"Bezpieczna droga do szkoły". Co planują samorządowcy z Pomorza?

Jacek Wierciński
W przyszłym roku ma być doświetlone przejście dla pieszych przy I LO w Starogardzie Gd. FOT. MACIEJ JĘDRZYŃSKI
Od miesiąca piszemy o bezpieczeństwie dzieci na pomorskich drogach. Nasza akcja, prowadzona wspólnie z Grupą Lotos i Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego powoli ma się ku końcowi, co nie oznacza wcale, że tematy dotyczące tego zagadnienia przestaną nas interesować. Wręcz przeciwnie!

Na początek - zapytaliśmy pomorskich samorządowców, co w najbliższym czasie zamierzają zrobić dla poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci na drogach. Deklaracji było sporo, choć najczęściej słyszeliśmy o braku pieniędzy.

- Mamy taką tradycję, że na początek roku szkolnego rozdajemy dzieciom z zerówek i pierwszych klas odblaski - mówi Marek Zimakowski, wójt gm. Przywidz. - W Trzepowie właśnie zakończył się pierwszy etap budowy chodnika. Sołectwa Olszanka i Sucha Huta wydzieliły część swoich funduszy na chodniki. To odległe plany, ale chcielibyśmy wspólnie z sąsiednimi samorządami wybudować ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej.

W ścieżki inwestuje gm. Kolbudy. - Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę kolejnego odcinka ścieżki wzdłuż drogi wojewódzkiej - mówi Marek Goliński, z-ca wójta gm. Kolbudy. - Wykonamy odcinek od obwodnicy do nowego ronda w Kowalach. Do ukończenia w kolejnych latach zostanie odcinek od ronda w Kowalach do Bąkowa. Bezpieczeństwo dzieci poprawi przebudowa ul. Leśna Góra we wsi Buszkowy, od skrzyżowania z drogą powiatową do szkoły. Będzie ścieżka i barierki zabezpieczające.

W starogardzkim magistracie poinformowano nas, że w planach na przyszły rok jest zamontowanie doświetleń przejść dla pieszych w rejonie szkół.
- Chodzi o przejście przy I Liceum Ogólnokształcącym i przy Zespole Szkół Publicznych na Żabnie. Dokumentacja techniczna na te zadania jest już gotowa - mówi Leszek Zadurski, zastępca naczelnika Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego w Urzędzie Miasta.

W powiecie sztumskim, według władz, nie ma szkoły, która wymagałaby natychmiastowej interwencji. A wszystko to za sprawą częstych kontroli policjantów w newralgicznych miejscach i staraniom samorządów o poprawę bezpieczeństwa. Zespoły Szkół w Mikołajkach Pomorskich i Starym Targu wiodą prym w zabezpieczaniu zatoczek dla szkolnych autobusów. Przy obu kompleksach szkolnych powstały bezkolizyjne zony, oddzielone od ruchliwej drogi.

W październiku na temat bezpieczeństwa w powiecie kartuskim przeprowadzone będą dwa spotkania z mieszkańcami.
- Debaty zaplanowano na 10 października w Żukowie, w sali gimnastycznej szkoły podstawowej i 15 października w Kartuzach, w centrum kultury przy ul. Klasztornej 1 - obie o godz. 18 - informuje Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Na spotkaniach tych będą obecni przedstawiciele policji.

Jakie plany mają gminy na ten rok?
W Tuchomiu rodzice apelowali o poszerzenie wjazdu na ul. Szkolną z krajowej drogi nr 20. Chodzi o 2-metrowy pas z działki szkoły, dzięki czemu łatwiej będzie autobusom wjeżdżać pod szkołę, a także innym użytkownikom ruchu poruszać się po tej części ul. Szkolnej.

- W gminie Kartuzy planowana jest budowa zatoczki przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz kolejnych chodników na terenie gminy przy udziale powiatu kartuskiego - poinformował Piotr Lewna z Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

W gminie Chmielno
plany poprawy bezpieczeństwa w rejonach szkół, na szlakach prowadzących do szkół obejmują budowę chodników w Zaworach, Borzestowie i w Zajezierzu oraz oznakowanie przejść dla pieszych w Łączyńskiej Hucie, w Przewozie i w Miechucinie.

To tylko część deklaracji. Ze wszystkich na pewno samorządowców rozliczymy.
Współ. reporterzy "DB"

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie