Będzie kolejowy objazd linią kokoszkowską na czas...

  Będzie kolejowy objazd linią kokoszkowską na czas elektryfikacji linii 201 Gdynia - Kościerzyna

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Będzie kolejowy objazd linią kokoszkowską na czas elektryfikacji linii 201 Gdynia - Kościerzyna
  Są dobre wieści dla rewitalizacji linii kokoszkowskiej - podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji ds. infrastruktury Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK potwierdził, że kolej podejmie się reaktywacji linii Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Kartuzy pod warunkiem, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zrealizuje budowę brakującego odcinka, 1,5 km torów między Gdańskiem Kiełpinkiem a Gdańskiem Kokoszkami. Druga dobra wiadomość - to zapewnienie środków na to zadanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szacowana wartość inwestycji to 110 mln zł.
  Będzie kolejowy objazd linią kokoszkowską na czas elektryfikacji linii 201 Gdynia - Kościerzyna
  Rewitalizacja dawnej linii kokoszkowskiej pozwoli utrzymać połączenie kolejowe z Kaszub do Trójmiasta na czas elektryfikacji linii nr 201 Gdynia - Kościerzyna.

  Samorządy podpisały list intencyjny w sprawie rewitalizacji linii koszkowskiej, a marszałek Mieczysław Struk zadeklarował budowę 1,7 km torów


  Pierwsze plany kolejarzy zakładały wstrzymanie ruchu na prawie całym odcinku od Gdańska Osowej do Kościerzyny nawet na 3 lata. To oznaczałoby odcięcie Kartuz i Kościerzyny od aglomeracji i utratę efektów społecznych.

  Od maja, kiedy to środowiska pasjonatów kolejowych wskazały na nieczynną linię kokoszkowską - jako potencjalny objazd na czas elektryfikacji linii nr 201 Gdynia - Kościerzyna, opracowano zakres rzeczowo-finansowy prac na liniach kolejowych nr 229 i 234 w celu przygotowania trasy objazdowej na czas modernizacji.

  - Najważniejsze, że mamy zapewnione finansowanie tej inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - cieszy się poseł Stanisław Lamczyk. - Finansowanie ze środków centralnych mogło być okrojone, w tej nowej perspektywie będzie można nawet zawalczyć o wiadukt nad koleją dla Żukowa. Równie ważne jest to, że w Kartuzach powstanie łącznica, co może podnieść rangę miasta do roli ważnego węzła kolejowego.

  Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury - planowany do realizacji zakres robót zakłada m.in. naprawę nawierzchni torowej, remont peronów na stacjach i przystankach osobowych, remont obiektów inżynieryjnych. Przyjęte założenia umożliwią uzyskanie prędkości w zakresie 80-100 km/h dla pociągów pasażerskich. W celu zapewnienia przejezdności koleją z Gdańska do Kartuz, zgodnie z przyjętymi założeniami, realizacja robót została wstępnie zaplanowana na lata 2019 – 2020, tak aby istniała możliwość uruchomienia ruchu pasażerskiego bezpośrednio przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych na odcinku Glincz – Gdańsk Osowa linii kolejowej nr 201.

  PKP PLK informuje

  - Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji projektowej i planujemy do końca 2018 roku ogłosić przetarg na roboty - podał Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Szacowana wartość inwestycji to 110 mln zł. Zmodernizowanych zostanie ok. 16 km toru oraz perony dla podróżnych. Nasza inwestycja będzie miała sens, kiedy marszałek Województwa Pomorskiego wywiąże się ze swojej deklaracji dobudowy 1,5 km toru od Gdańska Kokoszek do Gdańska Kiełpinka, co włączy linię do linii PKM. Obecnie czekamy na potwierdzenie deklaracji od marszałka.

  W maju odbyła się akcja nagłaśniająca budowę bajpasu kokoszkowskiego


  Urząd Marszałkowski informuje
  – Wstępne prace koncepcyjne już się rozpoczęły. Zastanawiamy się nad wyborem drogi finansowania projektu. Szacujemy, że potrzeba około 30 mln zł – powiedział marszałek Mieczysław Struk. - Jeśli wszystko uda się bez problemów, pierwsze pociągi mogą pojechać przez Kokoszki za mniej niż trzy lata.

  POLECAMY POMORSKIE MOTOFAKTY.PL:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY