Będzie rok lęborsko-bytowski?

  Będzie rok lęborsko-bytowski?

  Kornelia Pranga

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wspólny wniosek władz samorządowych i powiatowych Lęborka oraz Bytowa o ustanowienie roku 2009 Rokiem Ziemi Lęborsko-Bytowskiej trafił w ręce profesora Brunona Synaka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego.
  - Ustanowienie roku danego regionu jest wyrazem uznania dla dziedzictwa kulturowego oraz wkładu w kształtowanie wizerunku pomorskiego - mówi Włodzimierz Klata, burmistrz miasta Lęborka. - Był już Rok Kaszub, Rok Kociewia, Rok Powiśla, a obecnie trwa Rok Żuław. Jak pokazało życie, jest to dobry zwyczaj i należy go kontynuować.

  Ziemię lęborską i bytowską łączy wspólna historia związana z Pomorzem Gdańskim i Polską od początku państwowości polskiej.

  W XIX i XX w. ziemie te stanowiły ośrodek polskości w Prusach. A w okresie międzywojennym działały na tych terenach liczne polskie organizacje, takie jak Związek Polaków w Niemczech czy Polskie Towarzystwo Szkolne.

  - Teraz mielibyśmy okazję przypomnieć wszystkim mieszkańcom Pomorza burzliwe dzieje tych krain - komentuje Ryszard Wenta, lęborski starosta. - Sądzimy, że warto ją poznać. Poza tym jest to dobry sposób na rozwój i promocję obu sąsiadujących ze sobą powiatów.

  W ramach obchodów Roku Ziemi Lęborsko-Bytowskiej władze planują zorganizować m.in. festiwale muzyczne, warsztaty etnograficzne, rajdy rowerowe, targi rolne i dożynki wojewódzkie.

  - W 2009 roku Bytów będzie także gospodarzem obchodów Dnia Jedności Kaszubów, XI Zjazdu Kaszubów i XIX Watry Ukraińskiej - przypominają burmistrzowie obu miast oraz starostowie powiatów bytowskiego i lęborskiego.

  Wniosek zostanie rozpatrzony przez Sejmik Wojewódzki na grudniowej lub styczniowej sesji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo