Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wysyp dzieci z nietypowymi imionami? Nowe przepisy już od 1 marca 2015 r.

Ewelina Oleksy
Z badań wynika jednak, że rodzice wolą tradycyjne, polskie imiona dla dzieci
Z badań wynika jednak, że rodzice wolą tradycyjne, polskie imiona dla dzieci sxc.hu
Od niedzieli, 1 marca 2015 r., będzie można nadawać dzieciom nietypowe imiona. W "obieg" będą już mogły wejść nie tylko popularne swego czasu Jessici, ale i imiona, takie jak: Mercedes, Liam, John czy nawet Takahiro.

- Od 1 marca zacznie obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną ze zmian będzie właśnie ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające - zaznacza Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW. - Ostateczna decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, będzie należała do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jak informują gdańscy urzędnicy, w stolicy Pomorza już wcześniej bywały przypadki, że rodziców przy wyborze imienia dla dziecka ponosiła oryginalność.

- Gdy tak się zdarzało, zazwyczaj urzędnikom udawało się przekonać rodziców, że na przykład imię Jan też brzmi świetnie. W ekstremalnych przypadkach urzędnik ma prawo, by odmówić rejestracji imienia i zarejestrować dziecko pod imieniem wybranym samodzielnie. W takim przypadku rodzic ma 30 dni, żeby jeszcze raz sprawę przemyśleć i złożyć wniosek o zmianę - wskazuje Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu.

Ale jak podaje gdański Urząd Stanu Cywilnego, w rejestrach urodzeń w latach 2013 i 2014 pojawiły się już nietypowe imiona: Ekspedyt, Majkel, Vesna, Nils, Kenz, Newena, Kae, Neo, Maura, Mykala, Torin, Abigail, Agatha, Arwa, Ashot, Billel, Ian, Jason, Misha, Milo, Hert, Ostap czy Żywia.

Czytaj również: Najpopularniejsze imiona 2014 na Pomorzu. Zuzanna i Jakub na pierwszym miejscu [STATYSTYKI]

Jak jednak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie MSW, na razie Polacy chętniej wybierają imiona tradycyjne niż te obco brzmiące. Prawie co 10 osoba, pytana o imię dla dziecka, zarówno polskie, jak i zagraniczne, odpowiedziała, że dla córki wybrałaby imię Anna, Agata lub Agnieszka. Syn nazywałby się Jan, Piotr lub Stanisław.

Dane z bazy PESEL pokazują z kolei, że w ciągu ostatniej dekady wśród chłopców największą popularnością cieszyły się imiona: Jakub, Kacper, Mateusz, Szymon, Franciszek, Antoni czy Filip.

Dziewczynki najczęściej nazywano imionami: Julia, Wiktoria, Oliwia, Natalia, Zuzanna, Zofia czy Lena.

TVN/ x-news

Czytaj także: Ślub w plenerze? Od stycznia ułatwiają to nowe przepisy

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki