Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie na Pomorzu maleje. Gdzie najszybciej? [MAPA]

Maciej Pietrzak, as
Od 2013 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych na Pomorzu spadła z ok. 120 do 65 tysięcy. Zła sytuacja na rynku pracy wciąż panuje jednak w powiatach na granicach województwa.

11 kwietnia, obchodzony jest doroczny Światowy Dzień Walki z Bezrobociem. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie pomorskim od kilku lat systematycznie maleje, jednak dynamika tego spadku jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu Pomorza.

O pracę zdecydowanie najłatwiej w Trójmieście, zarówno tym dużym jak i małym (Rumia, Reda, Wejherowo) na Kaszubach, Kociewiu oraz półwyspie Helskim. Najgorsza sytuacja panuje za to zdecydowanie w powiatach na wschodniej i południowo-zachodniej granicy województwa.

Pomorskie atrakcyjne dla specjalistów

W lutym 2017 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego spadła o 1,7%, tj. o 1,2 tys. osób. Według stanu na 28 lutego 2017 r. liczba bezrobotnych wyniosła w Pomorskiem 65,5 tys. osób. Jeszcze trzy lata temu było ich blisko prawie dwukrotnie więcej.

Bezrobocie na Pomorzu maleje. Gdzie najszybciej? [MAPA]

Stopa bezrobocia w lutym 2017 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt. proc. i wyniosła 7,4%. Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Sopocie (2,8%), a najwyższą w powiecie nowodworskim (16,7%).

Niższą stopę bezrobocia niż województwo pomorskie miały w lutym 2017 r. tylko cztery województwa: wielkopolskie (5,2%), śląskie (6,8%), małopolskie (6,9%) i mazowieckie (7,3%).

W porównaniu do stycznia 2017 r. odnotowano wzrost wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego o 15,9%, tj. o 1,3 tys. W lutym 2017 r. zgłoszono 9,8 tys. ofert pracy.

Na Pomorzu dawno nie było tylu ofert zatrudnienia

W lutym 2017 r. zarejestrowano w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego 11 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelom Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (w tym 92,3% dotyczyło obywateli Ukrainy, a 5,2% obywateli Białorusi).

W odniesieniu do poprzedniego miesiąca nastąpił bardzo duży wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców w województwie pomorskim (liczba oświadczeń zwiększyła się o 3,7 tys., tj. 50,6%).

Praca na Pomorzu. Sprawdź aktualne oferty zatrudnienia >>>

Dużo mamy wciąż do zrobienia w kwestii aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, dojrzałych (po 50 roku życia) oraz młodych, którzy zakończyli edukację w wieku poniżej 25 lat. Osoby z tych trzech grup stanowią niemal połowę zarejestrowanych w pomorskich Urzędach Pracy.

Ile walka z bezrobociem kosztuje budżet państwa? Z centralnego Funduszu Pracy w minionym roku wydano 385,5 mln zł. Ponad 130 mln z tej kwoty poszło na zasiłki, ale znaczna większość - 233 mln na programy promujące zatrudnienie. Najwięcej z tej puli przeznacza się na dofinansowanie podejmowania działalności gospodarczej i staże. Ok. 15 proc to refundacja kosztów wyposażenia miejsca pracy, a ok. 6 proc wydawanych jest na roboty publiczne.

Agencja Informacyjna Polska Press/x-news

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki