Bezpański spektakl?

  Bezpański spektakl?

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kłopoty z "Portretem Dodiana Greya" Oskar Wilde był skandalistą, ale też wybitnym dramaturgiem i pisarzem.
  Oskar Wilde był skandalistą, ale też wybitnym dramaturgiem i pisarzem. Największa sławę przyniosły mu utwory sceniczne, które wciąż grane są na scenach całego świata. W 1895 roku Wilde został skazany sądownie za wykroczenia obyczajowe na dwa lata więzienia. Umarł w Paryżu w 1900 roku, mając zaledwie 44 lata.

  Teatr Wybrzeże w Gdańsku postanowił wystawić adaptację "Portretu Doriana Graya", powieści do dziś otoczonej aurą skandalu.
  Nieoczekiwanie okazało się, że niepokorny twórca miesza zza światów. Kilka dni przed premiera dyrektor Adam Orzechowski zdecydował, że ukończy - zamiast Bogny Podbielskiej - reżyserię spektaklu i wkroczył na próby.

  Jako oficjalny komunikat podano informację, że zmiana nastąpiła ze względu na stan zdrowia reżyserki.

  - Krąży wersja, że byłam chora i nie mogłam dokończyć prób, chciałam to sprostować - mówi Bogna Podbielska. - Rzeczywiście, po dwóch i pół miesiącach intensywnej pracy poczułam się osłabiona i wyczerpana. Chorowałam jeden dzień. Kiedy wróciłam do teatru okazało się, że dyrektor reżyseruje spektakl. To dla mnie bardzo trudna sytuacja. W tej chwili nie ma śladu po moim przedstawieniu. Ono nie istnieje. To co zobaczą widzowie na premierze nie ma nic wspólnego z moją koncepcją. Tak naprawdę, teraz to przedstawienie nie należy do nikogo, bo dyrektor też się pod nim nie podpisuje. Moje nazwisko zniknęło z afisza.

  Wszystko jest zgodne z prawem. Bogna Podbielska podpisała bowiem umowę zgodnie z którą dyrektor artystyczny ma prawo interweniować tuż przed premierą i nawet przereżyserować spektakl.

  - Nie mam żadnych pretensji do pana dyrektora, tak wygląda niestety, nasze chore prawo. Przykre jest tylko dawanie szansy i odbieranie jej w ostatniej chwili. Szkoda, że dyrektor nie zaufał mi do końca - mówi Bogna Podbielska.

  Adam Orzechowski zapewnia, że nic się nie stało. Twierdzi, że to normalna praktyka w teatrze. Tak się zdarza. Jednocześnie zapewnia, że spektakl będzie ciekawy, bo sztuka jest aktualna, a aktorzy znakomici. Zaprasza do teatru. Rzeczywiście ?Portret Doriana Graya" po raz pierwszy opublikowany w roku 1890 nadal zachwyca błyskotliwym stylem, wirtuozerską zabawą słowem i znaczeniami. O dziwo jest to moralitet - przypowieść o tym, że człowiek musi wybrać między dobrem a złem i jakie są tego konsekwencje. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z tych książek, które w swej wymowie są wciąż aktualne. Dzisiaj może bardziej niż kiedyś. Czy równie wspaniały będzie ten spektakl? A tak na marginesie, kto weźmie honorarium za reżyserię? Jak informują w teatrze reżyseria jest zespołowa.

  Czy zatem pieniądze zostaną podzielone między zespół i statystów? Od soboty trwają intensywne próby nowej wersji ?Portretu Doriana Greya".

  Bogna Podbielska jest absolwentką Wydziału Reżyserii i Dramatu PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa na Krakowskiej ASP. Jej debiut reżyserski ?30 sekund" według Juliusza Słowackiego, został nagrodzony na XXXI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych ?Klasyka Polska 2007". Jest też laureatką Stypendium Ministra Kultury "Młoda Polska" w roku 2006 i stypendystką w Hoche Schule der Kunste w Berlinie.

  Pod koniec stycznia tego roku Adam Orzechowski odsunął - na prośbę aktorów - Tomasza Gawrona od reżyserii ?Więzienia powszechnego" Dirka Dobbrowa i sam doprowadził spektakl do premiery.

  W spektaklu wystąpią Justyna Bartoszewicz, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marzena Nieczuja-Urbańska, Mirosław Baka, Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Cezary Rybiński, Jarosław Tyrański.

  Premiera 2 maja o godz. 19.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo