Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa fabryka chemiczna w Gdańsku

Jacek Klein
Co miałaby produkować nowa fabryka? Tworzywa sztuczne na lub surowce do ich wytwarzania na bazie ropopochodnych produktów z Lotosu.
Co miałaby produkować nowa fabryka? Tworzywa sztuczne na lub surowce do ich wytwarzania na bazie ropopochodnych produktów z Lotosu. Fot. G. Mehring/archiwum DB
Inwestycje Polskie to flagowy program rządu mający pobudzić gospodarkę. Perełką w nim ma być nowa fabryka chemiczna. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że będzie to zupełnie nowy projekt na Pomorzu. Wybór pada na Gdańsk, a nawet konkretniej - na tereny należące do Grupy Lotos.

- Na pewno jest ogromny potencjał do wykorzystania w rafinerii gdańskiej. Zakończono tam właśnie budowę nowego gazociągu, jest dostęp do rozbudowywanego terminalu naftowego, a więc będą nowe powierzchnie magazynowe, gdzie można będzie przechowywać nowe produkty chemiczne. Mamy wreszcie dostęp do morza i produktów ropopochodnych z samej rafinerii. To są cztery atuty - mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa. - Dokładając do tego ogromny 12-hektarowy teren Lotosu, który można wykorzystać do budowy nowej instalacji chemicznej czy petrochemicznej warto pomyśleć o wspólnej inwestycji branży chemicznej z rafineryjną w tym miejscu.

Jak dodaje na razie za wcześnie mówić o konkretach.

- W tej chwili trwa konsolidacja Zakładów Azotowych w Tarnowie i Puławach i na ten moment jest to jeden z priorytetów MSP - zaznacza.

Konsolidacja ma się dopełnić na początku roku. Rząd chce z dwóch spółek stworzyć jedną z liczących sie w Europie grup chemicznych i równocześnie uchronić je przed wrogim przejęciem. To właśnie powstały chemiczny gigant miałby prowadzić nową inwestycję w Gdańsku.

Raczej trudno przewidywać aby Lotos zaangażował się w projekt finansowo. Gdański koncern z nowymi instalacjami i wolnymi terenami jest jednak korzystną lokalizacją.

- Szukamy jak najlepszego rozwiązania dla naszych aktywów produkcyjnych. Nie wykluczone jest tutaj poszukiwanie synergii z branżą chemiczną. W tej chwili jest jednak za wcześnie żeby komentować tego typu projekty. Z pewnością kiedy będą odpowiednio zaawansowane podzielimy się tą wiedzą z rynkiem - informuje Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos SA.

Co miałaby produkować nowa fabryka? Konkrety nie są na razie znane. Najprawdopodobniej tworzywa sztuczne lub surowce do ich wytwarzania na bazie ropopochodnych produktów z Lotosu. Do jej powstania jeszcze daleko, ale lokalizacja w Gdańsku jest na tyle często wymieniana przy okazji flagowego rządowego programu inwestycyjnego, że jest realna.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki