Będzie trudniej rozliczyć się z holenderskim fiskusem. Radzimy jak przebrnąć przez formalności

Redakcja
Holenderski fiskus ma do zwrotu polskim pracownikom blisko 32 mln euro
Holenderski fiskus ma do zwrotu polskim pracownikom blisko 32 mln euro Margriet Faber
Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Dochody naszych rodaków pracujących za granicą w wielu przypadkach pozwalają na odzyskanie części lub nawet całości zapłaconych przez pracodawców zaliczek na podatek.Teraz, ci którzy pracowali w Holandii mogą mieć problemy z rozliczeniem sie z tamtejszym fiskusem.

Holenderski Urząd skarbowy wprowadza ważną zmianę w sposobie określania statusu rezydencji podatkowej. Modyfikacje przepisów wyraźnie skomplikują procedurę ubiegania się o zwrot nadpłaconych podatków dla ponad 100 tys. pracujących tam Polaków. Od tej pory będą musieli wykazać przed tamtejszym urzędem także swoje dochody osiągnięte poza Holandią. A jest o co walczyć - według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma do zwrotu polskim pracownikom blisko 32 mln euro. Od 2016 roku staranie się o zwrot nadpłaconego podatku w Holandii będzie wiązało się z większą ilością formalności. Według wyliczeń firmy Euro-Tax.pl około 15 proc.  naszych rodaków pracujących w Holandii uzyskuje ponad 10 proc. przychodów w innym kraju – głównie w Polsce. W tej grupie osób zwroty podatku mogą okazać się nieco niższe niż przed wprowadzeniem zmian.

-Wprowadzenie zmian w sposobie określania statusu rezydencji podatkowej oznaczać będzie potrzebę udokumentowania przychodów osiągniętych poza Holandią. Modyfikacja przepisów dotyczy także osób, które w danym okresie rozliczeniowym pracowały tylko w Holandii. One również będą musiały wykazać brak dochodów w Polsce na tych samych zasadach. W tym celu będzie trzeba zwrócić się do polskiego urzędu skarbowego o udokumentowanie ich na specjalnym druku, który obecnie jest przygotowywany i uzgadniany pomiędzy Belastingdienst a Ministerstwem Finansów. Warunkiem uzyskania powyższego dokumentu jest konieczność złożenia do polskiego urzędu skarbowego deklaracji rocznej PIT wraz z załącznikiem PIT ZG ujawniającym przychody osiągnięte w Holandii” – mówi Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax.pl.

Według nowych zasad prawo do traktowania jako rezydent podatkowy będzie przysługiwało pracownikom, którzy w ciągu roku podatkowego osiągną co najmniej 90 proc. swoich przychodów na terenie Holandii. Uzyskanie takiego statusu jest bardzo istotne, ponieważ gwarantuje możliwość skorzystania z ulg podatkowych.  

W 2016 r. konieczne będzie stosowanie skomplikowanej abolicji podatkowej zrównującej niekorzystne różnice pomiędzy dwiema powyższymi metodami rozliczeń. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Polska nie wprowadziła nowelizacji ustawy o wykluczeniu podwójnego opodatkowania, mającej na celu wprowadzenie korzystnej metody wyłączenia z progresją. Obowiązująca od 2002 roku konwencja utrzymuje zasadę odliczenia proporcjonalnego. Metoda ta naraża polskich migrantów na wysokie opodatkowanie ich przychodów z Holandii w Polsce. 

- Zwrot nadpłaconego podatku należy się większości legalnie pracujących w Holandii. Pieniądze można próbować odzyskać samodzielnie, lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego za granicą. Jednak od przyszłego roku cały ten proces będzie bardziej problematyczny, ponieważ holenderski urząd skarbowy wprowadza ważną zmianę w sposobie określania prawa do bycia traktowanym jako rezydent. Modyfikacje przepisów wyraźnie skomplikują procedurę ubiegania się o zwrot nadpłaconych podatków dla ponad 100 tys. pracujących tam Polaków. Od tej pory, aby uzyskać prawo do ulg podatkowych, będą musieli wykazać przed tamtejszym urzędem także swoje dochody osiągnięte poza Holandią” – tłumaczy Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax.pl.

W kontekście wdrażanych zmian istnieje również obawa o zwiększenie liczby błędnych deklaracji podatkowych. Przykładem służyć tu mogą lata poprzednie. Po wprowadzeniu modyfikacji w przepisach prawa podatkowego w 2013 roku, na skutek błędnie wypełnionych zeznań podatkowych około 13,5 tysiąca Polaków rozliczających się w Holandii nie otrzymało należnych im w sumie ok. 17 milionów złotych.

-Rodzaj statusu rezydencji w Holandii ma wpływ na wielkość zaliczek na podatek dochodowy, jakie powinni odprowadzać pracodawcy. Wynika to z możliwości uwzględniania ulg podatkowych przysługujących wyłącznie rezydentom holenderskim. Różnice w opodatkowaniu wynoszą około 5 proc.w skali podatkowej. Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek starannej kalkulacji podatkowej pracowników. W tym przypadku oznacza to obowiązek pozyskania informacji od pracownika o wielkości osiągniętego lub planowanego przychodu w Polsce lub innym kraju – komentuje   Powiertowski.

 

Co należy zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze?

Zgromadzić odpowiednie dokumenty

Należy zwrócić się do polskiego urzędu skarbowego o udokumentowanie swoich dochodów na specjalnym druku, który obecnie jest przygotowywany i uzgadniany pomiędzy Belastingdienst a Ministerstwem Finansów. Dotyczy to także osób, które w danym okresie rozliczeniowym pracowały tylko w Holandii. Warunkiem uzyskania powyższego dokumentu jest konieczność złożenia do polskiego urzędu skarbowego deklaracji rocznej PIT 36 wraz z załącznikiem PIT ZG ujawniającym przychody osiągnięte w Holandii - zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, rozliczanie się z dochodów osiągniętych w Holandii jest obowiązkowe.

Wypełnić wnioski

Kolejny krok to wypełnianie wniosków, które dostępne są w holenderskich urzędach skarbowych, lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów. Co roku, na przełomie lutego i marca, Belastingdienst udostępnia na swojej stronie program online przeznaczony dla osób indywidualnych, za pomocą którego można wypełnić wniosek. Trzeba jednak pamiętać, że źle wypełniony dokument może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot nawet o kilka miesięcy, przekreślić szansę na odzyskanie pieniędzy, a w skrajnych wypadkach może skutkować naliczeniem kar np. za niedopłaty podatku.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Warto korzystać z pomocy oferowanej przez firmy wyspecjalizowane w zwrocie podatku z zagranicy. Ważne jest, aby taka firma posiadała status agenta podatkowego – w przypadku Holandii niezbędny jest numer BECON. Tylko wtedy może się ona posługiwać specjalistycznym holenderskim oprogramowaniem księgowym, który daje pewność, że deklaracja w poprawnej formie została dostarczona do urzędu. Dodatkowo pracownicy firm posiadających status agenta podatkowego zajmują się wszystkimi niezbędnymi formalnościami, pozyskują brakujące dokumenty od danego pracodawcy, a następnie kontaktują się z zagranicznymi urzędami skarbowymi. Ważne jest, aby sprawdzić, czy firma jest w stanie załatwić za wnioskodawcę wszystkie formalności – łącznie z pomocą przy rozliczeniu w Polsce, uwzględniając m.in ulgę abolicyjną.

Ile trwa cały proces?

W tym momencie nie da się jasno określić i przewidzieć, ile będzie trwać cały proces ubiegania się o zwrot podatków. Ze składaniem wniosków nie należy zwlekać – im wcześniej wszystkie dokumenty zostaną złożone, tym lepiej. Przyjmowania wniosków trwa cały rok. Ze względu na ogromną zmianę – każdy pracujący musi udowodnić uzyskania 90% przychodów w Holandii – proces ten będzie uzależniony również od uzyskania dokumentów od polskich pracodawców oraz z polskiego US – bez nich złożenie wniosku w holenderskim fiskusie będzie niemożliwe. Całą procedurę przyspieszyć może fakt korzystania z usług uprawnionej firmy doradczej – mogą one korzystać ze specjalistycznych narzędzi udostępnianych im przez holenderskie urzędy skarbowe, dzięki czemu urzędnicy sięgają do takich deklaracji w pierwszej kolejności.

Warto walczyć o zwrot nadpłaconego podatku, bo badanie Euro-Tax.pl „Rozliczenia podatkowe na emigracji” pokazuje, że blisko 90 proc. rozliczeń z zagranicznymi urzędami skarbowymi kończy się uzyskaniem zwrotu. Na koniec warto dodać, że przepisy podatkowe w Holandii dają możliwość pracującym tam osobom odliczenia od podatku określonych wydatków. Odliczyć można między innymi: oprocentowanie hipoteki, koszty edukacji własnej, usługi prawnicze i adwokackie, czy też uzyskać ulgę na dziecko. Holenderski urząd refunduje także koszty poniesione na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego tzw. Zorgtoeslag.

 

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: Będzie trudniej rozliczyć się z holenderskim fiskusem. Radzimy jak przebrnąć przez formalności - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aneta

Można było sporo krócej. Podstawa do rozliczenia to jarograf, polski dochód (jeśli jest) i takie zaświadczenie (jak jest 90%).

https://holandia.org/zaswiadczenie-o-dochodach-belastingdienst/

Jak się rozliczysz bez zaświadczenia, to później kasę trzeba oddać

s
sined
No ale jakby napisali to wprost, to nie byłoby wierszówki za dłuuuugi artykuł, proste.
d
denis
BEŁKOT! BEŁKOT! 

Wystarczyło napisać, że trzeba teraz pracować co najmniej 9/12 miesięcy w Holandii, żeby dostać zwrot.  Koniec. Proste, co nie..
Dodaj ogłoszenie