Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie debata o edukacji seksualnej w Gdańsku. Wiceprezydent Piotr Kowalczuk spotkał się z Markiem Skibą z Odpowiedzialnego Gdańska

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk i prezes stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk Marek Skiba poinformowali, że planują debatę z udziałem specjalistów na temat edukacji seksualnej w szkołach. Podczas gdy w gabinecie wiceprezydenta ds. edukacji i usług społecznych trwała dyskusja na temat dobrowolnych zajęć z edukacji seksualnej, przed Urzędem Miejskim grupa przeciwników wprowadzenia zajęć wraz z księdzem odmawiała różaniec.

Spotkanie pomiędzy Markiem Skibą a Piotrem Kowalczukiem trwało ok. 1,5 godziny. Po spotkaniu, gdy obaj wyszli do dziennikarzy, podkreślali chęć kompromisu oraz zapowiedzieli debatę o edukacji seksualnej i zdrowiu prokreacyjnym z udziałem ekspertów, m.in. lekarzy. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną wskazane tematy oraz eksperci.

- To zagadnienia prawne, medyczne oraz skutki edukacji seksualnej. Będziemy to doszczegóławiać. Dziękuję za dzisiejsze spotkanie, mam nadzieję, że efekty pracy sprawią, by program był jak najlepiej odbierany przez rodziców i uczniów, by zdobywali oni rzetelną wiedzę - powiedział wiceprezydent Piotr Kowalczuk.

- Potwierdzam to, co mówił pan prezydent. Wierzę, że nasze rozmowy nabiorą merytorycznego charakteru. Nasze dotychczasowe różnice wynikały z języka, którym mówimy, ale jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia kompromisu w tej materii. Wszystkim nam zależy, by nasze dzieci były zaopiekowane w szkołach, by nie spotkało ich nic złego ze strony dorosłych oraz rówieśników - powiedział Marek Skiba.

W tym samym czasie przed Urzędem Miejskim trwało spotkanie modlitewne, w którym brało udział kilkadziesiąt osób, sprzeciwiającym się zajęciom z edukacji seksualnej. Odmawiali modlitwę różańcową w intencji wycofania się władz Gdańska z organizacji zajęć w szkołach. Na miejscu było dwoje gdańskich radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości Joanna Cabaj i Waldemar Jaroszewicz. Modlitwę prowadził ksiądz Krzysztof Gidziński. Jeden z uczestników modlitwy trzymał napis "Miej w opiece naród cały".

Jestem ojcem trzech córek w szkole podstawowej. Modlimy się o czystość wychowania nowego pokolenia. Patrzę z niepokojem na to, co się dzieje na poziomie szkół średnich. Tak delikatne sprawy powinny być przekazywane w inny sposób i my to naszym dzieciom zapewniamy

- mówi Grzegorz, jeden z uczestników modlitwy.

Zarzuty o seksualizacji uczniów odpiera Anna Michalska, edukatorka prowadząca zajęcia. Podkreśla, że udział jest dobrowolny i dozwolony wyłącznie za zgodą rodziców.

- Ludzie, którzy o tym mówią, często nie znają tej definicji. Mówiąc o normalnych aspektach życia seksualnego człowieka nikogo do niczego nie zmuszam. Przeciwnicy projektu w samych zajęciach widzą namawianie. To, że będę mówiła młodzieży o seksualności, nie znaczy, że do czegoś ich zachęcę. Wręcz przeciwnie – dostarczając im wiedzę, będą mieli świadomość tych mechanizmów. Mam wrażenie, że rodzice często traktują swoje dzieci jak 8-latków. W Zdrovve Love jest dobrze dobrana wiedza - przekonuje Anna Michalska.

Happening "Nie wyszliśmy z kapusty" przed sesją Rady Miasta Gdańska, czwartek 25 stycznia 2018 (25.01.2018)

Happening "Nie wyszliśmy z kapusty" przed sesją Rady Miasta ...

SEXED.PL, czyli edukacja seksualna według Anji Rubik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki