Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna pomoc prawna hitem na Pomorzu [INTERAKTYWNA MAPA]

Radosław Konczyński, AT
Porady mogą szukać m.in. osoby niezamożne, kombatanci, seniorzy i ofiary klęsk żywiołowych
Porady mogą szukać m.in. osoby niezamożne, kombatanci, seniorzy i ofiary klęsk żywiołowych 123rf.com
Ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej weszła w życie z początkiem obecnego roku. Od tej pory w 18 punktach w samym tylko Gdańsku z porad skorzystało blisko 200 osób.

PUNKTY DARMOWEJ POMOCY PRAWNEJ W POWIATACH NA POMORZU:

- Jednego dnia jest ich ponad 10, a innego pięć. Z naszych obserwacji wynika, iż zdecydowana większość korzystających z porad to osoby powyżej 65 roku życia. W ich przypadku ważne są warunki panujące na zewnątrz, które czasem komplikują wyjście z domu - wyjaśnia Monika Grochulska, koordynator nieodpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku.

Co ciekawe, w Gdyni, dużo mniejszej od Gdańska, z pomocy w 10 punktach skorzystało już więcej, bo blisko 300 osób.

- Szczegółowe informacje wynikają z kart pomocy prawnej, które są przekazywane przez prawników dopiero na koniec miesiąca. Często z pomocy korzystają osoby powyżej 65 roku życia, ale szczegółowymi danymi będziemy dysponować w połowie lutego - mówi Salwiusz Marchel, kierownik Referatu ds. Organizacji Pozarządowych UM Gdyni.

Przypomnijmy, że to powiaty i miasta na prawach powiatu musiały zapewnić infrastrukturę na porady prawne. Wykwalifikowanych prawników „dostarczają” natomiast organizacje pozarządowe, dla których samorządy ogłaszały otwarte konkursy, oraz - bez konkursu - samorządy adwokatów i radców prawnych. Koszty porad refunduje budżet państwa, a prawnicy zapraszają z otwartymi rękami.

- To wyjątkowa okazja, by porozmawiać z adwokatem, nie narażając się na koszty. W naszym życiu pojawia się coraz więcej problemów, umowy są coraz bardziej skomplikowane, dlatego warto dać sobie pomóc - mówi mecenas Alicja Felska-Pela, która pełni dyżur w sopockim punkcie mieszczącym się w Domu Towarowym Monte przy Bohaterów Monte Cassino 25.

A zakres spraw jest szeroki - są zarówno zagadnienia cywilne (alimenty, spadkowe, konsumenckie), jak i karne (wykroczenia) czy też pomoc w sporządzaniu pism, np. o zwolnienie z kosztów sądowych czy o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

- Na moich dyżurach ludzie pytają głównie o sprawy rodzinne, administracyjne, ale ostatnio pojawiła się też sprawa o naruszenie dóbr osobistych w internecie - mówi radca prawny Marek Sochacz dyżurujący w oddziale Starostwa Powiatowego w Miastku.

Punkt pomocy prawnej w Pelplinie jest czynny przez pięć dni w tygodniu, choć sami prawnicy nie kryją, że godziny udzielania porad trochę komplikują im obowiązki zawodowe, ale radzą sobie.

- Można powiedzieć, że te porady to stała usługa, przez co jest to interesujące, natomiast fakt, że odbywają się głównie od godz. 8 do 15, stanowi spore utrudnienie. W tym czasie odbywają się wszystkie sprawy sądowe. Dlatego też na dyżury wskazywaliśmy mecenasów w parach na wypadek, gdyby było potrzebne zastępstwo - mówi mec. Marcin Kuleszyński, koordynator bezpłatnej pomocy prawnej z ramienia Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. - Do tej pory nie ma dużego ruchu, jednak widać zainteresowanie społeczności. Współpraca z powiatami układa się bez zarzutu.

Gdzieniegdzie nie brakuje jednak uwag, nazwijmy je, „technicznych”.

Skarżą się m.in. mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Po porady do punktu zlokalizowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy przychodziło dotąd bardzo mało mieszkańców, średnio 2-3 dziennie. Może dlatego, że punkt jest „ukryty” - znajduje się w tylnej, piwnicznej części budynku, a od frontu brak informacji o nim. - Niedługo będziemy mieli objazd po wszystkich punktach i przyjrzymy się dokładnie ich funkcjonowaniu - zapewnia Sebastian Schmidt, sekretarz powiatu.

Część osób jest odsyłana z kwitkiem, ponieważ nie spełnia ustawowych kryteriów, m.in. wiekowego; innym pomoc przysługuje, ale... - Przychodzą do biura bez wymaganych dokumentów, które potwierdzają uprawnienia do uzyskania bezpłatnej pomocy. Ważne, aby przed przyjściem do biura odpowiednio przygotować się na spotkanie i zabrać ze sobą niezbędne dokumenty - radzi adwokat Łukasz Kret, udzielający porad w biurze znajdującym się w Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach.

Współpraca: (EA, MD, SZ, MJ, MW, DR, RK)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki