Bezpieczne odśnieżanie z polisą OC z PZU

Partnerem cyklu jest PZU
Udostępnij:
Zima stwarza wyzwania dla właścicieli i zarządców budynków oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Śnieg, lód i związane z nimi wypadki na terenie należącym i przylegającym bezpośrednio do nieruchomości może być przedmiotem sprawy sądowej i starań o odszkodowanie. Zarządzający nieruchomościami muszą pamiętać o dopełnieniu swoich obowiązków oraz wykupieniu polisy OC. O odpowiedzialności na nich spoczywającej muszą pamiętać również właściciele posesji.

Chroń przechodniów i mieszkańców

Na osobach zarządzających nieruchomościami spoczywa wiele obowiązków. Zwłaszcza zimą czekają na nich zadania czasochłonne i wymagające sporego nakładu pracy, których nie można lekceważyć. Podstawowym obowiązkiem, który jako pierwszy nasuwa się na myśl, jest oczywiście odśnieżanie chodników. Dotyczy to wszystkich ciągów pieszych, które znajdują się na terenie nieruchomości oraz tych, które bezpośrednio do niej przylegają. Przepisy nie ustalają, jaką metodą należy je oczyścić ze śniegu i lodu. Liczy się efekt - nawierzchnia ma być bezpieczna, czyli taka, na której nie pośliźniemy się na lodzie. I taka, która nie skrywa pułapek pod grubą warstwą świeżego śniegu. Bo przykryty warstwą białego puchu próg, krawężnik, czy niski słupek mogą być równie niebezpieczne, co oblodzony chodnik.

Nie tylko zarządcy, również właściciele

Ale na odśnieżeniu chodnika zimowe obowiązki administratorów i właścicieli się nie kończą. Należy do nich również usuwanie czap śnieżnych, sopli i nawisów, które stanowią nie tylko zagrożenie dla przechodniów, ale mogą również uszkodzić mienie. Pamiętajmy, że wszystkie te czynności należy wykonać niezwłocznie i z należytą starannością. Obowiązek właścicieli posesji dotyczący odśnieżania chodników wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poszkodowany w razie np. złamania nogi lub uszkodzenia samochodu przez spadające z dachu sople, których właściciel nie usunął, może dochodzić odszkodowania za doznaną szkodę z polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC zarządcy nieruchomości lub dobrowolnego ubezpieczenia OC z tytułu posiadania nieruchomości (jeżeli taką polisę posiadają właściciele kamienic, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele biurowców, magazynów itp.). Jeżeli nieodśnieżony chodnik przylega do domu jednorodzinnego ubieganie się odszkodowania za szkodę może być dochodzone także z polisy ubezpieczenia OC osób fizycznych w życiu prywatnym (o ile właściciel ma takie ubezpieczenie indywidualne albo w ramach PZU Dom).

Należyta staranność, czyli co?

O tym, w razie konieczności, zadecyduje sąd, który pod uwagę weźmie również zeznania świadków i poszkodowanych. Przepisy nie określają bowiem precyzyjnie, co można uznać za staranne, a co za niestaranne dopełnienie obowiązków zarządcy. Termin "niezwłocznie" również nie jest doprecyzowany. Najczęstsza interpretacja to "bez zbędnej zwłoki", czyli w najbliższym możliwym czasie od uzyskania informacji na temat danej sytuacji. Trudno bowiem oczekiwać, że zarządca będzie reagował nieprzerwanie przez całą dobę na całym podległym mu odcinku chodnika. Zdarzają się przecież, zwłaszcza w naszym klimacie, nagłe skoki temperatury i zmiany pogody, które mogą spowodować szybkie oblodzenie lub zaśnieżenie chodnika. Przyjmuje się zatem, że odpowiedzialny za utrzymanie danego odcinka powinien reagować tak szybko, jak to możliwe. Warto jednak tak wykonywać swoje obowiązki, aby nie mieć potrzeby udowodnienia przed sądem swojej racji.

Wykupienie polisy OC to zawodowy obowiązek

Szkody powstałe na terenie podległym mogą słono kosztować. Jeżeli bowiem poszkodowany pozwie nierzetelnego zarządcę, ten będzie musiał nie tylko liczyć się z koniecznością zapłacenia wysokiego odszkodowania i pokrycia kosztów sądowych. Finansowe następstwa mogą ciągnąć się miesiącami, jeżeli sąd nakaże pokrycie kosztów rehabilitacji i terapii osoby, która uległa wypadkowi. Wykupienie polisy OC dla zarządców nieruchomości nie jest oznaką szczególnej przezorności, ale obowiązkiem wynikającym z przepisów. Dotyczy to wszystkich zarządców nieruchomości, którzy wykonują czynności na podstawie Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Pamiętajmy również, że ubezpieczenie OC zarówno to obowiązkowe, jak i dobrowolne warunkuje wypłatę odszkodowania od wykazania przez poszkodowanego zawinionego zachowania ubezpieczonego, które stało się przyczyną powstania szkody.

OC dla zarządzających nieruchomościami w PZU

Jeżeli wykupimy OC w PZU, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom, które poniosły szkodę w następstwie wykonywania lub zaniechania przez nas i naszych pracowników czynności zawodowych. Wykupienie polisy OC, zwłaszcza u zaufanego i rzetelnego partnera, to zmniejszenie ryzyka prowadzenia działalności i zwiększenie wiarygodności w oczach klientów i partnerów biznesowych. Minimalna suma gwarancyjna dla polisy wykupionej w PZU wynosi równowartość w złotych 50 tys. euro dla jednego zdarzenia oraz dla wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia, nie dłuższym jednak niż 12 miesięcy. Dodatkowym plusem dla ubezpieczonego jest fakt, że może zapłacić składkę jednorazowo lub w korzystnych ratach.

Znaj swoje obowiązki

Znajomość przepisów regulujących obowiązki zarządców i właścicieli budynków to zawodowe ABC. Ich niedopełnienie może skutkować nie tylko koniecznością wypłaty odszkodowania, ale również utratą reputacji zawodowej. Polisa ubezpieczeniowa ochroni nasz majątek, ale nie jest w stanie naprawić nadszarpniętej opinii. Rynek zarządców nieruchomości jest konkurencyjny i niestety raz przyczepiona łatka nierzetelnej firmy może oznaczać utratę poważania na tym rynku. A w czasach mediów społecznościowych złe wieści roznoszą się błyskawicznie. Pamiętaj zatem, że ubezpieczenie to twoje wsparcie, ale nie panaceum na brak profesjonalizmu.  Dlatego też warto na bieżąco sprawdzać zmiany przepisów, a także śledzić fora branżowe, żeby później nie uczyć się na własnych błędach. 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczne odśnieżanie z polisą OC z PZU - Polska Times

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie