Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie. Przelewy - wygodnie i bez opłat

Materiał Informacyjny PKO BP
Ogromną przewagą konta bankowego w wersji internetowej jest nie tylko możliwość przeprowadzania wszelkich operacji w dogodnym miejscu i czasie, ale i łatwe zarządzanie domowym budżetem. W dowolnym momencie możemy sprawdzić – korzystając z komputera lub z mobilnej aplikacji w telefonie – jaki jest stan wolnych środków, które mamy do dyspozycji. Możemy też zerknąć w historię dokonanych oraz zaplanowanych operacji. Gdy korzystamy z kredytów lub lokat, w każdej chwili możemy też sprawdzić aktualny ich bilans.

Coraz częściej zresztą poprzez główny panel z dostępem do konta możemy uzyskać ze strony banku wskazówki czy propozycje jak najkorzystniej swoimi aktywami zarządzać. Co istotne, wiele takich opcji nie wiąże się z żadnymi kosztami – lub ze zdecydowanie niższymi niż w sytuacji gdy tego typu sprawy postanowimy załatwić w okienku.

Tanie bankowanie
Najlepszym tego przykładem są przelewy. Niemal każdy z nas wykonuje ich w miesiącu kilka, jeśli nie kilkanaście. W przypadku większości rodzajów kont osobistych w PKO Banku Polskim , przelewy z konta internetowego są bezpłatne, a symbolicznym kosztem jest wydatek związany z korzystaniem z narzędzia autoryzacyjnego, tzw. „zdrapki”. Jednak jeśli zmienimy to narzędzie – na kody wysyłane SMS albo generowane przez token w telefonie, unikniemy nawet tych groszowych wydatków. Warto też wiedzieć, że właśnie trwa akcja promocyjna, w ramach której za taką zamianę możemy dostać 10-złotową premię.

Konto internetowe umożliwia łatwe i wygodne przelewy – na różne sposoby, dostosowane do charakteru danego zlecenia. Gdy więc wykonujemy przelew jednorazowy, a więc taki, którego nie planujemy powtarzać w najbliższym czasie, wpisujemy dane adresowe odbiorcy i numer jego konta, a następne i zatwierdzamy kodem autoryzacyjnym. Możemy jednak „na wszelki wypadek” dane odbiorcy zarchiwizować w książce adresowej, w której łatwo je znajdziemy gdy przelew na konto takiej osoby zechcemy jeszcze w przyszłości wykonać.

Przelewy automatyczne
Regularnie płacimy czynsz za mieszkanie, opłacamy rachunki za prąd, gaz, telewizję czy telefon. Niektóre z nich są w stałej wysokości, w przypadku innych kwoty zmieniają się. W bogatym menu przelewów internetowych są opcje dostosowane do każdej z takich sytuacji.

Jeśli opłacamy regularnie rachunek w stałej kwocie, możemy ustawić zlecenie stałe; określonego dnia miesiąca w określonej wysokości kwota będzie przelewana na wskazane konto odbiorcy, aż do odwołania. W przypadku zobowiązań płaconych w różnej wysokości i terminie mamy do dyspozycji zlecenia zmienne. Dzięki nim nie musimy pamiętać o terminie płatności rachunków bo zrobi to za nas bank. Zlecenie zostanie zrealizowane automatycznie we właściwym czasie. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy skorzystać z wygody związanej z taką formą płatności, ale jednocześnie zachować nad nimi kontrolę, to mamy możliwość ustawienia górnego limitu przelewu (wówczas jeśli obciążenie przekracza ten limit, przelew nie zostanie zrealizowany, o czym zostaniemy poinformowani). Możemy też wybrać opcję dodatkowej autoryzacji zlecenia zmiennego.

Z kolei przy przelewach zagranicznych warto pamiętać, że choć wiążą się one z opłatą, to jednak gdy wykonujemy je z konta internetowego, opłaty te są zdecydowanie niższe. Zlecając taki przelew warto skonsultować się np. z infolinią banku lub sprawdzić na stronie internetowej koszty, aby wybrać najlepszą opcję.
Stefan Kozłowski

Więcej informacji
o bankowości elektronicznej znajdziesz na portalu**
www.bankomania.pkobp.pl**

Praktyczne przelewy
1. jednorazowe – preferowane do pojedynczych rozliczeń z osobami czy firmami
2. zlecenia stałe – realizowane automatycznie w określonym czasie i kwocie
3. zlecenia zmienne – płatności o zmiennej kwocie i terminie

Ekspert radzi!**Ewa Michalik, kierownik zespołu bankowości osobistej w oddziale 3 PKO Banku Polskiego w Gdańsku
Z informacji od klientów wynika, że coraz mniej gotówki nosimy ze sobą w portfelach bo wygodniej jest regulować rachunki bezgotówkowo korzystając z różnych rozwiązań, jakie daje nam bank. Przez bankowy serwis transakcyjny opłacamy nasze comiesięczne zobowiązania za czynsz, telefon czy energię korzystając z tzw. zleceń stałych czy zmiennych. Możemy samodzielnie ustawić je w serwisie wtedy system automatycznie w określonym przez nas czasie i kwocie wykona przelew. Serwis transakcyjny umożliwia też założenie lokaty, złożenie wniosku o kredyt czy też doładowanie telefonu komórkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki