Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie. Z kartą wygodniej i bezpieczniej

Materiał Informacyjny PKO BP
Obecnie najlepszym, najwygodniejszym oraz bezpiecznym narzędziem do zarządzania własnymi dochodami, a nawet budżetem domowym jest karta płatnicza – a najlepiej dwie.Zaletą ich posiadania jest m.in. to, że można nimi zarządzać przez serwis transakcyjny co zwiększa znacznie bezpieczeństwo ich użytkowania.

Banki oferują obecnie wiele rodzajów kart płatniczych, które najogólniej dzielą się na debetowe, kredytowe, obciążeniowe i przedpłacone. Do sprawnego zarządzania finansami osobistymi obecnie wystarczą dwie: karta debetowa i kredytowa. Do tego najlepiej gdy obie są zabezpieczone czipem oraz mają funkcję płatności zbliżeniowych. I karta debetowa, i kredytowa mają podobne podstawowe funkcjonalności: można nimi płacić za zakupy – w tradycyjnych sklepach i zakładach usługowych a także za zakupy w internecie, pobierać gotówkę (w tym w formie usługi cash back). Różnica sprowadza się do rodzaju wolnych środków finansowych, z których czerpie karta. W przypadku karty debetowej są to bieżące środki na koncie (wpływy plus ewentualnie przyznany przez bank limit debetowy). Z kolei karty kredytowe zwykle mają limit, do wysokości którego zaciągnięcie zobowiązania nie pociąga za sobą naliczania odsetek, pod warunkiem spłaty całego zadłużenia w określonym czasie (na ogół jest to 55 dni). A jeśli na dodatek będziemy z karty kredytowej korzystać często i nasze wydatki w skali roku osiągną określoną w umowie wysokość, bank nie naliczy nam nawet opłaty za kartę kredytową.

Ale jeśli nawet zdecydujemy się zapłacić kartą kredytową kwotę znacznie przekraczającą nasze bieżące dochody, np. wczasy za granicą czy zakup telewizora i dług będziemy spłacać w ratach, to i tak koszt całego przedsięwzięcia będzie dużo niższy niż skorzystanie z np. szybkiej pożyczki.

Budżet na dwie karty
Wiele osób mających już dużą praktykę w prowadzeniu domowych finansów z wykorzystaniem kart na bieżąco operuje kartą debetową oraz kredytową, w sposób następujący: kartą debetową płacą za wszystkie bieżące zakupy, większe wydatki regulują kartą kredytową. Płacąc nawet za drobne sumy, korzystają z funkcji zbliżeniowej karty. Dzięki temu portfel służy im w zasadzie do przechowywania kart, bo tylko wyjątkowo sięgają po gotówkę. Gdy potrzebują gotówki, to dzięki aktywowaniu usługi cash back pobierają ją w sklepie.

Z kolei za większe wydatki płacą kartą kredytową. Dotyczy to także zakupów internetowych gdzie bezpieczeństwo płatności kartą w internecie gwarantuje usługa 3-D Secure polegająca potwierdzeniu operacji dodatkowym kodem. Można ja aktywować bezpłatnie. Czasami też wykorzystują limit kredytowy do opłacania rachunków (czynszu, za energię elektryczną, za telefon itp.), co karta kredytowa umożliwia identycznie jak przelew ze środków zgromadzonych na koncie.
Właśnie - karty dają większą osłonę bezpieczeństwa naszym pieniądzom niż gotówka w portfelu, jeśli tylko dobrze chronimy numer PIN (co jest łatwiejsze niż pilnowanie portfela). Dodatkowo dzięki serwisowi internetowemu można w dowolnej chwili zmienić wysokość limitów dziennych wypłat, a w razie konieczności zmienić PIN albo nawet unieważnić kartę i zamówić nową.
Stefan Kozłowski

Więcej informacji o bezpiecznych kartach płatniczych znajdziesz na portalu**www.bankomania.pkobp.plZarządzanie kartą w sieci1. bezpieczeństwo – możliwość zmiany PIN, limitów, unieważnienia karty itp. 2. kontrola wydatków – w dowolnym momencie możemy sprawdzić bilans wydatków 3. wygoda** – aktywowanie uslugi 3D-Secure, cash-back

Ekspert radzi!
Wojciech Pasierowski, dyrektor obsługi klienta w oddziale 3 PKO Banku Polskiego w Gdańsku
Obecnie możemy korzystać z całej gamy narzędzi dzięki, którym zrealizujemy transakcje bezgotówkowe. Jednym z nich jest karta debetowa wyposażona w funkcję dokonywania płatności zbliżeniowych w standardzie PayPass lub payWave. W zasadzie w każdym sklepie możemy skorzystać z tego rozwiązania. To bardzo wygodne, a zarazem bezpieczne narzędzie. Mimo, że transakcje zbliżeniowe nie wymagają wprowadzenia kodu PIN, to jeżeli tych płatności jest więcej niż trzy, kolejne operacje, które wykonujemy w tym samym dniu wymagają zatwierdzenia tym kodem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki