Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie na Pomorzu spada, ale szansę na dobrą pracę mają głównie specjaliści

Wojciech Frelichowski
Według "Barometru zawodów" jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów jest spawacz.
Według "Barometru zawodów" jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów jest spawacz. Pixabay
Bezrobocie na Pomorzu jest na rekordowo niskim poziomie, ale pracę najłatwiej znajdą osoby z deficytowym zawodem.

Spadające bezrobocie nie oznacza, iż znalezienie pracy jest bezproblemowe. Największe szanse na rynku pracy mają osoby z zawodami, które są akurat na topie. Jakie to zawody sprawdza okresowo badanie "Barometr zawodów" Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. To regionalny system monitorowania sytuacji na rynku pracy, który prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

Wyniki badania na rok 2017 wskazują, że najbardziej poszukiwanymi zawodami w województwie pomorskim są budowlańcy oraz kierowcy samochodów ciężarowych. Zawody budowlane mają zdecydowanie największy udział wśród prognozowanych zawodów deficytowych. Jest ich aż 19 na 49 wszystkich zawodów deficytowych. Według "Barometru zawodów" osiem z tych zawodów uznanych zostało za deficytowe.

Najwięcej takich wskazań miał spawacz. Wśród przyczyn deficytu wskazywany był brak posiadania przez kandydatów do pracy uprawnień do spawania zróżnicowanymi metodami (MIG, MAG czy TIG) oraz brak doświadczenia. Ponadto przyczyną braku chętnych są trudne warunki pracy i relatywnie niskie zarobki. Ten drugi element ma wpływ na dużą migrację zagraniczną pracowników, w związku z lepszymi wynagrodzeniami w innych krajach. Wskazywano również, że bezrobotni z zawodem spawacza to głównie osoby starsze, które nie chcą już pracować w swoim fachu.

Z kolei kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych to jedyny zawód, który we wszystkich powiatach województwa pomorskiego został uznany za deficytowy lub zdecydowanie deficytowy. Największe zapotrzebowanie na kierowców w Pomorskiem występuje m.in. w Słupsku i powiecie słupskim.

Główną przyczyną takiej sytuacji jest zbyt mała liczba kandydatów do pracy posiadających odpowiednie uprawnienia, głównie prawo jazdy kat. C+E, oraz uprawnienia na przewóz rzeczy. Istotnym elementem zniechęcającym kandydatów do pracy jest dyspozycyjność ze względu na długie wyjazdy, a także relatywnie niskie (w porównaniu z Europą Zachodnią) wynagrodzenie. Element płacowy ma decydujące znaczenie dla przedstawicieli tego zawodu przy podejmowaniu decyzji o pracy za granicą.

W sumie w ramach "Barometru zawodów" zdiagnozowano 49 zawodów deficytowych, na które w 2017 roku będzie wysokie zapotrzebowanie i może wystąpić niedobór pracowników oraz osiem zawodów nadwyżkowych.

ZOBACZ TAKŻE: Targi pracy w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezrobocie na Pomorzu spada, ale szansę na dobrą pracę mają głównie specjaliści - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki