Jak działają karty dla dzieci?
Karta przedpłacona to rodzaj karty płatniczej, którą przed użyciem należy zasilić. Chociaż została przygotowana z myślą o dzieciach to jej posiadaczem jest zawsze osoba dorosła. Rodzic może przekazać ją swojemu dziecku, co nie przeszkadza oczywiście aby sam jej używał. Może też zamiast tradycyjnego kieszonkowego i gotówki przelewać pieniądze na rachunek karty dziecka. Takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze np. gdy wyjeżdża na wakacje. Gotówkę łatwiej zgubić i niestety jest ona łakomym kąskiem dla kieszonkowców.
Taką kartą dziecko można płacić w sklepach, w internecie oraz wypłacać gotówkę z bankomatów. Bankomaty PKO Banku Polskiego automatycznie rozpoznają karty dla dzieci, przy wypłacie z urządzenia wyświetlają ekrany dostosowane do wieku dzieci, zarówno pod względem wyglądu, jak i języka.
Praktyczne gadżety
Najmłodsi klienci banku mają do wyboru karty w formie tradycyjnej plastikowej, naklejki, breloka lub maskotki.
Klasyczna karta PKO Junior MasterCard posiada wizerunki popularnych postaci z kultowych bajek Cartoon Network. Została zaprojektowana tak, aby korzystanie z niej przez najmłodszych użytkowników było jak najbardziej bezpieczne. Karta umożliwia też dokonywanie płatności zbliżeniowych, która polega na zbliżeniu karty do czytnika i nie wymaga przekazywania plastiku sprzedawcy. Drobnych transakcji - do kwoty 50 zł - nie trzeba zatwierdzać za pomocą kodu PIN.
Oryginalną kartą płatniczą jest tzw. Śmigacz PKO Junior do płatności zbliżeniowych i transakcji w internecie. Po wyłamaniu karty SIM i umieszczeniu jej w breloku (w kształcie filcowej żyrafki lub silikonowego prostokąta), można nim płacić zbliżeniowo w punktach akceptujących płatności kartami MasterCard. Część pozostała po wyłamaniu karty SIM umożliwia płatności w internecie.
Ale to nie wszystko. Dzieci mogą także korzystać z naklejki zbliżeniowej, które umieszczona na dowolnym przedmiocie, np. telefonie, tak jak inne karty PKO Junior posiada funkcjonalność PayPass i pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych bez użycia kodu PIN.
Kontrola rodzicielska
Rodzice poprzez specjalną aplikację w bankowym serwisie transakcyjnym mają pełny wgląd w płatności dokonywane przez dziecko: mogą kontrolować stan środków na karcie czy też decydować o ich uzupełnianiu, mogą również zarządzać limitami dziennych i miesięcznych wydatków. Ponadto na bieżąco mają możliwość kontrolowania stanu wydatków jak i przeznaczenia pieniędzy swoich pociech. W przypadku zgubienia karty rodzic może ją zastrzec w serwisie transakcyjnym.
Stefan Kozłowski
Więcej informacji o bankowości dla dzieci znajdziesz na portalu **
www.bankomania.pkobp.pl**
Zalety kart przedpłaconych
1. bezpieczeństwo –kontrola wydatków dziecka przez Aplikację Rodzica
2. edukacja – dziecko uczy się zarządzać swoim mini budżetem
3. nowoczesna forma – karta tradyjna, naklejki zbliżeniowe, breloki
Ekspert radzi!
Wojciech Pasierowski, dyrektor obsługi klienta w oddziale 3 PKO Banku Polskiego w Gdańsku
Karta płatnicza dla najmłodszych jest rozwiązaniem dużo bezpieczniejszym niż gotówka. Dziecko posiadające plastikowy środek płatności jest w mniejszym stopniu narażone na ryzyko kradzieży. Zagubioną kartę można też zastrzec. Rodzic w dowolnej chwili ma możliwość wsparcia swojej pociechy poprzez zasilenie rachunku karty, ponadto za pośrednictwem historii konta jest w stanie sprawdzić przebieg transakcji na rachunku. Obok kart płatniczych, funkcjonują tzw. „zbliżaki” naklejki lub gadżety zbliżeniowe, które umożliwiają płatności bez konieczności autoryzowania operacji numerem PIN przez co są proste w użyciu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Inflacja przyhamuje na jesieni