Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie na Pomorzu w sierpniu wzrosło tylko o 0,1 proc. Ubyło ofert pracy po raz pierwszy od maja

OPRAC.:
Jacek Klein
Jacek Klein
archiwum
Sierpień przyniósł nieznaczny wzrost stopu bezrobocia na Pomorzu. Po raz pierwszy od maja spadła liczba ofert pracy.

W maju, czerwcu i lipcu, stopa bezrobocia w województwie pomorskim utrzymywała się na niezmienionym poziomie 5,5 proc. W sierpniu nieznacznie wzrosła i wyniosła 5,6 proc. (w tym samym okresie zeszłego roku stopa bezrobocia w Pomorskiem wynosiła 4,4 proc.).

- Liczba osób bezrobotnych w województwie pomorskim wzrosła o 1,2 proc. tj. o 626 osób. Na koniec sierpnia w rejestrach pozostawało 52,9 tys. osób. W porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego to aż o prawe 1/3 osób więcej - wynika z opracowanie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

Liczba osób, które w sierpniu zgłosiły się do urzędów pracy i zarejestrowały jako bezrobotne była mniejsza niż w lipcu o 11,5 proc. Podobnie jak w poprzednich miesiącach wzrost liczby bezrobotnych był spowodowany przede wszystkim zmniejszoną liczbą wyłączeń z rejestrów.

– Choć w sierpniu pracodawcy nadal nie ograniczali znacząco zatrudnienia, to często nie decydowali się również na zwiększanie etatów w swoich przedsiębiorstwach. Można także przypuszczać, że wiele osób, które utraciły zatrudnienie mogły odłożyć decyzję o zarejestrowaniu się w urzędzie pracy z uwagi na to, że pobierały one dodatek solidarnościowy przysługujący każdej osobie, która utraciła pracę w wyniku pandemii, niezależnie od faktu pozostawania w rejestrach urzędów pracy – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. Rynku Pracy WUP w Gdańsku.

– Ponadto, co jest dość niepokojące, część osób na skutek pandemii przeszła do populacji biernych zawodowo, co pokazują opublikowane przez GUS dane za II kwartał br., w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Zjawisko to było widoczne szczególnie wśród kobiet, które ze względu na pandemię koronawirusa częściowo się zdezaktywizowały z powodów rodzinnych, w tym związanych z opieką nad dziećmi i innymi osobami wymagającymi opieki – dodaje dyrektor Katarzyna Żmudzińska.

W ubiegłym miesiącu spadła liczba ofert pracy, po raz pierwszy od maja, czyli od poluzowania obostrzeń epidemicznych. W porównaniu do lipca zanotowano spadek o 0,9 tys. ofert, tj. 12,2 proc.). Częściowo mają na to wpływ, oprócz ograniczonego zatrudnienia związanego z końcem sezonu wakacyjnego, obawy firm związane z kolejną falą pandemii, które powodują wstrzymywanie rekrutacji.

W sierpniu br. w ramach zwolnień grupowych zgłoszono zamiar zwolnienia 151 pracowników pomorskich firm. To, co prawda o 49 osób więcej niż miesiąc wcześniej i 100 osób więcej niż w czerwcu, ale jednak zdecydowanie mniej niż w maju (308 osób) i w kwietniu (693 osoby). Od momentu zamrożenia gospodarki w województwie pomorskim odnotowano łącznie 1305 takich zgłoszeń zwolnień.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki