Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Naukowcy z UMB odkryli przypadki zakażeń dwoma wariantami koronawirusa jednocześnie

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Naukowcy z UMB wykryli przypadki podwójnego zakażenia różnymi szczepami koronaiwrusa.
Naukowcy z UMB wykryli przypadki podwójnego zakażenia różnymi szczepami koronaiwrusa. Wojciech Wojtkielewicz
To niezwykle rzadkie przypadki. Okazuje się, że możliwe jest zakażenie dwoma różnymi wariantami koronawirusa jednocześnie. Naukowcy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej przy UMB potwierdzili co najmniej kilka takich podwójnych zakażeń.

Na początku naukowcy z UMB myśleli, że to błąd laboratorium. Ale gdy okazało się, że takich przypadków jest więcej, to stało się jasne, że to nie pomyłka. Chodzi o osoby zakażone dwoma różnymi wariantami koronawirusa jednocześnie.

- Pierwszy taki przypadek stwierdziliśmy na przełomie kwietnia i maja. Wykryliśmy, że w jednej próbce występują jednocześnie dwa różne warianty: brytyjski i indyjski - mówi doc. Radosław Charkiewicz z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej przy UMB. - Początkowo myśleliśmy, że może doszło do zmieszania próbek. Później jednak zauważyliśmy kilka, a nawet kilkanaście podobnych przypadków, więc pomyśleliśmy, że coś jest na rzeczy.

Jak to możliwe, że jedna osoba może być zakażona dwoma wariantami koronawirusa?

- Trudno powiedzieć. Tu jest sporo zmiennych. Co ciekawe, w przypadku wirusa Sars-CoV-2 nie jest możliwa tzw. rekombinacja. Co to znaczy? Otóż, kiedy spotkają się dwie osoby zakażone dwoma różnymi wariantami koronawirusa i wzajemnie się zainfekują, to nie może dojść do połączenia się tych szczepów w jeden. Ich materiały genetyczne nie mogą się wymieszać. W związku z tym, może dojść do koinfekcji, czyli jednoczesnego występowania dwóch szczepów wirusa u jednego pacjenta. Jak to jest możliwe? Nie wiem. Ale wiem, że nie jest to niemożliwe.

Jak mówi doc. Charkiewicz, osoba zakażona dwoma wariantami może dalej roznosić je w społeczeństwie.

- Teoretycznie może ona zakażać obydwoma szczepami, ale w przypadku koronawirusów obserwujemy takie zjawisko, że jeden z wariantów będzie rozprzestrzeniał się intensywniej. Zdobywa przewagę. Tak było np. z wariantem brytyjskim.

Co ciekawe, międzynarodowe bazy danych na temat koronawirusa nie są jeszcze gotowe na kazusy podwójnych zakażeń:

- Nie możemy zgłosić przypadków koinfekcji. Jeszcze nie założono takiego scenariusza - zauważa doc. Charkiewicz. - Natomiast zaważyliśmy to zjawisko i będziemy je analizować.

Doniesienia o podwójnych zakażeniach różnymi wariantami koronawirusa zaczęły pojawiać się już kilka miesięcy temu. Pierwszy udokumentowany przypadek dotyczył 90-letniej Belgijki, u której potwierdzono zakażenie wariantami Alfa i Beta. Kobieta, niestety, zmarła w marcu. Jeszcze w styczniu naukowcy z Brazylii informowali, że dwie osoby zostały jednocześnie zarażone dwoma rodzajami koronawirusa (jednym z nich był wariant Gamma). Te przypadki nie zostały jednak dostatecznie udokumentowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki