Bezpieczny start Twojego dziecka w dorosłość

Materiał informacyjny PZU Życie SA
Polisa to rozwiązanie chętnie wybierane przez wielu rodziców i dziadków, które może ułatwić dzieciom start w dorosłość. Najczęściej oszczędzamy pieniądze na studia albo mieszkanie. Jednak do regularnego oszczędzania niezbędna jest motywacja i samozaparcie. Dlatego dobrym pomysłem jest polisa posagowa dla dziecka. PZU oferuje ubezpieczenie „PZU Na Dobry Początek”, które zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci opiekuna, mobilizuje rodzica czy opiekuna do regularnego, długofalowego oszczędzania oraz zapewnia dziecku wypłatę pieniędzy zgromadzonych na polisie, gdy jest już pełnoletnie.

Polisa PZU Na Dobry Początek to oszczędzanie i ubezpieczenie w jednym. Osoba, która je kupuje, ustala jaką kwotę, ma otrzymać dziecko na koniec ubezpieczenia (np. 50 tys. zł w momencie ukończenia 24. roku życia), a PZU ze swojej strony gwarantuje, że wypłaci dziecku pieniądze z polisy posagowej w tym ustalonym dniu, kiedy dziecko będzie już pełnoletnie. I wypłaci je. nawet jeśli ubezpieczony zmarłby w trakcie ubezpieczenia.

Polisa posagowa – ile to kosztuje?

Jeśli dziś np. 30-letni rodzic zdecyduje się, aby jego dwuletnia córeczka otrzymała w przyszłości 40 tys. zł na studia, gdy osiągnie 23. rok życia (albo jeśli rodzic umrze w trakcie umowy), to takie ubezpieczenie na okres 21 lat kosztowałoby ok. 188 zł miesięcznie. Ubezpieczenie posagowe można zawrzeć w dowolnym momencie. Często rodzice lub dziadkowie taką polisę traktują jako prezent-inwestycję i kupują ubezpieczenie z okazji na przykład chrztu czy Pierwszej Komunii Świętej.

Warto zacząć oszczędzać jak najwcześniej, ponieważ za tę samą składkę zbierzemy więcej pieniędzy. W ten sposób można oszczędzać pieniądze na edukację dziecka, studia, kursy czy wszystkie inne możliwości samokształcenia i rozwoju albo wsparcie w dorosłym życiu. Dziecko wypłacone pieniądze może wykorzystać na przykład na wkład własny przy kupnie mieszkania, studia czy rozkręcenie biznesu. Umowy zawierane są na okres od 8 do 25 lat. Muszą zakończyć się najpóźniej w roku, w którym dziecko ukończy 25 lat, a ubezpieczający 75 lat.

Zalety posiadania polisy posagowej

Polisa posagowa to ubezpieczenie, które jest elastyczne i można je dostosować do własnych możliwości odkładania pieniędzy. To od nas zależy, jak długo będziemy oszczędzać, jaką kwotę otrzyma dziecko, jak często chcemy płacić składki (np. co miesiąc, kwartał, rok). W razie trudności finansowych możliwe jest także zawieszenie opłacania polisy. Możemy zmienić częstotliwość opłacania składek lub zrezygnować z dalszych wpłat. W takim przypadku suma ubezpieczenia zostanie obniżona z powodu przekształcenia w ubezpieczenie bezskładkowe.

Pieniądze zostaną wypłacone, zawsze, gdy dziecko będzie pełnoletnie i zakończy się okres ubezpieczenia. Jeśli zawrzemy je np. na 15 lat w formie prezentu dla 8-letniego dziecka, to pieniądze będzie mogło ono podjąć, mając 23 lata. W razie śmierci ubezpieczającego, składki aż do końca umowy będzie opłacać PZU Życie. Po jej zakończeniu dziecko otrzyma pieniądze odłożone na polisie. Co równie istotne, wypłacane świadczenie jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

PZU Na Dobry Początek gwarantuje, że pieniądze trafią bezpośrednio do dziecka, a w zasadzie już młodego pełnoletniego człowieka, a nie np. opiekunów prawnych czy rozwiedzionych rodziców. Ewentualne konflikty rodzinne nie będą miały wpływu na świadczenie, które ma otrzymać osoba wskazana w ubezpieczeniu.

Na koniec warto dodać, że ubezpieczenie można rozszerzyć o dodatkową ochronę, dzięki którym rodzice otrzymają pieniądze z ubezpieczenia w razie ciężkiej choroby dziecka, leczenia szpitalnego, operacji oraz uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem. Polisę można uzupełnić również o organizację i pokrycie kosztów leczenia dziecka za granicą w razie wystąpienia np. nowotworu złośliwego.

Zadbajmy o nasze dzieci już teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczny start Twojego dziecka w dorosłość - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki