Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna droga do szkoły. Uczmy dzieci samodzielności

Maciej Pietrzak
We współpracy policji ze szkołami dzieci uczą się też bezpieczeństwa w ruchu drogowym
We współpracy policji ze szkołami dzieci uczą się też bezpieczeństwa w ruchu drogowym Marcin Oliva Soto
Wbiegnięcia na jezdnię i wtargnięcia zza przeszkód - to główne sytuacje, w których dochodzi do wypadków drogowych z udziałem dzieci.

- Troska o bezpieczeństwo na drogach musi zacząć się w domu. Rodzice muszą pamiętać, że dzieci doskonale ich obserwują. Jeżeli nawet dorośli wiele razy powtórzą dziecku, że nie wolno przechodzić na czerwonym świetle, a sami będą to robić, to możemy mieć pewność, że kiedy dziecko będzie samo chodziło do szkoły, to kiedyś na czerwonym przez jezdnię przejdzie - mówi mł. asp. Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dzieci dużo mniej precyzyjnie i znacznie wolniej oceniają odległość od pojazdów - dlatego tak ważna jest nauka podstaw bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym od najmłodszych lat. Tak proste czynności jak np. obejrzenie się przed wejściem na jezdnię, nawet jeśli światło jest zielone, czy wygląd podstawowych znaków drogowych można wpoić dzieciom już w przedszkolu.

Czekamy na sygnały:

Polskie prawo stanowi, że dzieci poniżej siódmego roku życia nie mogą być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. Jak podkreśla jednak asp. Joanna Skrent, warto, gdy dziecko osiągnie ten wiek, stopniowo rozwijać w nim samodzielność, jeśli chodzi o rolę pieszego.

- To oczywiście bardzo indywidualna sprawa rodziców, którzy decydują, czy ich 7-letnie czy j:uż trochę starsze dziecko jest gotowe, by samodzielnie pokonywać drogę z lub do szkoły. Dzieci jednak w tym wieku bardzo szybko się uczą i nie warto za długo zwlekać z taką decyzją - mówi asp. Skrent.

Dwie najczęstsze sytuacje, w których dochodzi do wypadków drogowych z udziałem dzieci, to wbiegnięcia na jezdnię czy wtargnięcie na nią z zza pojazdu lub innej przeszkody.

- Z racji niższego wzrostu trudniej dzieciom dostrzec nadjeżdżający pojazd zza jakiejś przeszkody i same są mniej widoczne dla kierujących. Warto im wpajać, żeby nie bały się w takiej sytuacji poprosić o pomoc dorosłego w przejściu przez jezdnię - apeluje policjantka.

Mundurowi podkreślają też wielką rolę szkół w trosce o bezpieczeństwo drogowe dzieci. Kluczowe jest dobre poznanie przez uczniów otoczenia placówki, drogi do niej. To, by dziecko na własne oczy zobaczyło, jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają, ale też czym jest sygnalizator świetlny.

We współpracy policji ze szkołami dzieci uczą się też bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez przygotowywanie scenek teatralnych, naukę wierszyków, piosenek czy wykonywanie prac plastycznych.

Partnerem akcji "Bezpieczna droga do szkoły" jest PORD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki