"Będzie się działo" na Pomorzu. Rocznica wybuchu wojny, festyny, koncerty i pikniki. Kalendarz wydarzeń 31.08.2019 - 1.09.2019

Redaktorzy DBZaktualizowano 
Dużo będzie się działo na Pomorzu w najbliższy weekend. Przede wszystkim 1 września w większości pomorskich miast odbędą się uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Ale to także ostatni weekend wakacji, więc w kilku miejscowościach w piątek i sobotę będzie można posłuchać koncertów, zobaczyć historyczne inscenizacje czy skorzystać z przygotowanych atrakcji dla dzieci i dorosłych podczas festynów i pikników. Sprawdźcie, co dzieje się na Pomorzu w weekend 31.08 - 1.09.2019 roku!

80 rocznica wybuchu II wojny światowej 1.09.2019

Czytaj także

KOMUNIKACJA - To ważne!

Kliknij i przeczytaj reportaże z lata 1939 roku

KALENDARZ WYDARZEŃ

Będzie się działo w Trójmieście w ten weekend:

Czytaj także

 • Gdynia Baltic Challenge 2019, niedziela, 1 września, godz. 09:00
  Plaża Gdynia Śródmieście Gdynia
 • X Bieg Morskiego Komandosa, Sobota - Niedziela, 31 sierpnia - 1 września, od godz. 4:40
  Kolibki Adventure Park Gdynia, Bernadowska 1
 • XIV Gdyński Nocny Przejazd Rowerowy- Mistrzostwa MTB, sobota, 31 sierpnia, godz. 20:30 - 23:00
  Gdynia Arena Gdynia, Kazimierza Górskiego 8
 • Lato Muzyka Zabawa - Pożegnanie wakacji z Solidarnością, sobota, 31 sierpnia, godz. 20:00
  Gdańsk, teren przy Sali BHP
  Wśród gwiazd wystąpią: Ricchi e Poveri, Boney M, Maryla Rodowicz, Blue Cafe, Kombii, Bayer Full, Filatov&Karas, Papa D, Rafał Brzozowski, Lech Makowiecki.

Będzie się działo poza Trójmiastem w ten weekend:

powiat człuchowski

powiat wejherowski

powiat nowodworski

powiat malborski

 • Pożegnanie Lata w Kwidzynie 30.08.2019

Zespół ExMaanam będzie gwiazdą tegorocznej imprezy z okazji pożegnania lata! Na festyn Kwidzyńskie Centrum Kultury zaprasza na plac Jana Pawła II.

Początek o godz. 16. Na najmłodszych czekać będzie plenerowy spektakl „Mapa marzeń” Teatru Kultureska, podczas którego dzieci wezmą udział w licznych zabawach i konkurencjach o tematyce ekologicznej. Tradycyjnie nie zabraknie muzyki. O godz. 19 na scenie wystąpi grupa 4Dreamers, czyli kwartet młodych, ale bardzo utalentowanych muzyków, którzy poznali się podczas nagrań do programu The Voice Kids. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Ex Maanam (początek koncertu o godz. 20.30), w którego skład wchodzi część oryginalnych muzyków formacji z czasów, gdy występował z Korą. Legendarne przeboje zespołu zaśpiewa w Kwidzynie nowa wokalistka zespołu, Aga Bieńkowska.

 • Wspólna zabawa na Wyspie Łabędziej w Kartuzach 31.08.2019

Spółdzielnia Socjalna Kaszubska Ostoja wraz z zaprzyjaźnionymi podmiotami ekonomii społecznej zaprasza na piknik, który odbędzie się w sobotę 31 sierpnia przy Wyspie Łabędziej w Gaju Świętopełka w Kartuzach. Czas trwania imprezy w godz. 11-14.

W ramach wydarzenia będzie można zapoznać się z ofertą Spółdzielni Socjalnej Kaszubska Ostoja, w tym między innymi skorzystać ze sprzętu wodnego. Wypożyczalnia na Wyspie Łabędziej cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów.

W czasie trwania pikniku będzie można wypożyczyć łódkę czy oryginalny rowerek wodny za połowę ceny.

 • Wejherowo Hip Hop Fest. Będzie nie tylko hip hop, ale i chleb ze smalcem

To będzie prawdziwa gratka dla fanów hip hopu. W sobotę, 31 sierpnia, w wejherowskim Parku Miejskim po raz kolejny odbędzie się Wejherowo Hip Hop Fest. Stolicę powiatu warto również odwiedzić w niedzielę. W Śródmieściu zorganizowana zostanie szósta edycja Straganów Art. A w Szemudzie czekają nas dożynki.

Borixon, Zeus, Joda oraz Kleszcz - to artyści, których będziemy mogli usłyszeć podczas tegorocznej imprezy Wejherowo Hip Hop Fest. Muzyczna impreza odbędzie się w wejherowskim Parku Miejskim. Pierwsze koncerty rozpoczną się o godz. 18.

Ciekawie zapowiada się również niedziela w stolicy powiatu wejherowskiego. Po raz szósty odbędą się Stragany Art w Wejherowie, tworząc coroczną tradycję artystycznego jarmarku na ul. Wałowej. - Jest to wydarzenie plenerowe o charakterze artystyczno-wystawienniczym - informują organizatorzy, czyli Wejherowskie Centrum Kultury. Impreza rozpocznie się o godz. 12, a zakończy o godz. 20.30 pokazem fire-show.

 • Dożynki w Szemudzie

W niedzielę za plony podziękują rolnicy z gminy Szemud. Tradycyjnie święto rozpocznie się mszą św. dziękczynną w kościele pw. św. Mikołaja w Szemudzie. Po nabożeństwie, czyli około godz. 13.45, odbędzie się uroczysty premarsz dożynkowy na plac, gdzie o godz. 14.30. zostanie oficjalne otwarcie dożynek. W planie imprezy m.in. kabaret „Rewers”, pokazy strongmanów, czy pokazy laserowe.

 • Uroczystości wybuchu wojny. Co dzieje się w Wejherowie 1.09.2019?

Weekend obfitował będzie głównie w propozycje rocznicowe. W grodzie Sambora 1 września odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Będzie też muzyczne “Pożegnanie lata”.

W 1939 r. Tczew był jednym z celów pierwszych niemieckich bombardowań. Pierwsze strzały padły tutaj 1 września o godz. 4.34, a więc na 11 minut przed oficjalnym rozpoczęciem II wojny światowej.

Uroczystości odbędą się o 15.00 przy obelisku na skwerze Bohaterów Szymankowa, niedaleko Mostu Tczewskiego.

W programie m.in.: hymn państwowy, wystąpienia okolicznościowe, modlitwa za poległych, Apel Poległych, salwa honorowa, składanie kwiatów. O godz. 16.00 na Bulwarze Nadwiślańskim, rozpocznie się inscenizacja i Piknik historyczno-militarny, organizowany przez Fabrykę Sztuk.

Ci, którym bliska jest historia naszego kraju z pewnością zastanowią się nad propozycją Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie-go. Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej członkowie stowarzyszenia zapraszają chętnych na spacer historyczny po Tczewie pt. „Śladami września 1939 roku”.

Zbiórka uczestników w piątek o 18.00 przy kaplicy na cmentarzu przy ulicy 30 Stycznia. Spacer potrwa około 1,5 - 2 godziny.

 • Pożegnanie Lata w Wejherowie

Dla spragnionych muzycznych wyzwań - Pożegnanie lata - Stand-up: Olka Szczęśniak, Błażej Krajewski i Piotrek Szumowski oraz koncerty: Mesajah, L.U.C.& Rebel Babel Ensamble. To wszystko jutro godz. 19:00 w Amfiteatrze Miejskim im. G. Ciechowskiego.
Bilety: 20 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu

Na scenie Amfiteatru pojawią się stand-uperzy: Olka Szczęśniak, Błażej Krajewski i Piotrek Szumowski, a później zagrają Mesajah i L.U.C.& Rebel Babel Ensamble.

TO WAŻNE: W trakcie koncertu odbędzie się zbiórka na zakup sprzętu rehailitacyjnego dla Mikołaja Misiewicza.

To 19 letni Tczewianin, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Potrzebna jest intensywna rehabilitacja. Podczas koncertu będą z nami młodzi Ludzie z YOUng Heroes, którzy organizują zbiórkę na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla Kliniki Rehabilitacyjnej w bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Sprzęt ten będzie służył nie tylko Mikołajowi, ale też innym pacjentom.

 • Piknik Historyczno-Militarny na Bulwarze Nadwiślańskim w Wejherowie

Fabryka Sztuk zaprasza 1 września na Piknik Historyczno-Militarny. Wydarzenie, podobnie, jak przed rokiem, odbędzie się na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II w godz. 16.00-19.00. Wstęp wolny!

Żywa lekcja historii, która rozpocznie się plenerowym teatrem historycznym pt. “Tczew 1939” w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze. Tym razem początki drugiej wojny światowej poznamy przez pryzmat żołnierzy 2. Batalionu Strzelców, którzy bronili Tczew 1 września 1939 roku. Po trwającej ok. 45 minut inscenizacji odbędzie się druga część wydarzenia.

 • Koniec wakacji na Półwyspie Lipa (powiat kościerski)

Z wieloma atrakcjami zaplanowano koniec wakacji na Półwyspie Lipa w gm. Karsin. Tradycyjnie już odbędą się tam XVIII Regaty o Srebrną Szeklę Przystani Lipa”. W tym roku jednak imprezie będzie towarzyszyć współorganizowany wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub” IV Rodzinny Rajd Rowerowy.

Atrakcje te zaplanowano na sobotę 31 sierpnia 2019 roku w godzinach 8.30 - 22.

Wśród atrakcji nie może zabraknąć uwielbianego przez dzieci pokazu strażackiego, podczas którego ratownicy zaprezentują swoje umiejętności i sprzęt, a na koniec urządzą wspaniałą zabawę w strumieniach wody prosto z węży strażackich.

Miłośnicy wycieczek rowerowych z pewnością będą usatysfakcjonowani. Tegorocznej imprezie towarzyszyć będzie także IV Rodzinny Rajd Rowerowy, współorganizowany z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub”, będący wspaniałą okazją do aktywnej zabawy dla całych rodzin.

 • IV Rodzinny Rajd Rowerowy w Kościerzynie

IV Rodzinny Rajd Rowerowy to przede wszystkim droga pełna dobrej zabawy! W RRR chodzi o wspólne, aktywne spędzenie wolnego czasu bez rywalizacji czy klasyfikacji.

Obie trasy - mini i maxi zaplanowane są tak, by z perspektywy dwóch kółek można było podziwiać piękno kaszubskiej ziemi oraz poznać innych uczestników rajdu, jadących siodełko w siodełko. Organizatorzy zadbali, by na trasie nie zabrakło wspólnych miejsc postojowych - punktów piknikowych z poczęstunkiem kuchni regionalnej. Długość i trudność tras dostosowane zostały do możliwości uczestników. Do wyboru są dwie trasy:

 • Mini o dystansie ok. 18 km - skierowana głównie do rodzin z dziećmi,.
 • Maxi o dystansie ok. 45 km - dla wprawionych miłośników dwóch kółek.

Wisienką na torcie będzie kończący wieczór koncert znanego zespołu reggae Dubska, będący ukłonem w stronę organizowanego w tym miejscu przez wiele lat Letniego Falowania. Wstęp wolny w godzinach 8.30-22.00.

 • Piknik kończący wakacyjne wojaże w Nowym Dworze Gdańskim

Wakacje powoli dobiegają końca. Żuławski Ośrodek Kultury zaprasza na ich rozrywkowe podsumowanie.

- Spotkajmy się na zakończenie wakacji! Proponujemy warsztaty i turnieje i porcję kreatywnej i uśmiechniętej zabawy. Dla ‘leniwych”, ale ruchliwych będą dmuchańce... Dla łasuchów wata cukrowa i popcorn, dla żądnych manualnych eksploracji warsztaty, a dla lubiących rywalizację, trochę emocji! A na koniec trochę rozrywki, czyli koncercik! Zagrają dla nas Krzyś Pytel i Paweł Bordon, a zaraz po nich chłopcy z G.A.S.P. - tak do udziału w wydarzeniu zachęcają organizatorzy. Piknik odbędzie się w sobotę 31 sierpnia na placu przy Żuławskim Ośrodku Kultury. Początek wydarzenia o godz. 12.

polecane: MuzoTok: Szymon Wydra & Carpe Diem

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie