Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży. Numer telefonu zaufania: 116 111

Monika Jankowska
Młodzi ludzie coraz częściej borykają się z problemami, z którymi nie są w stanie sami sobie poradzić. Pomocą służą więc doświadczeni specjaliści
Młodzi ludzie coraz częściej borykają się z problemami, z którymi nie są w stanie sami sobie poradzić. Pomocą służą więc doświadczeni specjaliści Archiwum DB
- Zarówno dzieci, jak i młodzież styka się na co dzień z różnego rodzaju problemami, z którymi nie zawsze są sobie w stanie sami poradzić - mówi Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dzieci Niczyje, która już od sześciu lat wspiera młodych ludzi, oferując pomoc poprzez rozmowę telefoniczną czy wymianę e-maili. Teraz fundacja postanowiła połączyć siły z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Działa już rządowy program " Bezpieczna i Przyjazna Szkoła", który zapewnia dzieciom i młodzieży, ale także ich rodzicom, nauczycielom i wszystkim innym osobom pracującym z młodym pokoleniem możliwość skorzystania z telefonicznej bądź internetowej pomocy doświadczonego konsultanta.

- Problemy dzieci i młodzieży są przeróżne i niełatwo ocenić je na starcie, trzeba dobrze się w nie wsłuchać - dopowiada Sajkowska. - Złamane serce, trudności w szkole, problemy związane z seksualnością, przemoc. Na nasz bezpłatny numer mogą dzwonić osoby z całej Polski, gwarantujemy przy tym zachowanie anonimowości. Współpracujemy jednak z Komendą Główną Policji i alarmujemy ją w sytuacjach kryzysowych, a takich jest około 50 w ciągu roku.

116 111 - to numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Można pod niego dzwonić codziennie, w godzinach 12-20. Można też skorzystać z pomocy online: www.116111.pl/napisz.

Z pomocy konsultantów mogą też skorzystać rodzice i nauczyciele. Przeznaczony dla nich numer telefonu to 800 100 100 (poniedziałek-piątek, w godz. 12-20), a adres e-mail: [email protected].

- Przykładów przemocy czy cyberprzemocy w szkołach nie ma na szczęście zbyt dużo, przynajmniej niewiele takich przypadków do nas dociera - mówi Michał Rusak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Bywa tak, że szkoła przy pomocy pedagoga rozwiązuje konflikt, ale bywa też tak, że sprawy trafiają do sądu rodzinnego.

Rusak przypomina, że cały czas aktualny jest numer 112, pod który można dzwonić w razie zagrożenia.
- Realizujemy każdy sygnał dotyczący pobicia czy innego aktu przemocy - dodaje rzecznik. - Gorzej jest z wewnętrzną odwagą osób biorących udział w zdarzeniu. Bywa, że młody człowiek, chociaż starszych niejednokrotnie też to dotyczy, po prostu boi się zaalarmować odpowiednie służby.

Czy tego typu inicjatywy mogą rzeczywiście pomóc młodym ludziom? Rozmowę na ten temat z Pauliną Promińską, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 79 w Gdańsku, pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem przeczytasz kupując e-wydanie gazety

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki