Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nasilony odstrzał „miejskich dzików” w Trójmieście. Mieszkańcy mówią o stadach tych zwierząt na osiedlach

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Będzie nasilony odstrzał „miejskich dzików” w Trójmieście
Będzie nasilony odstrzał „miejskich dzików” w Trójmieście
Ten problem narasta od lat i chyba nigdy nie był bliski rozwiązania – mówią eksperci o stadach dzików w miastach i miejscowościach. O „miejskich dzikach” informują mieszkańcy poszczególnych dzielnic Gdańska, Gdyni, Sopotu. Przedstawiciele służb weterynaryjnych zapowiadają redukcyjny odstrzał.

Będzie nasilony odstrzał „miejskich dzików” w Trójmieście

Mieszkańcy gdańskiej Oruni, gdyńskich Leszczynek, Sopotu informują o stadkach dzików pojawiających się w okolicach bloków, domów. Otrzymaliśmy też informacje o obecności tych zwierząt w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Gdańska. Na osiedlach dziki szukają pożywienia przy śmietnikowych wiatach, ryją trawniki i klomby, przechadzają się ulicami.

– Z balkonu wyglądają na miłe, niegroźne. Sama jednak bałabym się ogromnie, gdybym napotkała taką watahę – mówi jedna z mieszkanek Oruni.

Wojciech Woch, kierownik Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana mówi o zjawisku synantropizacji, czyli przenikaniu przez dziką zwierzynę na tereny zajęte przez ludzi. Zjawisko to znane jest m.in. w Kanadzie, na Alasce, w krajach skandynawskich. Do Trójmiasta dziki docierają z terenów Żuław, Kaszub przez przylegające do miast lasy.

– Dziki, jak wszystkie zwierzęta, szukają jak najlepszych, w tym najłagodniejszych, warunków do bytowania. W miastach znajdują pożywienie, schronienie. Jest im łatwiej niż w ich naturalnym środowisku, którym są lasy – tłumaczy Woch. – Jeszcze inną kwestią jest ich dokarmianie przez ludzi. Wielokrotne przestrogi przed takimi zachowaniami nie przynosiły i nadal nie przynoszą skutku.

– W ostatnich 12-15 latach obserwujemy zmianę biologii dzika, wzrost częstotliwości jego rozrodu, z różnych względów – dodaje lek. wet. Piotr Jeliński, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdyni. – Niegdyś loszki miały młode dwa razy do roku, teraz trzy. Przyrost jest wyraźny, nadmierny.

Dziki miejskie są przyzwyczajone do ludzi, nauczyły się naszego zapachu, co pozwala im w przebywać w naszym towarzystwie. Sprawia to, że na ogół są łagodne.

– Pamiętać należy, że są to nadal dzikie zwierzęta i trudno mówić o ich „oswojeniu”. Mogą być niebezpieczne, zwłaszcza samce w okresie godowym, lub samice z małymi. Informacje o poturbowaniu ludzi przez dziki pojawiają się przecież w mediach dość regularnie – zauważa Wojciech Woch.

Woch podkreśla, że bardzo często katalizatorem takich ataków są wyprowadzane na spacer psy, napadane przez zaniepokojone ich ujadaniem dziki, bądź… szelest toreb z zakupami.

– „Miejskie dziki” nauczyły się, że w szeleszczącej torbie, którą noszą ludzie, bardzo często znajduje się pokarm. Nie atakują człowieka, nie domagają się od ludzi, by im zawartość siatki dać. Po prostu chcą sobie wziąć pożywienie – mówi Woch.

Piotr Jeliński podkreśla, że jedynym sposobem ograniczania populacji dzików w miastach jest odstrzał. Są odpowiednie fundusze dla myśliwych na ten cel, a także przepisy (stosowne rozporządzenia wojewody czy decyzje samorządów). Dotyczą one nie tylko kontroli populacji, ale także zagrożenia związanego z ASF (to odstrzał sanitarny).

–To nie jest tak, że problem jest całkowicie nierozwiązywalny. Odstrzał, odłów z uśpieniem dają możliwość ograniczenia populacji dzików w miastach oraz jej kontroli – mówi. – W tym roku do końca maja, tylko w Gdyni, odstrzelono 150 dzików, a w zeszłym roku – 250. Liczby te pokazują skalę problemu.

Dodajmy, rozporządzenie wojewody z kwietnia tego roku zwiększyło limit odstrzału sanitarnego dzików na terenie Gdyni i Sopotu o 250, a w Gdańsku o 100 (to teren obwodu łowieckiego 69). Odstrzał został ograniczony w okresie wakacyjnym, z uwagi na bezpieczeństwo spacerowiczów, którzy zażywali spokoju w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Ma jednak być obecnie wznowiony. Odstrzał ma również objąć okoliczne pola z uprawami kukurydzy. Oczywiście myśliwi nie będą strzelać do dzików na ulicach miast pełnych ludzi. Stosowane są różnego rodzaju zanęty, by skupić stada w jednym miejscu i dopiero wtedy prowadzić odstrzał.

Wojciech Woch przyznaje, że odstrzał ograniczył liczbę dzików na terenie Krynicy Morskiej, gdzie ich nadmierna populacja stawała się coraz większym problemem. Wskazuje, że podobne działania podejmowane są w innych państwach, np. w Niemczech.

Zaznaczmy, odstrzał dzików, zwłaszcza jego skala, jest krytykowany przez obrońców praw zwierząt, ale również ludzi niezaangażowanych w działalność ekologiczną.

Wojciech Woch i Piotr Jeliński podkreślają, że krytyka jest nadmierna i przybiera skalę społecznego konfliktu (Woch mówi wręcz o hejcie wobec myśliwych).

– Z jednej strony są emocje przeciwników odstrzału, z drugiej obserwujemy regularne, umyślne dokarmianie tych zwierząt. Ludzie nie rozumieją, że wyrządzają w taki sposób krzywdę dzikom – mówi Wojciech Woch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki