony - zapowiada Braun.

  Remont placówki prowadzony jest systematycznie od 2003 roku. Do tej pory kosztem 2 mln zł odnowiono elewację, wyremontowano dach, sanitariaty, wymieniono wszystkie okna, a także zmodernizowano instalację wodną, elektryczną i komputerową. Remont parteru kosztował kolejne 2 mln zł. Środki na ten cel przyznał marszałek województwa pomorskiego.

  Rekordowe czytelnictwo


  Paweł Braun, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku:
  - Jeszcze nigdy w historii świata nie czytaliśmy tyle co teraz. Czytamy książki, czasopisma, gazety. Coraz popularniejsza staje się książka mówiona. Dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie zbioru książek na płytach CD i udostępnienie ich wszystkim czytelnikom. Do tej pory mogły z nich korzystać tylko osoby niepełnosprawne wzrokowo. Czytelnictwo ogólnie wzrasta, ale spada, niestety, to biblioteczne. Co więcej - wśród naszych czytelników mało jest osób aktywnych zawodowo, pomiędzy 25 a 60 rokiem życia. Przychodzą do nas głównie uczniowie i studenci, naukowcy oraz emeryci. Najpopularniejsza jest literatura naukowa, sensacyjna, kryminały oraz romanse.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo