Bezpłatne usługi opiekuńcze dla większej grupy gdańszczanek...

  Bezpłatne usługi opiekuńcze dla większej grupy gdańszczanek i gdańszczan

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bezpłatne usługi opiekuńcze dla większej grupy gdańszczanek i gdańszczan
  Więcej osób starszych i niesamodzielnych oraz wszyscy, którzy ukończyli 95 lat będą mogli korzystać od 1 stycznia przyszłego roku z bezpłatnych usług opiekuńczych w Gdańsku. Przewiduje to projekt uchwały w sprawie określenia warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób.
  Bezpłatne usługi opiekuńcze dla większej grupy gdańszczanek i gdańszczan
  Projekt uchwały przygotowano w Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska przy udziale przedstawicieli Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Uchwałę obywatelską w tej sprawie wcześniej przygotowało Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, którą poparli też mieszkańcy.

  Projekt uchwały ma trafić pod obrady radnych pod koniec września. Jeśli radni przyjmą uchwałę, to jej przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku.

  - Najmniej zarabiający będą mieli znacznie łatwiejszy dostęp do usług opiekuńczych w sensie formalnym. Oczywiście, jeśli ktoś więcej zarabia, to te kryteria będą bardziej restrykcyjne - mówiła podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku przewodnicząca Komisji, Beata Dunajewska.

  - To jest projekt uchwały ponad wszelkimi podziałami politycznymi i społecznymi, która może zmienić życie wielu niebogatych, starszych i niepełnosprawnych osób – podkreśliła przewodnicząca Komisji. Zaapelowała, aby nie traktować projektu uchwały w tej sprawie jako kampanii czy akcji politycznej.

  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Małgorzata Niemkiewicz poinformowała, że dzięki propozycji obniżenia progów finansowych, branych pod uwagę przy przyznawaniu bezpłatnych usług, zwiększy się grupa osób, które będą mogły skorzystać z bezpłatnych usług opiekuńczych. Także sprawy formalne oraz odpłatności mają być uproszczone.

  Projekt uchwały przewiduje całkowite zwolnienie z opłat – niezależnie od kryterium finansowego – gdańszczanek i gdańszczan, którzy ukończyli 95 lat. Takich osób mieszka w Gdańsku ok. 700.

  Przedstawicielka Lepszego Gdańska, Jolanta Banach powiedziała, że nie wyobraża sobie aby znalazł się jakikolwiek radny, który nie zagłosowałby za przyjęciem projektu. Poinformowała, że projekt przewiduje też rezygnację z wywiadów z osobami chcącymi korzystać z usług czy rozliczania się, gromadzenia przez nich faktur.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Partner:

  Strefa Seniora

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!